Top
Dr. Eren Eroğlu

Dr. Eren Eroğlu

saglikservisi@sabah.com.tr

27/11/2014

İktidarsızlığa bitkisel tedavi

"Mail adresime, bitkisel olarak iktidarsızılığı tedavi eden ilaç duyurusu geliyor, bunlar güvenilir mi?" I.İ./İst.
İktidarsızlık, şimdilerin tabiriyle sertleşme bozukluklarının tedavisi için kullanılan ilaçların popülaritesi giderek artıyor. Reçete ile alınan sildenafil, vardenafil gibi ilaçlar; kalp hastası olup da nitrat içeren ilaçlar kullananlarda ciddi sorun doğurabiliyor. Bu nedenle giderek genişleyen payı ile 'bitkisel ilaç' adı verilen bu maddeler ortalığı istila etmiş durumda. Gıda destek maddesi sınıfına girdikleri ve ilaç sayılmadıkları için hiçbir ciddi kurumun da denetimine tabi değiller. Bitkisel lafı da öyle sihirli bir laf ki, üzerine yazdığınız her şeyi bir anda dünyanın en masum bileşimi haline getirebiliyor. Bu nedenle hazırlanan karışımın içine zaten iktidarsızlığı tedavi etmekte etkili olduğu bilinen sildenafil, tadalafil ya da vardenafil gibi ilaçlar da gizlice karıştırılırsa sorun çözülmüş oluyor. Kişi hem sorunundan kurtulmuş oluyor, hem de zararı olmayan bitkisel bir ilaç aldığını sanmanın mutluluğunu yaşıyor.

HİPOTİROİDİ İLAÇLARINIZI BIRAKMAYIN


"Hipotiroidi nedeni ile ilaç verdiler. 'Ömür boyu kullanacaksın' dediler. Mecbur muyum?" A.İ./Ank.
Hipotiroidi, tiroit bezinin az çalışması anlamına gelir ve bezin üretemediği tiroit hormonunu yerine ilaç olarak koymak gerekir. Çünkü tiroit bezinin ürettiği hormonlar vücudun enerjiyi nasıl kullanacağını belirler, dolayısı ile eksikliği metabolizmayı bozar. Organ sistemlerinin nasıl çalışacağı, ne hızla oksijen tüketecekleri, protein üretecekleri ve diğer hormonlara nasıl cevap verecekleri hep tiroit hormonlarının denetimindedir. O nedenle bu fonksiyonların düzgün çalışması için eksik olan hormonları düzenli olarak ağızdan almak gerekir. Yani ilacınızı bırakmayın.

A TİPİ SARILIK AŞISI GEREKLİ Mİ?

"Hepatit A çok tehlikeli değilse aşı yaptırmak şart mıdır?" K.T./Mersin
Hiçbir aşıyı yaptırmak şart değil fakat çocuğumuz için sağlıklı uzun bir ömür istiyorsak, aşılar elimizdeki önemli silahlardan birisidir. Örneğin sizin sorduğunuz Hepatit A ülkemizde son derece yaygın olan bir hastalık. 20 yaşına kadar nüfusun yüzde 70'i bu hastalıkla tanışır. Çocuklarda hasar bırakmadan iyileşmekle birlikte yetişkinler hastalandığında öldürücü fulminan hepatit haline dönüşebilir. Nüfusun uygun şekilde aşılanması ile hastalığın tamamen ortadan kaldırılması mümkündür.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp