Top
Mehmet Tez

Mehmet Tez

mehmet.tez@milliyet.com.tr

19/03/2023

Bu yazın albümü

‘Bu yazın albümü’ her sene bu zamanlarda çıkar. Yaz albümünün çıktığını nasıl anlarız? Yaz temalı olacak. Kapağı mümkünse yazlık olacak. Çok aşırı neşeli olmayacak. Aksine en hareketli şarkıda bile hüzün barındıracak. Tek şarkıyla yükselmeyecek bu albüm, içinde en az üç-dört iyi şarkı olacak ve bunların en az iki tanesi yaz hüznü, yaz aşkları temalı olacak. Şarkılar arasında ritim ile tür geçişleri ve çeşitliliği olacak. Genellikle büyük bir pop yıldızı tarafından yayınlanmış olacak. Alternatif isimler, yeni sanatçılar da yaz albümleri ve hit’leri yayınlar ve başarılı olurlar, tabii ki bunu bilmiyor değilim. İlgili listelere girerler ona itiraz yok. Ama ‘bu yazın albümü’ dediğimiz şeyin, tamamen zaman içinde oluşan resmî olmayan ve elbette tartışmaya açık tarifine göre, büyük bir star tarafından yayınlanmış olması gerekir. 1980’lerden bugüne Michael Jackson, Madonna’dan günümüze doğru The Weeknd’e, Calvin Harris’e uzanan bir yaz albümleri listesini bir ara yaparım, nasılsa önümüz yaz. Ama şu an elimde Miley Cyrus’ın yeni albümü “Endless Summer Vacation” var. İsmi bile şahane. Bitmeyen yaz tatilini kim istemez?

Açılış şarkısı “Flowers” ilk iki haftasında 104 milyon dinlenmeye ulaştı. Spotify tarihinde tek haftada en çok dinlenen şarkı unvanını aldı. Albüm Cyrus’ı şu anda gezegenin en fazla stream edilen sanatçıları arasına soktu. Zaten popülerdi ama bu gidişle Taylor Swift ve The Weeknd ile başa baş gidebilir. Albümde saydığım bütün özellikler var. “Jaded”, “River”, Brandi Carlile’ın eşlik ettiği “Thousand Miles” diğer saklı cevherler.

Popsa pop, yazsa yaz. Bu arada bir diğer önemli kuraldan bahsetmeyi unuttum. Yaz albümünün gerçek bir yaz albümü olabilmesi için Pitchfork’un albümü hiç anlamamış olması gerekiyor. O da tamam. Dolayısıyla, işte bu yazın albümü.

Ne dinlesek?

Bu yazın albümü

Ezhel’in yeni şarkısının adı “Paspartu”. Sözler Anadolu’yu gezmekte, müzik ve altyapılar dünyayı. Bu hafta dinlediğim en iyi yerli.

Skapova, “Kafam Çok Dolu” adında bir şarkı yapmış. Kafası dolu olanlar kulaklıkla denesin.

Kalk Yerine Yat’ın “Dediler” adlı şarkısını rock severler bir dinlesin, görüşlerini bana yazsn.

M83 yeni albümü “Fantasy”yi yayınladı. Hafta sonu kesintisiz dinlenir.

Moderat, 2022 tarihli “More D4ta” albümünün remikslerini “Even More D4ta” adıyla yayınladı. Meraklısı için şahane birkaç saat vadediyor.

Bu yazın albümü

Bu konserlere dikkat!

Hooverphonic, 14 Temmuz’da Uniq açık hava sahnesinde,

Tom Odell, 24 Haziran’da Uniq açık hava sahnesinde,

Steve Vai, 18-19 Nisan’da VW Arena sahnesinde.

The Lumineers, Fatoumata Diawara, Morcheeba, Riff Cohen ve Okay Temiz, Youn Sun Nah Quartet, İstanbul Caz Festivali kapsamında İstanbul’a geliyor.

İlgilenilsin.

Bu yazın albümü

Metallica neden plak fabrikası satın aldı?

Metallica’nın plak fabrikası alması şu ara çokça konuşuluyor. Furnace Record Pressing adlı fabrika bundan sonra sadece Metallica’ya çalışacak. Şaşıranlar var. Ama şaşıracak bir şey yok.

*Çünkü plak satışları her yıl katlanıyor. 1987’den beri ilk kez ABD’de plak, CD’den çok satıldı. 2022’de ABD’de 1.2 milyar dolarlık plak satıldı.

*Çünkü plak basan fabrikalar o kadar yoğun ki sipariş almıyorlar. Özellikle Metallica gibi yüklü sayıda plak içeren siparişlerin zamanında yetişme şansı yok.

*Çünkü Metallica en fazla plak satan gruplardan biri ve gelecekte de böyle olacağından fabrika almak mantıklı. 2022’de Metallica yeni albümü olmadan 337 bin plak sattı. Şimdi yeni albüm geliyor. “72 Seasons”, 14 Nisan’da yayınlanıyor. Siparişlerin yetişmesi lazım. Ön siparişlerden büyük bir satış rakamı bekleniyor.

*Çünkü, en önemli ‘çünkü’ bu, insanlar plak almayı seviyor. Sevdikleri müziklere bu şekilde sahip olabiliyorlar. Stream platformlarındaki gibi kiralamıyorlar. Sevdikleri müzikle bir ilişki kurabiliyorlar. Sevdiklerine plak hediye edebiliyorlar. Bir müzik dinleme deneyimi yaşayabiliyorlar. Sevdiğinize plak alırsınız, Spotify linki atmazsınız. Çocuğunuza plaklarınızı bırakırsınız, Spotify hesabınızı değil. “Neden biriktiriyorsunuz, Spotify’da hepsi var ya” diyenlerin anlamadığı nokta da bu zaten.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp