Top
27/12/2022

Çocuklara kitap okuma alışkanlığı kazandırma yolları

Kitaplar çocukların bilişsel, duygusal, psiko-motor gelişimlerini destekleyen, dil, sosyal ve ahlaki gelişimlerine de doğrudan etki eder. Çocuklar kitap sayesinde düşünme, problem çözme, yaratıcılıklarını ve yeteneklerini geliştirme fırsatlarına sahip olurken, doğaya, insanlara, doğada gördüğü diğer canlılara ve olaylara karşı da hassasiyet geliştirmektedirler. Bunun yanı sıra kitap, çocukların kişilik gelişimine katkı sağlamakta, duygusal ve ruhsal ihtiyaçlarının karşılanmasında da önemli ölçüde etki etmektedir.

Çocuğun kitaba olan ilgisi konuşmadan önce başlar. Yapılan bir araştırmada 0-3 yaş arasındaki çocuklara resimli kitap okuma deneyiminin yaşatılmasıyla bu çocukların dil gelişimlerinin hızlandığını vurgulamaktadır.

Kitap okuma alışkanlığı bebeklikten itibaren kazandırılmalıdır. Ebeveynler bebeklere kitap okurken anlamayacaklarını düşünebilir. Bazen ebeveynler bebeklerinin kitabı sadece ısırmak istediklerinden ve hiç dikkatini veremediğinden şikayetçi olabilir fakat her şeye rağmen kitap okumanın bebeklerin tüm gelişim alanları için çok kıymetli olduğu unutulmamalıdır.

BEBEĞİNİZE KİTAP OKUMANIN FAYDALARI NELERDİR?

Okuma yazma bilmeden telefonla birçok şeyi başarabilen bir çocuğa, düzenli olarak kitap okuyarak gelişimine nasıl katkıda bulunursunuz hep birlikte göz atalım.

Beyin gelişimine katkı sağlar, Sesleri, nesneleri, kelimeleri öğrenir ve tanır, Hayal gücü ve yaratıcılık becerileri gelişir,Sosyal- duygusal ve dil becerilerini güçlendirir, Motor becerilerin gelişmesine katkı sağlar. İletişim becerileri gelişir. Kelime hazinesi genişler, Okuma becerileri gelişir. Problem çözme becerilerine katkı sağlar. Düşünce ve duygularını daha iyi ifade eder. Çocuğunuzun dış̧ dünyayı öğrenmesine ve tanımasına yardımcı olur. Birlikte okuduğunuz hikaye kitabı sayesinde ebeveyn-çocuk ilişkisini kuvvetlenir. Gelişim dönemlerini tamamladıkça karşılaşacağı yeni deneyimlerin stresini azaltır. Çocuğunuzun gelecekte kitap okuma alışkanlığı kazanmasının en temel adımlarından biridir.

ÇOCUĞUMA NASIL KİTAP OKUMALIYIM?

1. Bebeğinize kitap okurken yavaş yavaş okuyabilirsiniz ve sayfada vakit geçirin. Bu bebeğinizin kelimelere ve resimlere odaklanmasını sağlar. 2. Sayfaları çevirerek bebeğinize örnek olun. Bebeğinize sayfa çevirmeyi öğretin. Böylelikle motor becerilerine katkı sunmuş oluyor olacaksınız. 3. Kitabı okurken ses tonunuzu değiştirin. Bebeğiniz farklı sesleri algılamayı öğrenir. 4. Uyku rutininize kitapları ekleyebilirsiniz. 5. Kitap okuma anında ekranların kapalı olmasına dikkat etmelisiniz, uyaranlardan uzak olun. 6. Resimlere bakmasına, gördüğü resimleri size anlatmasına müsaade edin, böylelikle hayal gücü gelişimine katkı sunuyor olacaksınız. 7. Kitapları günlük hayatınıza entegre edin. Uykudan önce, arabada bahçede, tatilde ve hatta banyo kitapları ile çocuğunuz banyo yaparken kitapla vakit geçirmesine destek olun. 8. Bebeğinizin ve çocuğunuzun yaşına ve ayına uygun kitapları seçmeye çalışın.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp