Top
Efkan Bucak

Efkan Bucak

efkan.bucak@radikal.com.tr

18/12/2013

Elitspor ne düşer, ne düşmez!

Kadınlar 2. Futbol Ligi 4. Grup takımlarından İzmir Elitspor’un başına gelenler film olacak cinsten... 13 yıldır mütevazı şartlarla mücadele eden Balçova temsilcisi Amatör Futbol Disiplin Kurulu (AFDK) tarafından ligden çıkartıldı, karardan sonra bir maç oynadı, ikincisinde sahada kimseyi bulamadı!

Olayların hikayesine gelirsek... İlk haftayı maç yapmadan geçen Elitspor ikinci hafta deplasmanda BESEM’le karşılaşacaktı. Takımın kurucusu, başkanı ve antrenörü Aynur Aydoğan boyun kartını yanında getirmeyi unutunca maçın oynanmasına müsaade edilmedi ve İzmir ekibi müsabakayı hükmen yitirdi. Üçüncü hafta Denizli Hanbatspor’a 17-0 yenilen Elitspor, sonraki hafta Nazilli Belediyespor’la deplasmanda oynayacağı maça otobüsünün lastiğinin patlaması ve Nazilli’deki trafik nedeniyle geç kaldı, müsabaka da oynanmadı. Bir devrede iki maça mazeretsiz çıkmadığı gerekçesiyle İzmir ekibi, AFDK’nın 2 Aralık tarihli toplantısında bir alt lige düşürüldü. Bu tarihten itibaren Elitspor’un tüm maçları hükmen 3-0 rakipleri lehine tescil edildi. Lakin TFF, 8 Aralık tarihinde Balçova Sahası’na Elitspor-Gemlik

Zeytinspor maçı koydu. Maç da oynandı, Elitspor sahadan 21-1 yenik ayrıldı.
Nazilli maçı için mazeretlerini belgeleriyle TFF’ye göndermek isteyen Aynur Aydoğan muhattap bulamazken, fikstür gereği 15 Aralık’ta deplasmanda karşılaşacakları Aydın 7 Eylül Gençlikspor’un Başkanı Mustafa Yılmaz Aydoğan’ı arayarak “Siz ligden atılmışsınız” dedi. Aydın ekibi bu bilginin TFF İzmir Bölge Müdürlüğü tarafından verildiğini iletirken, kendilerine resmi tebligat yapılmadığı gerekçesiyle Elitspor, yönetici Gülay Kokuç ve 10 futbolcuyla Aydın’a gitti. Ki TFF’nin sitesinde maça hakem ve gözlemci atandığı görülüyordu. Lakin Beklendiği gibi sahada Elitspor’dan başka kimse yoktu. Maç oynanmazken söz konusu maçın dün itibariyle TFF’de hükmen galibiyet şeklinde değil, ‘ertelendi’ olarak geçmesi dikkat çekti.

‘Resmi belge gelmedi’
Elitspor Kulüp Başkanı Aynur Aydoğan, “İsyan ettiğim nokta TFF Kadın Futbol Müdürlüğü’nden bilgi almakta zorlanmam. Nazilli maçı sonrası bize Disiplin Kurulu’na sevk edilip edilmediğimiz tebliğ edilmedi. Bana bir resmi belge gelecek ki ben ona göre savunmamız yapacağım. 2 Aralık’ta AFDK toplantısı var,

1 Aralık’ta Bursa Vatan’la oynuyorum. En sonunda memur hanım vasıtasıyla TFF Kadın Futbol Müdürü Erden Or ile temas kurdum, alelacele bir faks gönderildi de AFDK’ya sevk edildiğimizi öğrendik. Vatan maçına çıktık, 2 Aralık’taki kurulda ligden ihraç edildik. O tarihten itibaren 7 gün içinde Tahkim’e başvuru hakkımız var. Biz savunmamızı hazırlarken ve tebligat beklerken 7 Aralık akşamı Zeytinspor yöneticileri bizi aradı ‘Hocam biz geldik’ diye. Onlara da kimse bir şey dememiş. Biz de çıkıp oynadık” dedi.

Rakibi aramışlar
Tüm iletişim girişimlerine karşın TFF’nin ihraç kararını kendilerine resmen iletmediğini belirten Aydoğan, “Aydın 7 Eylül maçı öncesi İstanbul’u arıyorum ‘Karar nedir, ona göre Aydın’a gideceğiz’ diyorum. Bana dönüş yapmıyorlar, İzmir bölgeyi arayıp, ‘Aydın takımına haber verin maç oynanmayacak, Elitspor’un haberi var’ diyorlar. Ama halen bize resmi bir şey yok. TFF sitesinde yazan maça elbette gideceğiz o zaman. Gittik ama statta kimse yoktu” ifadelerini kullandı.

'Sadece kimlikle maç oynadım'

Geçmiş dönemde bazı maçlarda kendilerine anlayış gösterildiğini ve futbolcularının mağdur edilmediğini, ancak bu sezon kendilerine karşı katı bir tutum takınıldığını belirten Aydoğan şöyle devam etti: “Örneğin 2 sene önce Denizli Bozkurt’a deplasmana gittik. Yol bize yanlış tarif edilmiş, sahaya 2 saat geç vardık ama maçı oynadık. Mağdur olmamamız için hakem, gözlemci ve rakip takım bizi bekledi. Yine geçen sene Yalova’ya gittik, Çantam otobüsten düşmüş, tüm lisanslarımız ve boyun kartım o çantadaydı. İnternetten lisans listesini indirdik, kimliklerimizle maça gittik, hakem ve gözlemciye de durumu anlattık. Rakibimiz de kabul etti, maç oynandı. Denizli’de, Yalova’da bize böyle yardım ediliyor, İzmir’deki maç, boyun kartım yok diye oynatılmıyor. Nazilli’de şehre varmışız, trafiğe takıldık ama 40 dakika geciktik diye oynatılmadı.”

13 yıldır Elitspor’un başında olduğunu dile getiren Aynur Aydoğan, “Bu işi amatörce yapıyoruz. Görevli olduğum okulun öğrencileri ve İzmir’in kızlarına spor yaptırmak, onların maçlar vesilesiyle yeni yerler görmesini sağlamak tek amacımız” dedi.


Yılmaz: Kadın futbolunda yanlışlar var

Olayın taraflarından, Aydın 7 Eylül Gençlikspor Kulüp Başkanı Mustafa Yılmaz, 12 Aralık Perşembe günü TFF İzmir Bölge Müdürlüğü’nün kendilerine Elitspor’un ihracıyla ilgili tebligatta bulunduğunu belirterek, “TFF İl Temsilcisi de maçın oynanmayacağını söyledi. Cuma Elitspor’dan Aynur hanımı aradım, kendilerine tebligat yapılmadığını, maça geleceklerini söyledi. ‘Hakkınızdır’ dedim, ama biz maça gitmedik.
Yılmaz, TFF’nin kadın futbolunda büyük yanlışlık yaptığını belirterek, “Ligden ihraç edilmiş takım bir hafta sonra maça çıkıyor, bu nasıl olur? Zeytinspor normalde hükmen 3-0 kazanacakken 21-1 kazanıyor, averajını düzeltiyor. Skor düzeltilse onlara da yazık, Bursa’dan kalkıp gelmişler. Bununla da bitmiyor. Sezon başında kura çekiminde bize ligden 7 takım düşürüleceğini söylediler. Bunun usulü bu değildir. Böyle statüler 1 sezon önceden açıklanır, kulüpler hazırlanır. Ayrıca 2. Lig’e yaş kısıtlaması da takımları çok zorluyor. Erkeklerde bile yok. Burası PAF ligi değil” dedi.

Davultepe yola devam ediyor!

Elitspor’un vakasını daha ilginç yapansa 2. Lig 2. Grup’taki Mersin Davultepespor’un durumu... Mersin temsilcisi 8 Aralık’ta Gençlerbirliği ile oynaması gereken maça çıkmadı. Bu, ligin ilk haftasındaki FOMGET maçına da çıkmayan Davultepespor ikinci çıkmayışı olurken, AFDK 16 Aralık tarihli toplantısında, TFF’nin sitesinde de oynanmadığı görülen bu müsabakayı yok saymış olacak ki Mersin ekibini hükmen 3-0 yenik sayıp 3 puanını silmekle yetindi.

Talimatlar ne diyor?
Ligden ihraç konusu, kadın liglerinin statüsünde belirtilmiyor. TFF, statüde düzenlenmeyen hususlarla ilgili olarak Futbol Müsabaka Talimatı’nı yetkili kılıyor. Futbol Müsabaka Talimatnamesi 24. Maddesi 1. fıkrasına göre de bir lig devresinde ikinci defa müsabakaya gelmeyen, müsabaka sahasına gelmekle beraber müsabakaya çıkmayan veya müsabakayı terk eden takım hakkında hükmen mağlubiyet kararı verilmekle beraber, bu takvim ligden çıkarılarak bir alt lige düşürülür ve bu müsabaka tarihinden itibaren bu takımla müsabakası olan diğer takımlar müsabakaları oynamaksızın hükmen galip gelmiş sayılır.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp