Top
Mehmet Tez

Mehmet Tez

mehmet.tez@milliyet.com.tr

12/03/2023

Seçim müziklerinde hedef gençlik

İki aydan az kaldı seçimlere ve anlaşılan o ki bu dar zamanda kısa, nokta atışı, hedefe odaklı kampanyacıklar göreceğiz. Aylarca sürecek miting süreci zaten mümkün değil. İletişimde mücadele alanı belli ki her zamankinden daha fazla sosyal medya olacak. Gençlerin ne uzun konuşma dinleyecek dikkati var ne de uzun bir metni okumayı bitirecek sabrı. Pop’ta hit şarkıların süresinin 1 dakikalara düştüğü devirde mitingle gençliğe ulaşmak imkânsız.

Muharrem İnce önceki gün tweet attı: “Gençler ‘Arabada gaz pedal’ şarkısıyla ortalığı ayağa kaldırmanızı istiyorum. Videolarınıza dedelerinizi, anneannelerinizi ve babaannelerinizi de dahil etmeyi unutmayın ;)”

“Arabada Gaz Pedal” adıyla ortalıkta dolaşan şarkı hip hop’un görece yeni popülerleşen drill ekolünden Lvbel C5’e ait. C5 popülerliğini TikTok’a borçlu. Zaten parçalara bakarsanız TikTok dostu olduğunu hemen anlarsınız. Sözler genelde kadınlar, arabalar, mahalle delikanlılığı, paraya ulaşmak üzerine tekerlemelerden ibaret. Aslında bu şarkı sanatçı tarafından yayınlanmış da değil. Sanırım vokal kaydı sızmış ve üzerine muhtelif remiksler yapılmakta. İnce’nin iletişim kurduğu kitle TikTok kullanıcısı.

Kemal Kılıçdaroğlu adaylığının belli olmasının ardından Şebnem Ferah’ın “Birileri” adlı şarkısının kullanıldığı çarpıcı bir video yayınladı. Z kuşağını etkisi altına alan TikTok sığlığının tersine, tekerleme gibi değil ama yoğun duygusal sözleri olan bir rock parça bu. Daha çok Y kuşağına hitap ettiği aşikâr. İnce, henüz neşesini yitirmemiş 18 yaşa hitap ederken Kılıçdaroğlu’nun seçtiği şarkı, 30’larını yaşayan ve mevcut siyasi ve ekonomik durumun olumsuzluklarını en fazla hisseden genç/yetişkin kesime hitap ediyor. O kesim de TikTok’lı tekerlemelerle dans etmez, hip hop dinlemez. Rock ve indie dinler. İki durumda da kampanyacılar ne yaptıklarının bilincinde gibi duruyor. Seçim sürecinde diğer partilerin kullanacağı şarkıları da incelemeye çalışacağım.

Seçim müziklerinde hedef gençlik

Özür dileyerek konser vermek

Haluk Levent’in “Berlin’de konser vermeye gidiyorum, gitmem lazım çünkü 150 kişi bundan geçiniyor, başka bir gelirimiz yok” açıklaması hafta içinde önünüze düşmüş olabilir. Müzisyenlerin durumu bu kadar yalın ortaya konamazdı. Ne olursa olsun, hangi felaket yaşanırsa yaşansın herkes işine gücüne devam ediyor. Sadece müzik yasak hâle geliyor. Hâlbuki müzisyenlerin işi bu ve hayatın devam etmesi lazım. Deprem haftası maçlar oynanırken konserler iptal oldu. Hâlbuki maçta depremzedelere mesaj yollayan, çocuklara oyuncak atan halkımız, konserlerde de aynı nitelikteki duygularına hitap edebiliyor fırsat verilirse. Umalım ki krizlerde, felaketlerde herkes işine gücüne devam ederken müzisyenlerin işlerini yapmak için özür dilemesi, ezilip bükülmesi sona ersin. Herkes kendini dilediği gibi ifade edebilsin.

Küratörler göreve

Victoria & Albert Müzesi, Londra’da bugüne kadar yapılmış en kapsamlı David Bowie sergisine sahne olacak. Tarih 2025 ancak hazırlıklar şimdiden başladı. Bowie’nin özel eşyaları, kariyeri, eserlerine odaklı 80 bin parçanın bu sergide yer alacağı belirtiliyor. Mektuplar, el yazısıyla not ettiği şarkı sözleri, kostümler, fotoğraflar, filmler, sahne tasarımları, ödüller ve sanatçının elinden çıkmış eserler bir arada olacak. İngiltere’de Bowie’ye olan sevgi ve saygının boyutlarını da gösteriyor bu organizasyon. 2014’te Yapı Kredi Kültür Merkezi’nde Derya Bengi küratörlüğünde hazırlanan “İşte Benim Zeki Müren” sergisini anımsadım. Zeki Müren gibi müzikte çığır açmış, hafızalara yer etmiş pek çok isim daha var. Erkin Koray’dan Barış Manço’ya liste uzar gider. Küratörler göreve.

Seçim müziklerinde hedef gençlik

Ne dinlesek?

Yüzyüzeyken Konuşuruz’un yeni şarkısının adı “Durmaz Akar”. Yeni albüm haziranda gelecek. Grup Avrupa turnesinin ardından Berlin’de demirledi ve buradaki Sony stüdyolarında kaydetti bu yeni şarkıyı.

Güneş’in “10000 Parça” adlı yeni şarkısı depremin ardından yazıldı. Yaşanan acılara odaklı bu şarkının telif gelirleri depremzedelere gidecek. Güneş’in bugün Volkswagen Arena’da vereceği hip hop camiasının bir bölümünü bir araya getirecek geniş katılımlı konserinin gelirleri de aynı adrese gidiyor.

Balıklar’ın “Eskisi Gibi” adlı yeni şarkısı yayınlandı. Keşfetmek isteyenler grubun stream platformlarındaki sayfalarını kurcalamaya başlasın.

Gorillaz’ın “Cracker Island” adlı yeni albümü önceki hafta yayınlandı. Genel olarak sıradan bulundu albümdeki şarkılar İngiliz basınında. Bu tartışmaya bu hafta sonu siz de katılabilirsiniz.

Tame Impala, “Dungeons and Dragons” filmi soundtrack’inde yer alan şarkısını yayınladı bu hafta. “Wings of Time” adını taşıyor şarkı. Benim gibi Tame Impala ne yapsa dinlerim diyorsanız buyrun. Demiyorsanız da buyrun.

“Soytarı İpi” adlı yeni şarkısıyla Cihan Mürtezaoğlu haftanın en şık akustik manevrasını yapmış.

Görkem Karabudak ve Tuğçe Şenoğul “Kopkoyu Bir Yolculuk” adlı şarkılarını bu hafta yayınladı. Devamını merak ettiren, beklenti yaratan bir düet.

 

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp