Top
Ünal Bolat

Ünal Bolat

unal.bolat@tg.com.tr

10/07/2020

İçimdeki o heyecan...

“Günlerce süren bir iç muhasebe sonunda, duyduğum hikmetli bir söz bana ışık olmuştu..."
 
Bundan 25 yıl önce, üniversite imtihanına çalıştığım, “ya kazanamazsam” diye korktuğum gecenin birinde Allahü teâlâya şöyle bir söz verdim:
“Ya Rabbi bana üniversitede bir yer kazanmayı nasip edersen söz veriyorum; beş vakit namazını kılan, dinin emirlerine uyan, yasaklarından kaçan iyi bir mümin olacağım...”
Ve o yıl üniversite imtihanında son tercihim olan mühendisliği kazanmıştım. Benden bir üst sınıfta okuyan bir hemşehrimin tavsiyesi ile İhlas Vakfı Yurduna gidip kayıt olduk. Yurtla beraber yepyeni bir hayatın başlangıcına ilk adımı attım. Ben o zamana kadar kendimi muhafazakâr, dindar bir mümin olarak tarif ederdim. Ama yurtta gördüm ki uğruna can feda edeceğim dinimi doğru anlamda bilmeden bugünlere gelmişim. Memleketimde kulaktan dolma bilgilerle inandığım ama özünden habersiz olduğum sloganlarla namazsız niyazsız memleketi kurtaracağını zanneden zavallı bir genç olduğumu fark ettim...
Günler geçtikçe yurtta arkadaşlarımı gördükçe onların okuduğu Ehl-i sünnet âlimlerinin eserlerini okudukça manevi dünyamda bir heyecan başladı. Yurtta daha önce ismini hiç duymadığım İslam âlimlerinin isimlerini duyuyor ve onlara karşı bir sevgi hissediyordum. İmam-ı Rabbani hazretleri ve onun eşsiz eseri Mektubat’ı bu kadar dindar geçinip de bilmeden yaşayan bir genç olabilir miydi?
İlk sorgulamam; iki zıt şeyin sevgisi aynı kalpte olmaz sözüyle başladı. Ya bu yeni öğrendiğim Ehl-i sünnet yolu doğru idi, ya da memleketimde tanıdığım kulaktan duyduğum bilgileri anlatan kimi fırkaların yolu... Günlerce süren bir iç muhasebe sonunda, duyduğum bir söz bana ışık olmuştu. Buyurmuşlardı ki:
“Bir kimse samimi olarak Allahü teâlâ’ya; 'Ya Rabbi, dinini doğru olarak öğrenmek istiyorum, bana doğru yolu göster, doğru yolda olanlarla beni tanıştır' diye dua etse ve bu duaya samimi olarak, ihlasla devam etse, muhakkak Cenab-ı Hakk ona doğru yolu bulmayı nasip eder...”
İşte aradığım söz. Ben doğru yolu arıyorum. O hâlde ihlasla bu duaya devam etmeliyim. Dilimde, gönlümde hep iki zıt şeyin sevgisi aynı kalpte olmaz sözü ve samimi olarak doğru olarak dinimi öğrenme isteği. Bu kavga ne zaman bitecekti? Kalbim ne zaman huzur bulacaktı. İsmini ilk kez duyduğum Seyyid Abdülhakim Arvasî hazretleri ve Ehl-i sünnet âlimlerinin eşsiz eserleri… DEVAMI YARIN
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp