Top
Rahşan Gülşan

Rahşan Gülşan

rahsangulsan@sozcu.com.tr

03/12/2017

Aklını kaçıran kurlar mobil pazarı nasıl etkileyecek?

Gözümüz, hiç de hak etmediğimiz şekilde New York'ta bir mahkemede.

Herkesin dilinde Türk Lirası'nın son bir kaç ayda hızla kaybettiği değer.

“Bizim para birimimiz Türk Lirası, bunu Amerikalılar” düşünsün diyen “aklıevvel” kimselerden değilseniz bu değer kaybının hayatımıza yansımalarından endişe duyuyor olmalısınız. Ben de ilgi alanım olan mobil telefon pazarında olacakları araştırmak adına sektörün önemli isimlerine alacakları önemleri ve projeksiyonlarını sordum.

Ama önce üçüncü çeyrekte sektörün durumuna ve pazarın dominant oyuncularının paylarına bakalım. Sektörün bu rakamlar konusunda otorite saydığı GFK raporlarına göre eylül ayı satışlarına baktığımızda ay itibarıyla Samsung, Türk mobil telefon pazarında yüzde 51 paya sahip. Onu yüzde 20 ile Apple izliyor. Tabii eylül sonrası piyasaya çıkan iPhone 8 ve X'in pazara nasıl yansıdığını son çeyrek rakamlarında öğreneceğiz. Yine eylül itibarıyla General Mobile ve Vestel yüzde 5 pazar payına sahip.

DENGELER ALT ÜST

Huawei ve Lenovo yüzde 4 pay almışlar eylül ayında satışlardan. LG ise yüzde 2 pazar payına sahip. Ama eylül sonrası dövizde yaşanan müthiş yükseliş tüm bu dengeleri alt üst edeceğe benziyor. Sektörün üç önemli oyuncusunun fikirlerini, vizyonlarını sordum. Ne yazık ki biz tüketici açısından da onların açısından da durum hiç iç açıcı görünmüyor. Bu yıl, son çeyrek verileri gelmeksizin Samsung, pazarın yüzde altı küçüldüğünü belirtiyor. Ve belirsizlik giderek artarken sektörü güzel şeylerin beklediğini söylemek güç. Üstelik dünyada ana akım bir ekonomik kriz yokken bunları konuşuyor olmak ayrıca tatsız ülkemiz ekonomisi adına……

Tansu Yeğen

Tansu Yeğen

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp