Top
02/05/2023

Türk Hava Yolları 59. büyük ekonomi

Türkiye’nin son yıllarda sanayi ve teknolojinin birçok alanında eş zamanlı attığı adımlar gerçekten takdire şayan. Togg otomobillerinden savunma sanayii alanına kadar önemli projeler hayata geçiriliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün Türk Havacılık Uzay Sanayii’nde (TUSAŞ) yaptığı konuşmada az zamanda alınan yola bir kez daha dikkat çekti. Ben Türk Hava Yolları’nın (THY) son yıllardaki ulaştığı seviyenin ayrıca altının çizilmesi gerektiğine inanıyorum.

THY, dünyada pek çok kriterde ilk üç havayolu arasına girmeyi başardı. Küresel rekabette zirveye çıkabilmek ve burada istikrarlı şekilde ilerlemek kolay değil. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat, CNN Türk’teki yayınıma katılarak THY’nin bundan sonraki hedef ve programlarını anlattı. “2033 vizyonu” çerçevesinde dünyada her alanda en iyiler arasında yer almaya devam edeceklerini ifade etti.

THY’nin hiç kuşkusuz bugün ulaştığı başarıda pandemi sürecinin iyi yönetilmesi de var. Zira birçok havayolu kuruluşu o süreçte trafik daralması nedeniyle personelleriyle yollarını ayırırken THY böyle bir hataya düşmedi.

Yöneticisinden sahadaki bütün çalışanlarına kadar herkesin büyük emeğiyle taşınan yolcu sayısı ve kârlılıkta rekorlara koşmaya devam ediyor.

Türk Hava Yolları 59. büyük ekonomi

Ahmet Bolat’ın açıklamalarından satır başları:

  • 75 bin kadroya sahibiz, taşeronları kaldırdık. Geçen seneki kârımızın yüzde 12’sini çalışanlarımıza verdik. Türkiye’nin en iyi rakamlarını veriyoruz çalışanlarımıza. 2022 Nisan ayından itibaren pilot alımına başladık. 300’ü yabancı 5 bin 800 pilotumuz var. Kadın pilot sayımızı yüzde 10’a çıkaracağız. 1400 yeni kabin elemanımız çalışmaya başladı.
  • Pilot alım programı devam ediyor. Başka alanlara da alıyoruz. Deprem bölgesine pozitif ayrımcılık yapıyoruz. Özellikle son sınıfta olan arkadaşlarımız Take Off programımıza başvursunlar, her yıl 300 öğrenci alıyoruz. Web sitemizi takip etsinler.
  • Depremzede vatandaşlar için özel bir alan açtık. 500’e yakın depremzede vatandaşı alacağız. Deprem bölgesine pozitif ayrımcılık yapacağız, ekip kuracağız.
  • Geçmiş 20 yıla baktığımızda 2003 yıllarında küçük bir havayoluyduk. THY daha sonra havacılığın gelişmesini çok iyi bir şekilde gördü. 20 yılda yıllık yüzde 12 büyümüşüz. Dünya havacılığından alınan pay 40’ta 1. Hedefimiz yıllık yüzde 7 büyüme.
  • Bu yıl bitmeden Avustralya’da da, Sidney veya Melbourne’e uçacağız. 2025 yılına kadar yeni nesil uçaklar gelirse ikisine birden uçacağız. Detroit’e bu seferleri başlatmayı planlıyoruz. Türkiye’ye direkt gelen Kanadalı sayısını da artırmak istiyoruz.
  • Bu sene UEFA Şampiyonlar Ligi’ne sponsor olduk. Bunların bize çok büyük katkıları var. Sporun yanında sanata ve kültüre de sponsorluk yapacağız. Uçan galeri diye bir projemiz var. Sanatkârlara sponsor olacağız.
  • Uzun uçuşlara yeni menüler ekleniyor. Turkish Do&Co ile karbonhidratı az sağlıklı menülere geçiyoruz. Dijitalleşmede üç yıl içinde ilk üçte olmayı hedefliyoruz.
  • Yurtiçi ve yurtdışı uçuşlarda ücretsiz internet vermeyi düşünüyoruz... Hemen değil, altyapısı hazır değil şu anda. Ama amacımız bu.
  • Sabiha Gökçen’in yeni pisti mayıs sonunda açılacak. Liyakatli kadroyla bu günlere geldik. THY dünyanın en büyük 59. büyük ekonomisi olacak. Depremzede vatandaşlarımız 5 Mayıs’a kadar başvuru yapabilir.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp