Top
25/06/2014

Gey taraftarların onur yürüyüşü

Thomas Hitzlsperger, Almanya ve İngiltere üst liglerinde oynamış, 52 kere Almanya milli formasını giymiş bir futbolcu olarak, geçtiğimiz Ocak ayında gey olduğunu açıkladı. Ancak aktif kariyerini bitirdikten sonra yapabildi bu açıklamayı (Eylül’de bırakmıştı). ‘İşin içindeyken’ açıklasa karşılaşacağı baskıları kaldıramayacağını düşünmüştü. Futbol ortamı, ‘ana akım’ cinsiyetlerden olmayanlar için hâlâ bir cehennem. Türkiye’de yakın zamanda hakem Halil İbrahim Dinçdağ’ın gey olması nedeniyle meslekten atıldığını biliyoruz. Dinçdağ, Burcu Karakaş’ın İletişim’den çıkan ‘Erkeklik Ofsayta Düşünce’ kitabındaki uzun söyleşisinde anlatıyor hikayesini.

‘Erkeklik Ofsayta Düşünce’ kitabında Bawer Çakır da bir gey futbolsever olarak çektiği azabı anlatır. LBGT Onur Haftası münasebetiyle, ben de gey futbolseverlerin bu azaptan kurtulma mücadelesinden bahsedeyim. 

Bu mücadelenin çatı örgütü: Queer Futbol Taraftar Kulüpleri Birliği. (Queer, düz anlamıyla ‘sapkın’ demekti; yeni politik anlamıyla, heteroseksüelin ‘normalliğini’ sorgulayan bir tavrı anlatıyor.) 2006 Dünya Kupası sırasında Almanya’da kuruldu, zaten büyük ölçüde Alman taraftar örgütlerine dayanıyor. Şu anda yaklaşık 30 kulüp ve bini aşkın üye var. Almanya dışından İsviçre’nin FC Zürih, FC Basel, Young Boys Bern, Hollanda’dan ADO Den Haag ve dikkat, Barcelona kulüplerinin gey taraftar örgütleri bulunuyor.


Queer Futbol Taraftar Kulüpleri Birliği, Avrupa Taraftarlar Birliği’nin üyesi ve Alman Futbol Federasyonu’nun resmi muhatabı olarak, kampanyalar ve bilinçlendirme eğitimleri düzenliyor. 2008’den beri Köln’deki LBGT Onur Yürüyüşü’ne katılıyorlar.

BERLİN DEKLARASYONU

17 Temmuz 2013’de açıklanan Berlin Deklarasyonu, bu mücadelede önemli bir adım. ‘Spor çoğulluktur, çeşitliliktir. En farklı kökenden, dünya görüşünden, son derece farklı kişisel özellikleri olan insanları birleştirir’ şiarıyla başlayan deklarasyonda: "Başkalarını aşağılayan, onlara husumet üreten homofobi, insanların kendi korkuları, hayal kırıklıkları, saldırganlıkları için bir sübap işlevi görüyor" deniyor. Netice: ‘Sporda homofobiye karşı etkin bir tavırdan yanayız’. İmzacılar önemli: Almanya İçişleri, Aile, Adalet bakanları, Futbol Federasyonu, 1. Ligden (Bayern Münih, Werder Bremen, Hamburg, Schalke dahil) 8 kulüp başkanı, 2 Ligden 9 kulübün, daha alt kümelerden 8 kulübün başkanı ve Adidas firması.

Köln’deki onur yürüyüşlerine değinmişken, Bir 1. FC Köln taraftarı olarak övünçle söylemeliyim ki, bu kulüplerin en iddialılarından biri Kölnlülerindir. 2007’de kurulan kulübün adı: ‘Andersrum Rut-Weiss’, yani ‘Tersinden Kırmızı-Beyaz’. 1. FC Köln kulübü, bu gey taraftar örgütünün kuruluşunu can-ı gönülden benimsedi. Tersinden Kırmızı-Beyaz’ın kuruluşu, Köln’ün ilk iç saha maçında stat hoparlöründen resmen duyuruldu ve selamlandı. Tersinden Kırmızı-Beyazcılar, kuruluş açıklamalarında gayet yalın ve ‘mantıklı’ bir şey söylüyorlar: ‘İster Bundesliga’da olsun ister amatörde ister halı sahada, hiçbir futbolcunun eşcinselliğini saklamak ve görüntüyü kurtarmak için lüzumsuz enerji harcamasını istemiyoruz. Zira futbolcuya o enerji sahada lazım!’ On bir temel ilkesi var kulübün, on birincisi hoş: Hoşgörünün de bir sınırı olduğunu belirterek, ‘şirket kulübü taraftarlarıyla işimiz olmaz’ diyorlar. (Köln taraftarları Bayer firmasının himayesindeki Bayer Leverkusen’e gıcık olur, ‘şirket kulübü’ derler.)


Hareketin öncüsü, 2003-2010 arasında gey bir başkan tarafından yönetilen St. Pauli’dir, beklenebileceği gibi. St. Pauli’nin gey taraftarları, 2001’de Almanya’nın (herhalde dünyanın da) ilk gey taraftar kulübünü kurmuşlardı: Queerpass St. Pauli. Düz anlamıyla ‘yan pas’ anlamına gelen bu isim ‘Queer’ kimliğine pas atıyor. Kulübün bir yöneticisi kendisiyle yapılan söyleşide, tribünlerde homofobi alt edildiği oranda, futbolcuların, hakemlerin, antrenörlerin cinsiyet kimlikleri üzerinde hissettikleri baskının da azalacağını söylüyor,
Zaten gey taraftar hareketinin temel davası bu: Tribünde görünür olmak ve varlıklarının normalleşmesini sağlamak.
Bu Pazar Onur Yürüyüşü’nde sallanan gökkuşağı bayrağı, homofobiyi ofsayta düşürmüş futbolseverlerin de bayrağı olsun.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp