Top
Tamer Heper

Tamer Heper

hukuk@posta.com.tr

02/05/2023

Banka kasaları ne olur?

Geçirdiğimiz büyük bir felaket akıllara muhtelif sorular getiriyor. Bunlardan biri de şöyle: Depremde yıkılan banka şubelerindeki kasalarda bulunan eşyanın sorumluluğu kime aittir? M.S.

*****

Hafızam beni yanıltmıyor ise yaklaşık 15 gün önce benzer bir soruya yanıt vermiştim. Ancak felaketin boyutu o kadar büyük ki, bu gibi sorularla daha çok muhatap olmak doğal karşılanmalı. Önceki yanıtımdaki bazı bölümleri hatırlatayım. Bankadan kasa kiralarken bir sözleşme yapılır. Bu sözleşmede bankanın ve kiralayanın uyacağı hükümler bulunur. İnceleme imkanı bulduğum bir iki bankaya ait sözleşmede böyle bir afetle karşılaşıldığında bankanın sorumluluğu hususunda bir maddeye rastlamadım. Rastlamayışımı da doğal karşılıyorum. Çünkü bankalardan kiralanan kasaların içi hakkında bankaya bilgi verilmez. Bu husus çok özeldir. Kasa kiralayan kimse içine yasalarda suç olmayacak her türlü malzemeyi koyar, belki de zaman zaman sonradan kullanmak üzere boş bırakır.

*****

Banka, kasada ne var ne yok bilmez. Bu konuda tereddüdü olan okuyucularım için söyleyeyim, depremde tamamen tahrip olmuş bir banka şubesindeki kasa hasarından banka sorumlu tutulmaz. Ancak yine yaşanan felakette izlendiği üzere bazı binalar ağır hasar gördü ama yıkılmadı. Bu gibi durumlarda bankaların güvenlik tedbiri alarak kasaları koruma altına almaları gerekir. Uygun zamanda da ya emniyetli bir şekilde sağlıklı binalara taşıma işlemi yapılır veya yine kesin güvenlik altında kiracı tarafından içinin boşaltılmasına izin verilir. Durum budur. Bankanın sorumluluğu da kesin tahrip olma halinde söz konusu değildir.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp