Top
14/07/2013

Satranç acımasızdır

Turnuva satrancının en zor tarafı acımasızlığıdır. Bazen bir oyunda saatlerce üst üste iyi hamleler yapsanız bile oyunu kazanamayabilirsiniz. Hatta, uçurumun kenarında saatlerce savunma yapıp, 212 hamle dayanmak dahi sizi hedefinize ulaştırmaya yetmeyebilir. Tam tünelin ucunda ışığı gördüğünüzde anlık bir gafleti her şeyi bir anda iskambilden bir şatoymuşçasına her şeyi dağıtabilir. Yakınarda Ukrayna Şampiyonası'nda bir örneği yaşandı. Tecrübeli büyükusta Valeri Neverov, genç rakibi Stanislav Bogdanoviç karşısında piyon geri saatlerce konumu savundu. Nihayet, yalnızca kalesi olan tarafın doğru savunmasıyla berabere bitmesi gereken kale ata kale oyunsonunda Neverov 206. hamlede haftanın hatasını yaptı ve oyunu altı hamle sonra kaybetti. Satranç, hayattan bile daha acımasız.

BETÜL "DOKUZ" DEDİ
Betül Cemre Yıldız, geçen hafta Gaziantep'te tamamlanan Türkiye Kadınlar Şampiyonası'nı eşitlik bozma maçları sonunda kazandı. Betül, böylece dokuzuncu şampiyonluğuna ulaşırken, son yıllarda alıştığımız Kübra Öztürk ile rekabeti, Kübra şampiyonada oynamadığından tekrar etmedi. Betül ile birincilik için çekişen, Türkiye adına oynamaya başlayan Azeri asıllı Hayala İskenderova oldu. İki satranççı da dokuz turda 8 puan toplayarak birinci olurlarken aralarında eşitlik bozma maçını Betül Cemre Yıldız kazandı.

İADEİİTİBAR
Boris Gelfand, sekizincisi yapılan Tal Anı Turnuvası'nı 9 turda 6 puan toplayarak kazandı. Haziran ayındaki ikinci turnuvasını da ikinci tamamlayan dünyanın bir numarası Magnus Carlsen yarım puan geride ikinci olurken, aynı puanı alan Fabiano Caruana üçüncü oldu. Turnuvanın iki cilvesi var. İlki, geçtiğimiz yıl dünya şampiyonu Vishy Anand'ı elinden kaçıran Gelfand'a o zaman bile hakkını teslim etmeyenler olmuştu. İkincisi ise, onu yenip dünya şampiyonluğunu koruyan Anand ile eski dünya şampiyonu Vladimir Kramnik'in son iki sırayı paylaşması oldu. Son 20 yıldır elit seviyede oynayan iki yıldız, son 20 yıldır ilk kez son iki sırayı paylaştı.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp