Top
Levent Tüzemen

Levent Tüzemen

levent.tuzemen@sabah.com.tr

17/04/2004

Kadro doğruydu

Hagi diyor ki: "Saha kenarında maçı çevirmek zor. Eskiden ben saha içindeydim. Bir frikik atıyordum ve iş bitiyordu."
Doğru. Futbolcu Hagi G.Saray'ın lideriydi, saha içi öğretmeniydi, gol atardı, gol de attırırdı. Ancak Emre'li, Okan'lı, Suat'lı müthiş orta saha olmasaydı Galatasaray, çok koşan, rakibi presle boğan bir takım olmasaydı Hagi becerilerini ve yeteneklerini rahatça sergiliyebilir miydi? Şimdi 'Bir frikikle işi bitiriyordum' demek,hem şampiyonluklarla dolu döneme, hem de sınırsız destek veren arkadaşlarına haksızlık olur.
Yönetim Hagi'yi G.Saray'ı saha kenarından yönetmesi için getirmedi mi? Takım sıkıştığında oyuna sen müdahale edeceksin Hagi. Başka yol var mı? Hoca sensen eğer, maça da damganı beyninle vuracaksın.
Denizlispor, Süper Lig'in 11 galibiyetle deplasman kralıydı. G.Saray 5 haftadır kazanamayarak tarihine leke düşürmüştü. Hagi ilk kez akıllı, savaşçı, mücadele gücü yüksek ve inatçı bir kadro sahaya sürmüştü. İki takımın tamamen hücum futbolunu düşünmesi az sayıda seyircinin keyifli, bol pozisyonlu ve bol gollü bir maç izlemesini sağladı. İlk 30 dakikaya 5 golün sığdığı maçta Antalya'daki G.Saray'ı andıran bir takım sahaya yansıdı. Kratocvil'in penaltıdan attığı gol G.Saray'ı oyun disiplininden koparmadı, aksine kamçıladı. Ergün'ün orta sahaya dönmesi, mükemmel paslar atması, Prates ile Sabri'nin hücumdaki işbirliği dört dörtlüktü. Hasan Şaş eski kötü huylarından arınmıştı, hırslıydı. Topu ayağına geçirdiğinde yaratıcılığını ön plana çıkardı ve sürekli dikine rakip kaleye oynadı. Ama sahanın yıldızı Necati'ydi. Necati hem çalışkandı, hem de sürekli sağa sola deparlar atarak Denizlispor savunmasının akordunu bozdu.
Baş sorumlu Hagi'ydi!
Tilkinin dönüp dolaşacağı yer kürkçü dükkanıdır derler, Hagi'nin de Fatih Terim'in değişim süresince temelini attığı kadro yapısına dönmesi doğru ve akıllı bir karardı.
Eğer Hakan Şükür oynasaydı G.Saray hücuma bu kadar çabuk kalkamaz, bu kadar da pozisyon üretip, gol atamazdı. Hakan Şükür Türkiye'nin en büyük golcülerinden ama artık eskisi gibi çabuk değil. Hamleleri geç. Ayrıca Hakan oynadığında tüm takım ona çalışıyor. Hakan'sız G.Saray, Denizli kalesine hücum ederken, sadece çabuk ve üretken değildi, yardımlaşma ve paylaşımcılık ve destek olma üst düzeydeydi. Hagi heyecanına fren koymalı. Çok konuşurken, takıma fazla müdahale ederken zararlı oluyor. G.Saray'ın yediği ikinci golde baş sorumlu Hagi'ydi. Çünkü savunmayı çizgi halinde getirmek için talimat verdi. Bülent'in organize ettiği yerleşim planını bozdu. Hagi bu uyarılarını idmanlarda yapmalı. Daha öncesinde futbolcuların sorumluluk almalarına müdahale etmemeli.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları