Top
26/05/2023

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

Söğütlüçeşme metrobüs durağı ve Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin yanındaki İSPARK’ın en işlek otoparkı Kadıköy Belediyesi’nin otopark şirketi olan KASDAŞ’a devredildi

Söğütlüçeşme metrobüs durağının ve Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin hemen yanındaki İSPARK’ın en işlek otoparkı Kadıköy Belediyesi’nin otopark şirketine verildi. Oysaki İSPARK’ın en önemli park et, devam et modelinin uygulandığı otoparktı. Seçim arifesinde sessizce böyle bir değişiklik yapılması da kafalarda soru işareti bırakıyor. İSPARK hep zarar ediyoruz açıklaması yapıyor. Kadıköy Belediyesi’nin otopark şirketi olan KASDAŞ’a devredilen otopark günün her saati dolu bir otopark.

Neden devredildi?

2018 yılında AK Parti döneminde Sayıştay tarafından alınan karar gereği Kadıköy Belediyesi tarafından işletilen Kadıköy-Söğütlüçeşme otoparkı İSPARK’a, yanı İBB’ye devredilmişti. Şimdi ne değişti de otopark tekrar Kadıköy Belediyesi’ne devredildi? Yaklaşık bir buçuk ay önce İSPARK otoparkı işletirken çalışan bir personel Milliyet’e konuştu. Bahsi geçen otoparkın aylık cirosunun sekiz yüz bin ile bir milyon TL olduğunu ifade etti. Net rakamı tabii ki İSPARK yönetimi bilir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki İstanbul Otopark İşletmeleri Tic. AŞ (İSPARK), otopark ücretleriyle sık sık gündeme geliyor. Bu kadar iyi çalışan bir otoparkın KASDAŞ’a neden devredildiği merak konusu. Bakıldığında bu değişiklikle İBB’nin kasasına girmesi gereken ve ardından İstanbullulara hizmet olarak geri dönmesi beklenen yaklaşık 1 milyon TL her ay Kadıköy Belediyesi’nin kasasına girmiş olacak. Devri yapılan otoparkın da aylık cirosunun ne olduğu açıklanırsa kamuoyu da bilgilenmiş olur.

Zamanı manidar

Otoparkın devrinin yapıldığı zamanda oldukça manidar. Seçim koşuşturması içerinde hızlıca bu değişim yapılmasının asıl sebebi merak konusu. Bakalım kafaları karıştıran sorulara İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve İSPARK Genel Müdürü nasıl bir açıklama yapacak?

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

İSPARK’ın en işlek otoparklarından birisiydi.

Jandarma koyun nöbetinde!

Kars’ın Sarıkamış ilçesi, Boyalı köyüne başka illerden gelen besicilerin mera kanuna uymamasından dolayı köyde her gün yaralamalı kavgalar çıkıyor. Geçtiğimiz hafta da yine mera kanunu hiçe sayan besiciler ile köylüler arasında silahlı kavga yaşandı. Bu kavgada iki kişi yaralandı. Kavgadan sonra Jandarma köyde nöbet tutmaya başladı. Bu konuyla ilgili olarak Kars’ta yaşamakta olan bir okurumuzdan gelen şikâyet üzerine gazetemizin 10 Nisan 2023 tarihli nüshasında “Mera kanununu ihlal ediyorlar” başlıklı haberimizle konuyu gündeme taşımıştık. Haberimizden sonra Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı harekete geçmemişti. Haberimizin üzerinden yaklaşık iki ay geçmeden 19 Mayıs Cuma günü köyde kan döküldü. Köylüler duruma el atılmazsa bu kavgaların ölümle sonuçlanmasından tedirginler. Köylülerden aldığımız bilgiye göre, Boyalı köyüne 2018 tarihinde mera komisyonu girmiş. Yapılan tespit-tahsis çalışmaları sonucunda hane başına 2 büyükbaş veya 21 küçükbaş hayvan merada otlatma hakkı verilmiş. Ancak çevre illerden gelen besiciler bu kanuna uymayarak hane başı 500-1000 küçükbaş hayvan getirerek mera kanununu ihlal ediyormuş.

‘Tehdit ediyorlar’

Milliyet’e konuşan bir köylü, “Biz köylüleri tehdit ediliyorlar. Kanun dinlemiyorlar. Ellerinde silahlar, korku salıyorlar. Her hafta bir olay yaşanıyor. Kars Valiliği ve Sarıkamış Kaymakamlığı ve Tarım ve Orman Bakanlığı yetkililerinin de duruma el atmasını istiyoruz” dedi. Köylülerin bu şikâyetini yetkililere iletmiş olalım. Böylelikle jandarmalar da merada her an kavga çıkabilir diye koyun nöbeti tutmamış olurlar.

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

İzmir Kent Ormanı’na yakışmıyor!

Bir tarafta kuş cıvıltılarıyla süslü her çeşit ağacın olduğu orman, diğer tarafta İzmir Körfezi’nin eşsiz manzarası... İzmir Büyükşehir Belediyesi İnciraltı Kent Ormanı, İzmirlilerin ve şehre gelen misafirlerin nefes alabileceği en güzel yerlerin başında geliyor. Ziyaretçiler güneşin doğuş ya da batışını izlerken, balıkçı teknelerini seyredebiliyor, aileleriyle piknik yapabiliyor ya da ormanın içinde bisiklet sürmenin, yürümenin keyfini yaşayabiliyor. Ancak her şey bu kadar güzelken Kent Ormanı’na yakışmayan görüntülerle de karşılaşabiliyorsunuz. Örneğin tuvalet sorunu. Vatandaşlardan gelen şikâyetlere göre, deniz kenarındaki Engelliler Kafeteryası’nın tuvaleti genelde temiz tutulsa da iç bölgelerdeki tuvaletler için aynı şeyi söylemek mümkün değil. Özellikle şimdilerde Urla, Güzelbahçe gibi minibüslerin kalktığı durak içinde yer alan tuvaleti koku ve pislikten kullanmak neredeyse imkânsız. İzmirli vatandaşlar alandaki tuvaletlerin temizlik, bakımlarının yapılmasını ve levhalarla yerlerinin daha görünür olmasını istiyor.

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

Kaldırımda bile rahat yok!

İstanbul’da özellikle trafiğe kapalı caddelerde yürürken motosikletlere karşı her an tetikte olmanız gerekiyor. Motosikletle sipariş taşıyan elemanlar ve kuryeler kaldırımlardan hızlıca gittikleri için özellikle yaşlılar kaza tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Genelde yollarda da trafiğe takılmamak için kural tanımadan ters yönden gidip zikzaklar çizerek trafiği tehlikeye atan motosikletlerin sayısı her geçen gün artıyor. Son dönemde yeni trend ise plakasız gezmek. Yolda gördüğüm on motorun yarısı plakasız. Kime, nasıl şikâyet edeceksiniz? Aslında bir süre sıkı bir şekilde motosikletlere denetim yapılırsa motosiklet hızlığının da düşeceğini düşünüyorum.

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

Yayalar kırmızı ışığı umursamıyor

Bu fotoğraf her gün binlerce araç ve insanın gelip geçtiği Kadıköy Meydanı’ndaki trafik ışıklarında çekildi. Trafik ışığı araçlara geç diyor, doğal olarak yayaların yeşil ışığın kendileri için yanmasını beklemeleri gerekiyor. Ama kimsenin trafik ışıklarına kulak astığı yok. Hem kendi canlarını hem de diğer sürücüleri tehlikeye atarak karşıdan karşıya geçmeye çalışıyorlar. Trafik kuralları sadece sürücüleri değil, yayaları da bağlar, lütfen bunu unutmayalım. Bir farkındalık oluşması için İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı polis ekiplerinin trafik kurallarına uymayan yayalara yönelik bir çalışma yapmasının etkili olacağını düşünüyorum.

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

Engelli vatandaş nasıl yürüyecek!

İstanbul Kadıköy’de yaşamakta olan bir okurumuz, ”Elektrikli skuterler bir yana, bir de elektrikli motosikletler çıktı. Kullanıcılar yollara, kaldırımlara bunları gelişigüzel koyup gidiyorlar. Trafik polislerinin plakası olan, hata yapan elektrikli skuterlere ceza kesmesi gerektiğini düşünüyorum” dedi. Okurumuzun bu şikâyetini İstanbul Trafik Denetleme Şube Müdürlüğü’ne bağlı trafik polislerine iletmiş olalım.

İSPARK gitti, KASDAŞ geldi

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp