Top
Mevlüt Tezel

Mevlüt Tezel

mevlut.tezel@sabah.com.tr

18/09/2023

Yılmaz Güney meselesi!

Murathan Mungan'ın Yılmaz Güney ve sineması hakkında yaptığı güzelleme doğruydu. Farah Zeynep Abdullah'ın Güney'in bir katil olduğunu hatırlatması da doğruydu.
Dahası var; Güney alkollü araç kullanırken bir çocuğu ezip ağır yaralamıştı. Eşi Nebahat Çehre'yi arabasıyla ezip, köprücük kemiğini kırmıştı.
O kadar sadist ve megalomandı ki, ikinci eşi Fatoş Güney'in kafasına elma koyup nişan almıştı. Güney'in vakaları saymakla bitmez!
Elbette Güney sanatında ne kadar ileri olsa da feodal bağlarından kurtulamayan bir suçluydu.Öte yandan Türk Sineması, hâlâ Güney'in cezaevinden yazıp, yönettiği, askerlerle köşe kapmaca oynanarak çekilen 'Yol' filmini aşamadı!
'Umut' ve 'Sürü' filmleri de birer başyapıt. Güney, ABD'de doğsaydı belki hapisten hiç çıkamazdı ya da Oscar'lı yönetmen olurdu.
Peki, Zeynep Abdullah, 70'lerde 'Çirkin Kral'ın karşısına çıksaydı Çehre ya da Fatoş Güney ile benzer kaderi paylaşır mıydı? Belki de şimdilerde magazin programlarında Güney ile yaşadığı fırtınalı aşkı anlatılıyor olacaktı.
Oysa şimdi kadına karşı yapılan en ufak hareketin hesabını soran 'Me Too' çağında yaşıyoruz. Güney'in suçlarına imza attığı dönemde 'Kadının adı bile yoktu'!
Olaylar ve karakterlerle günümüz değer yargılarıyla hesaplaşacaksak sanat tarihi kitaplarından silinecek çok insan var!

YETENEK VE SUÇ!
Örneğin büyük Fransız yazar Honoré de Balzac, bir süre tefecilik ve jigololuk yaptı.
Halikarnas Balıkçısı, babasını öldürdü.
Efsane filozof Michel Foucault, pedofili hastasıydı. Hatta 1976'da Fransa'da özel ilişkilerde rıza yaşının 12'ye çekilmesiyle ilgili yasa için imza kampanyası başlattı.
Oscar'lı yönetmen Roman Polanski tecavüz suçu işledi.
4 Oscar'lı Woody Allen, evlatlık kızı Dylan Farrow'a cinsel tacizde bulundu.
Efsane filozoflar J. P. Sartre ve Simone de Beauvoir'in ilişki çeşitliliği bugün bile marjinal kaçabilir!
Efsane opera bestecisi Richard Wagner, Adolf Hitler'i destekledi.
Uzun yıllar örnek baba ve insan olarak gösterilen 'Cosby Ailesi'nin başrol oyuncusu Bill Cosby, birçok kadına tecavüz etme suçundan şu an hapiste.
Ama bugün 'Cosby Ailesi' ekranda olsa, çok izlenir!
O zaman suçlu ve ahlaki açıdan dibe batmış sanatçıları nasıl değerlendireceğiz?
Her yazarın, yönetmenin eserinin yanında sabıka kaydını mı yayınlayacağız?
Yılmaz Güney'in kişiliğinin savunulacak bir tarafı yok ama onu değerlendirirken sanatı ile kişiliğini ayrı tutmak gerekiyor.
Pedofili hastası Michael Jackson'ın 'Billie Jean' şarkısını hafızanızdan silebiliyor musunuz? Aynı şekilde Güney'in kadın düşmanlığı, katil olması da 'Yol', 'Sürü', 'Umut' filmlerinin birer başyapıt olduklarını değiştirmez!***

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp