Top
Osman Ünlü

Osman Ünlü

osman.unlu@tg.com.tr

18/09/2021

“Müslümanların cemaatine tabi ol!”

Hazret-i Huzeyfe: "Ya Resulallah, Allahü teâlâ bize İslam nimetini ihsan etti. Bu saadet günlerinden sonra, kötü bir zaman gelir mi?"
 
 
Sual: Peygamber efendimiz ümmeti arasında çıkacak fitneleri biliyor muydu?
Cevap: Bu konuda Eşi'at-ül-leme'ât kitabında deniyor ki:
“Eshab-ı kiramdan hazret-i Huzeyfe diyor ki; Resulullah efendimize ileride hasıl olacak fitnelerden sordum. Çünkü, bunların şerrine yakalanmaktan korkuyordum.
-Ya Resulallah, biz, Müslüman olmadan önce kötü kimselerdik. Allahü teâlâ, senin şerefli vücudunla, İslam nimetini, iyilikleri bizlere ihsan etti. Bu saadet günlerinden sonra, yine kötü zaman gelecek mi? dedim.
-Evet gelecek! buyurdu.
-Bu şerden sonra, hayırlı günler gelir mi? dedim.
-Evet gelir. Fakat, o zaman bulanık olur buyurdu. Kalbler, ilk zamanlarda olduğu kadar saf ve tertemiz olmaz. Kötülükler, bidatler, her tarafa yayılır. İyiler arasına kötüler, sünnetler arasına bidatler karışır.
-Bulanıklık ne demektir? dedim.
-Benim sünnetime uymayan ve benim yolumu tutmayan kimselerdir. İbadet de yaparlar. Günah da işlerler, buyurdu. Hayır da yaparlar, şer de yaparlar. Bidat işlerler.
-Bu hayırlı zamandan sonra, şer olur mu? dedim.
-Evet. Cehennemin kapılarına çağıranlar olacaktır. Onları dinleyenleri Cehenneme atacaklardır buyurdu.
-Ya Resulallah! Onlar nasıl kimselerdir? dedim.
-Onlar da, bizim gibi insanlardır. Bizim gibi konuşurlar buyurdu. Âyet ve hadis okuyarak, vaaz ve nasihat ederler. Fakat, kalblerinde hayır ve iyilik yoktur.
-Onların zamanlarına yetişirsek, ne yapmamızı emredersiniz? dedim.
-Müslümanların cemaatine ve hükûmetine tabi ol buyurdu.
-Müslüman cemaati ve Müslüman hükûmeti yoksa, ne yapalım? dedim.
-Bir kenara çekil. Aralarına hiç karışma. Ölünceye kadar, yalnız yaşa! buyurdu. Bir hadis-i şerifte; (Benden sonra öyle hükûmetler olur ki, benim yolumdan ayrılırlar. Kalbleri şeytan yuvasıdır. Bunlara da itaat ediniz! Karşı gelmeyiniz! Sizi döğse de, mallarınızı alsa da karşı gelmeyiniz!)
Yani, zalim olan, malınıza, canınıza saldıran hükûmete de isyan etmeyiniz, fitne çıkarmayınız. Sabredip, ibadetiniz ile meşgul olunuz. Fitnecilere karışmamak için, ormana gidip, ot, yaprak yemek zorunda kalırsanız, ormanda kalınız, fitnecilere karışmayınız!
-İyi dinleyin ve bana itaat edin buyurdu...
Bu son emir, hükûmete karşı gelmemek, fitne çıkarmamak için, çok dikkatli olunuz demektir.”
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları