Top
10/12/2018

“Eğer sitemkârsam sebebi sensin!”

Ben insanım her şeyden önce. Hayalleri ümitleri geleceğe ait düşünceleri bir tarafa bırakıyorum, duyguları olan bir insanım.
Komik olaylarda gülen, trajik durumlarda üzülen; gülen bir çocuk ile çocuk olup kahkahalar atan, ağlayan bir çocukla kalbinin derinlerinden ağlayan; olmayacak işlerin olmasına herkes gibi şaşıran bir insan, velhasıl insanım işte…
Ama ismimin önüne koyduğun, insan sıfatımdan önce andığın bir sıfat daha var; “engelli”...
Evet engelliyim ben. Lafa gelince insan tarafımı anarsın, icraatta sıfat tarafımı. Benim de öyle bilmemi ona göre davranmamı istersin. Yani dersin ki sen de insansın yiyor içiyorsun gülüyor ağlıyorsun uyuyor uyanıyorsun nefes alıp veriyorsun. "Yaşıyorsun işte" tamaaam bu kadar yeter! Buraya kadar insansın, daha fazlasına engelli.
Hayal kurmaya hakkın yok, kursan da bir anlamı yok; çünkü sonrasında onun için bir adım atamazsın; zaten ben de iğneleyici sözlerimle küçümser tavırlarımla buna izin vermem, iyisi mi kurma.
Çalışamazsın; bir kere kazanamazsın kendi nafakanı, hep başkalarına muhtaçsın. Gezmek oraya buraya gitmek değişik dünyalar keşfetmek senin neyine, günlük işlerini yapmak için bile göbeğin çatlarken. “Bana yardım eder misin?” diye bir kere bile sana gelmiş olsaydım hiç gam yemezdim ama neyse, nefis sahibi değilsin; kalbin hiç yok, sevemez sevilemezsin sen engellisin.
“Cenâb-ı Allah esirgemiş bak senden bazı şeyleri, haddini bil!” gibidir bana bakışın. Bu bakış en yakınımda olanlardan başlayıp en uzağımdakilere kadar böyledir ne yazık ki...
Ama hayııır, yanılıyorsun. Allah esirgemedi benden hiçbir şeyi "O" sadece benim imtihanımı seninkinden biraz daha zorlu kıldı, "özel" bir insan yaptı beni. Yoksa onun gücü bana vermeye de yeterdi tıpkı sana, ona, şuna, buna verdiği gibi. Ben bunu biliyor ve onun verdiği her hâle "elhamdülillah" diyorum. Elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum. Her şeyden önce kendim için sonra da neden bilmem şu ön yargıları bir nebze olsun kırabilmek için. Umarım bir gün sen de bunu idrak edebilir ve beni anlayabilirsin. Ne demişler: “Allah'tan ümit kesilmez...”
Son sözüm şudur ki, sende olanlar bende olmayabilir ama bende olanlar da kesinlikle sende yok, emin olabilirsin!
Ve eğer sitemkârsam sebebi sensin!..
         Fatma Karci
 
 
“Asıl o zaman görün hayat pahalılığını”
 
Feridun Ağabey son zamanlarda kamuoyunda AK Parti'yi bu seçimde yıkmak için seçmeni küsmüş olarak gösterme çabası var. Bu algı operasyonu beni bir vatandaş olarak çok üzüyor. Ülkemin birlik ve beraberliği, istikrarı ve huzuru için üzüntülerimle birlikte duygu ve düşüncelerimi okuyucularınızla paylaşmak istedim... Biliyorsunuz AK Partiyi bitirmek için kuruluşundan bu yana birçok operasyonlar yapıldı hiçbirisinde başarılı olamadılar. En başarılı operasyon sağdaki oyların bölünmesi ile olacaktır!.. Bunu daha önce, 70'li yıllarda MSP'yi kurdurarak çok güzel yapılan sağdaki oy bölünmesiyle Ecevit'i iki kere iktidara getirdiler. Bu iki dönemde de Türkiye'yi iflasa götürdüler! Şimdi bütün kazanımları ortadan kaldırması için "ikinci bir MSP" kuruluyor. Bazı TV ve gazetelere bakarsanız görürsünüz. Sol medya bu görevi üstlendi bile! Sağdaki oyları 2-3 puan bölseler yeter. Çünkü sola iki puan yetiyor. Bir sol iktidar gelsin de siz o zaman görün hayat pahalılığını, demokratik kuralların nasıl rafa kaldırıldığını... Bunu görmemek için âmâ olmak lazım. Bu bakımdan AK Parti seçmenine diyorum ki: “Sakın ha, AK Parti'yi cezalandırmaya kalkmayın. Abdülhamid Han yıkıldıktan sonra Balkanlarda, Suriye'de, Yemen'de Kuzey Afrika'da bütün Müslümanlar kan ağlamış malları mülkleri toprakları yağma edilmiştir. Aklınızı başınıza alın!..”
         İsmail Tiryaki-İstanbul
 
 
İmtihan ile memur olabilir miyiz?
 
Feridun Ağabey, Sayın Cumhurbaşkanımıza arz etmek üzere düşüncelerimizi köşenizde paylaşır mısınız? Sayın Başkanım, taşerondan kadroya alınan mühendisler ne imza atabiliyor ne de emsalleri kadar gelirleri var. Emsallerinden yarı yarıya düşük maaş alıyorlar. Bu mühendisler imtihan yapılarak memur statüsüne getirebilir mi? Saygılarımla arz ederim.
        Sami Dayangaç
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp