Top
Yetenekli Kalemler

Yetenekli Kalemler

yeteneklikalemler@tg.com.tr

09/07/2020

Salgın hastalıkların tarihçesi ve günümüz

 
Salgın hastalıklar dünyayı pek çok kez etkisi altına almış ve zamanın ülkelerinin ekonomilerini ve nüfuslarını çok derinden etkilemiştir. Tarihte bilinen ilk salgın  hastalığın, MS 165-180 yılları arasında Roma İmparatorluğunda görülen Antoninus (Galen) Salgını olduğu belirtilmektedir. Binlerce insanını kaybeden Roma, bu salgından dolayı o zamanki nüfusunun yüzde 30’unu yitirmiştir. İşte gözle görülmeyen bu canlılar yüzünden savaşta, çatışmada, isyanlarda verilen kayıplar, salgın hastalıkta verilen kayıplar kadar olamamıştır.
Virüs ya da salgın hastalıklar öncelikle uzman hekimler ve bilim adamları tarafından iyi tanınmalı, kaynağı bilinmeli ve bu hastalığın zararının nasıl en aza indirilmesi gerektiğini halka anlatmalılar. Kolera salgını uygarlık tarihimizde 7 defa görülmüştür. Koleranın ortaya çıkması içme sularının kirliliğinden kaynaklandığını zamanın doktorları 3. Kolera salgınında anlamışlar ve o tarihten sonra içme suyunun arıtılması ve kaynatılması gerektiği bilgisini dünyaya yaymışlardır. Etkisi altında olduğumuz COVID-19 virüsünün sebebi, zararları ve nasıl korunması gerektiği hakkında virüs ortaya çıkar çıkmaz günümüz tıp ve sağlık sektörü, teknolojinin vermiş olduğu güçle hemen kavramış ve sıkı tedbirleri almıştır. Bu yüzden de verilen kayıplar minimum düzeydedir. Hem dünya hükûmetleri hem de ülkemiz aldığı sıkı tedbirlerle virüsün etkisini azaltmışlardır. Bilhassa ülkemizin donanımlı ve 2 ay boyunca hazırlığını yapmış sağlık altyapısı ve yine donanımlı hastaneleri ve tecrübeli sağlık kadrosu sayesinde virüsün etkisini en aza indirmiş olduk.
COVID-19 virüsü kadar sert ve etkili hatta Müslümanlar için bayram olan cuma namazının bile kılınamadığı bu salgın tarihte az rastlanır bir olaydır. Ama yerinde tedbirler ve halkımızın bilinçli tavrı sayesinde bu süre çabucak atlatılmıştır. İnşallah bu virüs ülkemizi tez zamanda terk edecek. Allah milletimizi ve bütün insanlık âlemini bu tür felaketlerden korusun.
     Ahmet Bahtiyar ve Selahattin Emre Arvas
 
 
 
ŞİİR
 
                   İNSAN
 
Yağmur misali olmalı insan
Düştüğü yeri yıkan değil yeşerten olmalı
İnsan yara değil derman olmalı
Sürüldüğü yarayı tahrip değil iyileştirmeli
 
Güneş misali olmalı insan
Doğduğu yeri karanlığa değil gündüze çevirmeli
İnsanlara zarardan ziyade faydalı olmalı
Ve umutsuzlara umut ışığı olmalı
Dillerde bir türkü olmalı insan
Kötülüğün değil iyiliğin bestesi olmalı
Ozanlara, âşıklara ilham kaynağı olmalı
Hep iyilik defterinde yâd edilmeli
 
Mazluma kalkan olmalı insan
Yük olan değil yük taşıyan olmalı
Mendil olmalı mazlumun gözyaşına
Yetimin, öksüzün başını okşayan olmalı
 
Bir gölgeliğe benzemeli insan
İnsana rahatsızlık değil serinlik olmalı
Hüzünlü gönüllere neşe vermeli
Somurtkan değil bilâkis tebessümü yüze vurmalı
 
              Âdem Kılıç
 
 
 
UNUTULMAZ İSİMLER
 
KAVALALI MEHMET ALİ PAŞA: 1805 yılında bugün Mısır’a vali tayin edilen Mehmet Ali Paşa Kavalalıların en meşhur olanıdır.
Mehmet Ali Paşa, Mısır’ı işgal eden Fransızlara karşı hazırlanan kuvvetler arasında Kavala’dan yola çıkarılan 300 asker içinde yer alır. Mısır topraklarına geliş tarihi 8 Mart 1801’dir. Aynı yıl Fransız kuvvetleri karşısında elde ettiği başarılardan dolayı Mısır Valisi Mehmet Hüsrev Paşa tarafından binbaşılığa yükseltilir. Kısa sürede Mısır’daki Osmanlı kuvvetlerinin esasını teşkil eden Arnavut birliklerinin ikinci kumandanı olur.
Mehmet Ali Paşa’nın kültürel olarak takip ettiği çizginin bir Osmanlı çizgisi, konuştuğu dilin Türkçe ve dünyaya bakış açısının tipik bir Osmanlı bakış açısı olması önemlidir.
Osmanlı Devleti açısından ciddi bir problem teşkil eden Mısır krizinin de mimarı olan Mehmet Ali Paşa’nın asıl amacı idaresi altındaki bölgelerin siyasi geleceğini garanti altına almaktı. Ancak dünya devletlerin Fransa, İngiltere, Rusya ve Almanya’nın da müdahil olduğu payitahta da bir hayli sıkıntı veren bu krizler sonunda 1845'te İstanbul'a gelip padişaha bağlılığını bildirmiştir. 1849'de Kahire'de ölmüştür.
 
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları