Top
01/10/2023

Sorun varsa çözüm de var ama çözen yok!

Adana'da sokak köpekleri sorunu günden güne içinden çıkılmaz bir hale geliyor.

Hayvan dostlarının onca çabasına ve seslenişine rağmen bir taraftan sahipsiz, başıboş, şehre yakın kırsal alanlarda aç biilaç kendi haline bırakan ve bir yandan da sürekli üreyen köpekler, diğer yandan artık şehirlerin ana caddelerinde kimi zaman korku da salabilen hayvan sayısının artması…

Oysa hayvan dostlarının bu konuda yıllardır seslenişleri ve çözüm önerileri var.
İşte Adanalıların yakından tanıdığı bu hayvan dostlarından olan ve ömrünü neredeyse bu uğurda adamış Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Başkanı Nesrin Çıtırık, hayvanseverler ile birlikte ziyaretime gelerek bu konuda yaptıkları çalışmaları ve taleplerini anlattı.

Nesrin Çıtırık, Adana Büyükşehir Belediyesi Hayvanlara Yönelik Uygulamaları ve Bakımevi Hizmeti İçin hazırladıkları Durum Tespit Raporu ‘nu aktararak bilgilendirmeye başladı.

Çıtırık bu Durum Tespit Raporu doğrultusunda “Adana Büyükşehir Belediyesi bakımevinde de yıllık kısırlaştırma kapasitesi 36.000 köpek olmasına rağmen, yılda sadece 4-5 bin civarında köpek kısırlaştırıldığı için Adana'da köpekler kontrolsüz olarak hızla çoğalmaya devam ediyor. Hayvanlar aç sefil hasta perişan yaşam savaşı verirken, vatandaşlar da mustarip ve şikâyetçi. Geçmiş dönemde Sayın Vali Mahmut Demirtaş, bütün belediye başkanları ile bizzat toplantı yaparak tümüne KISIRLAŞTIRMA MERKEZLERİNİ kurma talimatı vermesine ve daha sonra da bu merkezlerin projelerini yollamasına rağmen, belediyeler toplayıp dağa taşa ve başka ilçelere atmaya devam ettiler ve ediyorlar.” diyerek gördüğü eksikleri şöyle sıraladı:

“Yeni bakımevinin inşaatı tam olarak bitmeden ve hiçbir hazırlık yapılmadan acele ile taşınılan barınağın inşaatı da eski barınağın hurdaları ile derme çatma tamamlandı. Hala daha yapısal olarak çok eksik var.

Bir yılda 36.000 köpek kısırlaştırma kapasitesi olan barınakta, belediye başkanının yeterli sayıda veteriner hekim, bakıcı, yardımcı eleman almaması ve ekipman araç sağlamaması nedeni ile yılda sadece 4-5 bin civarında köpek kısırlaştırılabiliyor.

Sokaktaki 50 bin köpek, yılda 5 bin kısırlaştırma ile üreme kontrol altına alınabilir mi?

Ayrıca, 4 Yıl öncesinden her yıl 20 bin köpek bile kısırlaştırılmış olsaydı, bu gün Adana sokaklarında üreme tamamen kontrol altına alınmış olacaktı.
Adana Büyükşehir Bakımevinde 28 Veteriner Hekim olması gerekirken, mevcut veteriner hekim sayısı 12-13 arası değişiyor. Keza veteriner teknikeri de aynı biçimde eksik.

Hayvanlara doğrudan bakım ve temizlik sağlayan hayvan bakıcı sayısı ise asgari 70 olması gerekirken 25-30 arasında. Temizlik olmadığı için barınak enfekte, sağlam giren hayvanlar mikrop kapıp ölüyorlar. Ölüm oranı enfeksiyon nedeni ile çok yüksek.

Ambulans ekibi, toplama ve bırakma ekibi, mutfak, ameliyathane ve diğer yardımcı ve genel temizlik elemanları kesinlikle sayı olarak çok yetersiz…”

Nesrin Hanım, daha bir çok tespitlerini aktardı fakat burada hepsini yazmamıza imkân yok.

Peki bu kadar sorun ve tespit eden hayvan dostlarının çözüm önerileri yok mu?
Olmaz olur mu?

Elbette var.

İşte Hayvan dostlarının Adana'daki bu sorun için çözüm önerileri şöyle sıralanıyor:

Adana Büyükşehir Belediyesi Bakımevinde mevcut elemanlara ek olarak asgari 70 hayvan bakıcı, 16 veteriner hekim ve 16 veteriner teknikeri alınması, 4 adet hasta hayvan ambulansı alınması, 4 adet hayvan toplama-bırakma aracı (İçi kafesli büyük araç) alınması, bu araçların her birine şoför ve yardımcı olarak ekip alınması, bakımevinin hurdalarla tamamlanan paslı kirli bölmelerinin TADİLATLARLA gerekirse yeniden yapılarak hijyenik hale getirilmesi,
Kedi tedavi bölümüne asgari 12 bakıcı ve 4 veteriner teknikeri alınması gerekiyor…”

Peki Büyükşehir'de durum böyle de ilçelerde farksız mı?

Bakın tüm ilçeleri tek tek inceleyen Nesrin Çıtırık ve arkadaşları hangi sonuçlara varmışlar:

Çukurova Belediye Bakımevi: İyi koşullarda olan bir köpek bakımevi var ama, toplama aracı eski bir araç olması, ekip yeterli olmaması ve ameliyathanenin yeterli olmaması nedeni ile yeterli kısırlaştırma yapılamıyor. Yılda 3000 köpek kısırlaştırma kapasitesi varken, yeterli eleman ve araç olmadığı için 300 civarında kısırlaştırma yapılıyor. Kediler için de hiçbir hizmeti yok.

Seyhan Belediyesi, hiçbir şekilde köpek kısırlaştırması yapmıyor. Sadece kediler için şehir merkezinde kedi kısırlaştırma merkezi yapıldı, bütün Adana ilçelerine de gönüllü olarak hizmet veriyor.

Sarıçam Belediyesi, 2 veteriner hekimi olmasına rağmen şu anda hiç kısırlaştırma yapılmıyor. Bakımevi yok, tedavi yok, kısırlaştırma yok. Gönüllülere mama desteği veriyor.

Yüreğir Belediyesi, hiçbir şekilde kısırlaştırma yapmıyor, bakımevi yok, kısırlaştırma ünitesi yok. Sokak hayvanlarına besleme yok. Kurdukları mama yapma makinası ile çalışmıyor, çalıştığı zaman da küspe ürettiği için hayvanlar yemiyor…”

İşte sokak hayvanlarının sağlıklı ortamda yaşayabilmeleri için neredeyse tüm ömrünü bu uğurda adayan Nesrin Çıtırık ile yanındaki hayvan dostlarının Adana'daki sokak köpeği sorunu için tespitleri böyle.

Gerçekten de önlemlerin yetersiz olması nedeniyle sokak köpekleri günden güne üreyip, çoğalırken bir taraftan da da açlık ve hastalık sorunlarıyla baş başa kalıyor.

Bu da hem insan, hem hayvan sağlığı, hem de çevre için ciddi sorunlar yaratıyor.

Fakat sorun çözümsüz değil.

İşte hayvan dostları bu çözümleri ortaya koyuyor.

Ve olayın çözümü de öyle atla deve değil.

Yani bu sorunu çözmek için milyon dolarlar gerekmiyor.

Biraz emek, biraz ilgi ve biraz beceri ile Adana'yı hayvanlar için de güzel bir yaşam alanı
yapmak mümkün.

Haydi gelin, hayvan dostlarının sözlerine kulak verelim ve Adana'yı bir yandan başıboş köpeklerin yarattığı korku atmosferinden kurtarırken diğer yandan da bu can dostlarımızın yaşam haklarını sağlıklı biçimde sürdürmelerine izin verelim.

Güzel olmaz mı?…

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp