Top
Necati Doğru

Necati Doğru

necatidogru@sozcum.com

26/05/2023

İftira ile İğva!

İftira: haysiyet ve şöhret zedeleyen ve yalan uydurup suçlayan çamur sıvama biçimidir.

Aslı yok.

Esası yok.

Doğru değil.

Ama iftirayı yalanla bulayıp ne kadar çok tekrarlarsanız; o kadar kolay kalıyor saf insanların aklında.

İğva ise kötülük:

Kötülük telkini.

Kötülükle azdırma.

Ayartma, aldatma.

Bir kişiyi, bir görevliyi, bir memuru ahlaki bakımdan kötü bir şeyi yapmaya iten içsel kışkırtma sonunda örneğin; rüşvet yemenin iğvası, hırsızlığın iğvası, hak edilmemiş koltuk sahipliği iğvası, devleti soyarak veya soydurarak elde edilmiş zenginleşme iğvası, yalana bulayıp iftira atma iğvası; türlü çeşitli iğvacılık ortam buluyor, yeşeriyor, yaşıyor, korunuyor ve toplumu çürütüyor.

★★★

Çok yalan işittik.

Çok iftira gördük.

Çok iğvacı tanıdık.

Böylesini de gördük.

Son 40 gün içinde şunlar oldu: Gaziantep Valisi, AKP Genel Başkanı Erdoğan'a oy istedi. Erdoğan'ın KKTC Lefkoşa Büyükelçisi olarak atadığı Metin Feyzioğlu, kahvehane gezerek Erdoğan'a oy verilmesini önerdi. Yozgat'ta camiden AKP mitingine katılma anonsu yapıldı. Aile bakanının seçim otobüsünde deprem bölgesine dağıtılmak için ayrılan koliler bulundu. İzmir'de Vergi Dairesi'nin duvarına iktidar partisi milletvekili adayının posteri asıldı. Bakanlar, devlet imkanlarını seçim propagandaları sırasında iktidar partisi için sonuna kadar kullandılar. Halktan toplanan vergi parasını harcayarak yayıncılık yapan TRT, iktidar ile muhalefet mitinglerine ayırdığı canlı yayın süresinde taraf tutmaya ve ayrımcılığa imza attı. TRT'nin iktidar ile muhalefete ayırdığı canlı yayın süresinde 85 kat fark ortaya çıktı. Devlet bütünüyle iktidar partisinin hizmetine sokuldu. Böyle hukuksuzluk, adaletsizlik, yalan, iftira, iğva hiçbir seçimde görülmedi.

★★★

Yalanla…

İftirayla…

İğvayla…

Yeniden seçilebilmek ve iktidarda kalmak stratejisi kurdular. İkinci tur seçim propaganda konuşmaları başlayınca; “montaj video kasetlerle” iğva tavan yaptı. İktidar cumhurbaşkanı adayı; “Kandil'den gelen ama montaj ama şu bu…” diyerek asılında seçilmek için yalana, iftiraya, iğvaya sarıldığını itiraf etti. Bu montaj videoları hazırlayanları; “Birkaç gencin pırıltılı zekası” diye aklamaya kalktı.

Kim bu gençler?

Yaşları 60'ı geçmiş.

Devlet görevlisi mi?

Büyük camilerde sohbetlerde tarikat imamları cemaate; “Senin attığın bir adımla (yani verdiğin oyla) eğer İslam düşmanları (muhalefet adayını destekleyenler) kutlama yapıp rakı içecekse; içenler sarhoş, onlara kutlama yaptıranlar da içmeden sarhoş…” konuşmaları yaptırdılar.

★★★

Yalanı söyleye söyleye, iftiraları ata ata, iğva yapa yapa; tepeden bindirme, arkadan sızdırma tüm güçleri tek elde toplayarak, hısım akraba kayıran, torpille devlet kadrolarına yandaşlarını yerleştiren, yasama, yürütme, yargı gücünü tek elde toplayıp kullanarak, ihale yolsuzluklarını örten, demokrasiye son veren ortamı hazırlayan, 20 yıl boyunca, polis, ordu, yargıç, savcı, vali, kaymakam, muhtar, belediye başkanı, belediye meclisi, büyük millet meclisi, basın, din, tarikat, tüccar, sanayici, esnaf ne kadar güç varsa hepsini tek bir kişide toplayan bu düzeni devam ettirmek istiyorlar.

★★★

Bu tablo karşısında bu toplum; 1 oyla iftiraya, iğvaya, yalana başkaldırabilir. Eksiğine, gediğine, hatasına, yanlışına bakmadan ikinci turda muhalefet liderini desteklemek iftiraya, iğvaya, yalana başkaldırmaktır diyebilir.

Otoriter yönetim.

Yalana esir eder.

İftiraya teslim olur.

İğvayla beslenir.

Neler gördük… Neler yaşadık… Neler duyduk… UNUTMA!Adil Serdar Saçan iftira ve iğvaya kılıç çekmişti!

Benim oturduğum semt Sultanahmet'in çocuğuydu. Tanırdım. Annesi, babası inançlı insanlardı. Polis Akademisi'ne girdi. 1985 yılında birincilikle bitirdi. İstanbul Organize Suçlar ve Kaçakçılıkla Mücadele Şube Müdürü oldu. Yalana ve iğvaya kılıç çekti. Devlet kurumlarında, belediyede yapılan yolsuzlukların, mafya babalarının ve onların siyasi bağlantılarının üzerine korkusuzca gitti. 600'ü aşkın operasyon yürüttü. Elde ettiği bilgileri Devlet Güvenlik Mahkemesi savcılığına bildirdi. AKP iktidara gelince görevinden atıldı. Ergenekon kumpas davaları sırasında iftiraya uğradı. 16 ay hapis yattı, kumpasın çökmesi sonunda beraat etti. İstanbul Üniversitesi Kamu Yönetimi'nde master ve doktora yaptı. İstanbul Hukuk Fakültesi'ni de girdiği dönemde birincilikle bitirdi. Çok genç yaşta (60) hayata pencerelerini kapadı. Ölmeden önce Twitter hesabından son sözleri; “Biz ölümden hiç korkmadık bu dünyada, sadece Hak'tan korktuk. Sizler gibi kul hakkı yiyerek Hakkın adını kirletmeye kalkışmadık. Emir geldi, ölüm vakti oldu bize, Hakkın buyruğudur başımızın üstüne, anlaşılan hesaplaşma ahirete kaldı siz haramilerle…” demek oldu.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp