Top
Erkut Can

Erkut Can

erkutcan@posta.com.tr

08/01/2023

Kafamdaki deli sorulara cevap arıyorum

Yılbaşı da geçti, “Haydi artık dönelim köyümüze” dedim ve bugün, kafamda soru işaretleri yaratan bazı konuları size anlatacağım. Mutlaka bir cevabınız vardır. Bir dakika düşünmeniz bile yeter. Başlıyoruz...

  • Hukuk sistemimizde ‘denetimli serbestlik’ diye bir şey var. Olmaz olaydı! Adam, bir çocuğu markette istismar etmeye çalışıyor. Kameralar da kaydediyor ama adam, adli kontrol şartıyla salıveriliyor. Hem de bu kişi bir kırtasiyeci. Yani potansiyel bir tacizci.
  • Bir adam iki karısını da öldürüyor ama serbest bırakılıyor. Durmuyor, üçüncüyü de öldürüyor. Hapiste olması için üç cesedinin olması mı lazımdı?
  • Bir hekimi altı kişi linç ediyor, hekim yoğun bakımda. Yapanlar denetimli serbest. Bütün bunlar adalet mi sizce?
  • Türbanı güvence altına almak için Meclis aritmetiğine çareler aranacağına, öncelikle erkek şiddetini engellemek, çocukları sapıklardan korumak gerekmiyor mu? Çünkü artık kadın olmak hayli zorlaşırken, ölümleri de kolaylaşıyor.
  • Diyanet İşleri Başkanlık Müşaviri Zeki Sayar, “Hanımefendilerin, eğer yanlarında kocası, oğlu gibi bir mahremi yoksa İslami ölçülere göre 90 kilometre ve ötesine yalnız gitmeleri caiz değildir” buyurmuş. Arabalı hanımlara soruyorum: Sizce?
  • Yeni dizi ılık suda devam ediyor. Peki bu, Süleyman Demirel’in, Erdal Bey’in, Turgut Özal’ın esprilerle süslediği Türk siyaset ahlakına yakışıyor mu?
  • 85 milyonu ilgilendiren en önemli sorumu en sona sakladım. Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni yıl zammını, memur ve emekliler için önce yüzde 25’e, sonra yüzde 30’a çıkardı. Ancak konunun muhatapları bu kez, “Yetmez ama evet” demiyorlar. Sayıları da az değil. 25 milyona yakın memur ve emekli ordusu bu. Bir yandan seçim tarihi hâlâ gizemini koruyor. Benim kafamda da uçuk kaçık bir soru oluşuyor: Sular durulmazsa seçim gelecek yıla kalabilir mi? Çünkü bu Ege Denizi’ndeki bir adamıza asker çıkarmak kadar kolay bir şey. Sizce?

Ve bitti.

Futbol cinayetleri

Cinayet sadece bıçakla tabancayla tüfekle işlenmiyor. Futbol cinayetlerinde bunlar kullanılmıyor mesela. TFF ve MHK cinayetlerde iz bırakmıyor. “Ofsaytımsı”, “Penaltımsı”, “Abartılı” deyip Tahkim’i de uğraştırmadan kendi kanunlarıyla işi çözüyorlar. Hem de milyonlarca izleyicinin gözü önünde işlenen cinayetler var. Eğri cetvel kullanıp filmi iki saniye kırparak golleri iptal ediyorlar. Bu arada yapay zekalı makinelerin de kulağı bükülüyor tabii. Hani birisi “Bu lig bitmez” demişti ya, ceza almadığına göre bir bildiği vardı herhalde. Bana sorarsanız, bitmesine biter ama arkasında yıllarca konuşulacak sarımsı kokular bırakarak biter. Tabii bitene kadar bu federasyon kalırsa…

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp