Top
Tamer Heper

Tamer Heper

hukuk@posta.com.tr

13/03/2018

Size miras yok

Babamın 2001’de vefatında mirasçı olarak ikinci eşi ve biz çocukları kaldık. Babamın ikinci eşi de 2003’te vefat etti. Müşterek çocukları yoktu. Bu durumda bizim, babamın ikinci hanımının mirasçısı olup olmadığımızı açıklar mısınız? ● E.A.

Artık biliyorsunuz mirasçılar derece derece. Birinci derecede alt soy var. Yani çocuklar ve onların çocukları, ikinci derecede anne-baba ve kardeşler, üçüncü derecede büyükanne-büyükbabaamca- dayı-hala-teyzeler var. Sağ kalan eş ise bunların hepsiyle birlikte mirasçı.

Okuyucumun babası 2001’de vefat etmiş. Bu vefat nedeni ile mirasçılar, ikinci eş ile birlikte okuyucum ve varsa kardeşleri. İki sene sonra ikinci eş vefat ediyor. Şimdi bakalım mirasçılar kim?

★ ★ ★

Eş hayatta mı? Değil, peki ölen eş ile müşterek çocuk var mı? Yok. O halde ikinci eşin mirasçıları ikinci derecedeki mirasçılar yani hayattaysa ana-baba, onlar yok ise kardeşleri. Sonuç olarak saydıklarımın arasında siz yoksunuz. O halde siz babanızın ikinci eşinin mirasçıları arasında da yoksunuz.

Peki bu hanımın eşi ve çocuğu yok, şayet ana-baba ve kardeşler de yok ise o zaman üçüncü derece mirasçılara bakılacak. Tabii olarak onlar da yaşlı kimseler. Onlar da yok ise malvarlığı yine size gelmeyecek Hazine’ye gidecek.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları