Top
22/04/2023

Çocuklarla tekno muhabbet

Tüm dünya çocuklarının iple çektiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı yarın büyük bir coşkuyla kutlayacağız. Bu özel gün öncesi biz de bu haftaki köşemizi 7-13 yaş arası çocuklara ayırdık ve onlarla kısa kısa teknoloji röportajları yaptık.

Onlara teknoloji dünyasında kendilerini en çok nelerin heyecanlandırdığını, hangi sosyal medya kanallarını kullandıklarını, günde kaç saat bilgisayar ya da telefonla meşgul olduklarını, YouTube’dan neler izlediklerini ve ideallerindeki meslekleri sorduk.

Gördük ki ufuklar çok geniş, hedefler çok büyük. Anlaşılan o ki aileler de sanal alemde harcanan zaman konusunda ipin ucunu kaçırmamaya çalışıyor. Bilinç hızla artıyor. Geleceğin gençleri gümbür gümbür geliyor. İşte onların dijital dünyası...

Çocuklarla tekno muhabbet

Hilal Uymaz: 13 yaşındayım. Instagram hesabıma muhabbetimin olmadığı kimseyi almıyorum. Dışarıyı fotoğraflamayı, yaşadıklarımı hikayeleştirmeyi seviyorum. Uyku düzenimi bozmuyorum. Bilgisayar ve telefon kullanımım en fazla iki saat. Eğlenceli videolar izliyorum. Paylaşımlarım otomatik olarak aileme açık. Galerilerimdeki fotoğraflardan telefonda nasıl zaman geçirdiğime kadar görebiliyorlar. Bilgisayardan Valorant, Lol ve Minecraft oynuyorum. Playstation oynarken de babam sayaç tutuyor. İdealim doktor olmak.

Deniz Can: 7 yaşındayım. Telefondan ya da tabletten annemle görüntülü konuşmak beni çok heyecanlandırıyor. YouTube’dan Elsa ve Elsa kanalında kendin yap ve elişi videolarını izliyorum. Hem eğleniyor hem de oradan pek çok şey öğreniyorum. Günde sadece yarım saat teknolojik cihazlarla meşgul olma hakkım var. Yemek yerken de asla telefonla ya da tabletle ilgilenmiyorum. Sosyal medya hesabım henüz yok. Gündüzleri öğretmen akşamları şarkıcı olmak istiyorum.

Ali Ayaz Topçu: 8 yaşındayım. Teknoloji dünyasında beni en çok elektrikli arabalar ve akıllı saatler heyecanlandırıyor. Sosyal medya hesabım yok, sadece YouTube kullanıyorum. Burada GTA5 oyun videolarını ve Örümcek Abi kanallarını izlemek çok hoşuma gidiyor. Yaşım küçük olduğu için paylaşım yapmıyorum. Haftaiçi derslerim yoğun olduğu için bilgisayar, tablet ve telefon kullanmıyorum. Haftasonu da 1-2 saat bu cihazlarla eğleniyorum. En çok araba yarışı ve Minecraft oyunlarını oynamayı seviyorum. Annemle genelde 1 saat ders/kitap okuma, 1 saat telefon gibi pazarlık yapıyoruz. YouTuber olmak istiyorum.

Çocuklarla tekno muhabbet

Umay Barlas: 8 yaşındayım. Instagram ve YouTube Kids kullanıyorum. Hologramla yapılan konuşmalar beni çok heyecanlandırıyor. Instagram’dan annemle beraber oyuncuların repliklerini paylaşıyoruz. Bazen kendim de video çekiyorum. Pandemide eve hapsolduğumuz için bir video çekmiştim, bunu annem paylaştı ve viral oldu.

Çocuklarla tekno muhabbet

Nejat Doruk Aksu: 11 yaşındayım. Yeni işlemciler, güncellemeler, güçlü oyunlar ve ChatGPT beni çok heyecanlandırıyor. Instagram ve Twitter’ım var. Haftaiçi günde 2 saat YouTube’da vakit geçiriyorum. Burada tarih kanalları çok ilgimi çekiyor. Ayrıca Mendebur Lemur kanalı çok ufuk açıcı. Haftasonları bilgisayarımdan Valorant, FIFA, Age of History 2 oyunlarını oynuyorum. Ailem teknolojiye ayırdığım vakti aştığımda müdahale ediyor. Yazılım mühendisi olmak ve dünyaca ünlü olan bir oyun tasarlamak istiyorum.

Saffet Emir Eroğlu: 12 yaşındayım. Instagram hesabım var ve buradan genelde futbol ile ilgili eğlenceli paylaşımlar yapmayı seviyorum. Ayrıca YouTube’dan kaçırdığım maçların özetlerini, futbol enstantanelerini ve eğitimle ilgili videoları izliyorum. Hafta içi derslere yoğunlaştığım için bilgisayarla ve telefonla pek meşgul olmuyorum ancak haftasonu günde 5 saat Pubg ve e-futbol gibi oyunlar oynuyorum. Bu süreye de annem pek izin vermiyor ama bir şekilde orta yolu buluyoruz. Hedefim mimarlık.

Destina Yüceer: 9 yaşındayım. Drone’lar özel ilgi alanım. Yapay zeka ve metaverse’e ilgi duyuyorum. Tabletim var. Orada YouTube Kids yüklü. Angela ve Xox gibi oyunlar oynuyor, ayrıca okuduğum masalları oradan izlemeyi seviyorum. Annem sürekli ne izlediğimi görmek istiyor. Hedefim çocuk doktoru olmak.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp