Top
Tamer Heper

Tamer Heper

hukuk@posta.com.tr

03/05/2023

Aslında borç yok

Babam 2013’te vefat etti. Demans hastasıydı. Ben de vasi oldum. Hayattayken emekli maaşı alıyordu. Vasi olmam nedeni ile bu parayı ben çekiyordum. Vefatı ayın ortasına denk geldi. ‘Bu maaşı çekebilir miyim?’ diye sorduğumda ‘hak edilmiş çekebilirsin’ dediler. Ben de çektim. Aradan dört yıl geçtikten sonra 2017’de icra takibine dair belge geldi. Nedenini sordum, avukatlar ‘1.150 TL yatır yoksa haciz gelir’ dediler ve bu parayı banka kanalı ile iade ettim. Sonra öğrendim ki avukatlar değişmiş ve benim banka hesabıma bu yıl bloke koymuşlar. E-Devlet’ten baktığımda borç görünmüyor ama ben icrada borçluyum. İcra dairesine gittim sonuç alamadım. Bundan kurtulmanın bir yolu yok mu? A.K.

***

Doğrusu ödenmiş bir para için böyle bir takibe muhatap olmak üzücü. Üstelik okuyucum bankada iade yaparken çekilen paranın detayını yazıp iade bedelidir diye açıklama yapmış. İcra müdürlüğünün şimdi bu belgeyi işleme almamasının nedeni, takip tarihi sırasında yedi gün içinde takibe itiraz edilmediği gibi paranın takip dosyasına ödenmemiş olmasıdır.

Yani dosyada takip kesinleşmiş görünüyor. Peki baba için yapılmış bir takip için vasinin hesabına bloke koyulabilir mi? Zaten yapılan işlemin bir bloke değil bir haciz olduğunu tahmin ediyorum. Acaba mirasçı sıfatı ile mi takip ediliyorsunuz, buna bir bakmak lazım. Ancak hacizde de borç miktarı kadarına haciz koyulur. Bir insanın tüm hesabı işlevsiz bırakılmaz.

Doğrusu okuyucuma önce icra müdürlüğünün bağlı bulunduğu icra hukuk mahkemesine bir dilekçe ile başvurmasını, durumu anlatıp ödeme belgesini sunmasını önereceğim. Sonra bir sonuç alamazsa iş biraz uzayacak ama mahkemeye başvurup borçlu bulunmadığının tespitine dair bir dava açmasını önereceğim. Yani 1.150 TL için biraz vakit harcanacak ama gerekiyor.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları