Top
18/09/2023

Afetlere ikiz çözümlü önlem

SAMPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, ‘Sel ve taşkınları erken tespit edebiliyoruz’ dedi.

İklim değişikliği, şehirleri beklenmeyen afetlerle karşı karşıya bırakabiliyor ve bu da büyük can ve mal kaybına yol açabiliyor. Oysa şehirlerde aşırı hava olaylarının etkisini doğru bir şekilde modelleyebilir ve tahmin edebilir, böylece yetkililerin riskleri azaltmak ve vatandaşlarımızın can ve mallarını korumak için proaktif önlemler almasını sağlayabiliriz.

SAMPAŞ Holding Yönetim Kurulu Başkanı Şekip Karakaya, bu önlemlerin dijital ikiz çözüm uygulayarak alınabileceğini belirtiyor. Karakaya, Milliyet’e bu uygulamayı şöyle anlatıyor: “Akıllı şehirlerin belki en verimli uygulamalarından biri afetlerle ilgili olabilir. Tüm dünya iklim değişikliklerinin sonuçlarıyla karşı karşıya kalıyor. Bilim insanlarının yorumu, maalesef bu felaketlerin giderek artacağı yönünde. Artık vakit geçirmeden yüksek teknolojinin sağladığı fırsatlardan faydalanmaya başlanması gerekiyor.”

Afetlere ikiz çözümlü önlem

Dijital ikiz nasıl işliyor?

Ancak bu teknolojik yatırımlar gerçekleştirilebildiği takdirde afetlerin getireceği can ve mal kaybının en aza indirilebileceğini kaydeden Şekip Karakaya, şu bilgiyi veriyor: “Sel felaketini örnek alacak olursak; bugünkü teknoloji ile artık meteorolojik veriler günlerce önceden ne olacağını; metrekare başına düşecek yağmur suyu miktarını dahi bize kolayca bildirebiliyor. Alınan bu verileri dijital ikiz ortamına aktarıp, simüle ettiğimizde ise hangi bölgeyi su basacağını, nerede can ve mal kaybına yol açabileceğini öngörebiliyoruz. Eğer belediyelerimiz kritik havzalarda bu yağışların getireceği yağmur suyu miktarını, sensörlere ölçtürerek akıllı modelleme yönetimleri uygularlarsa, ayrık yağmur suyu şebekesi olmadığı için, aşırı yağışlarda sel suları altında kalacak alanları belirleyebilir; böylece yağmur suyu şebekeleri kurulabilir ve bu alanlara verilecek imar iznini bekletebilirler. Son yıllarda gelişen teknolojilerle birlikte, bu çözümler de Türkiye’de günlük yaşamımızda uygulanabilir ekonomik boyutlara inmiştir.”

Afetlere ikiz çözümlü önlem

‘Önlem almalıyız’

Libya’da on binlerce insanın hayatını kaybettiğine işaret eden Şekip Karakaya, şu uyarılarda bulunuyor: “Ülkemizde de İstanbul, Samsun, Aksaray ve Kırklareli’de şiddetli yağmurun ölümcül sel baskınlarına yol açtığı trajik olaylar ışığında, selden etkilenen kişilere ve ailelerine en içten taziyelerimizi sunuyoruz. Bu bağlamda bir kez daha dijital ikiz teknolojisini kullanarak daha akıllı, daha dirençli şehirler yaratma konusundaki kararlılığımızın altını çizmek isterim. Bu olaylar, gelişmiş kentsel planlama ve altyapı yönetimine yatırım yapmanın kritik öneminin altını çizmektedir. Şehirlerde dijital ikiz çözümlerini uygulayarak, aşırı hava olaylarının etkisini doğru bir şekilde modelleyebilir ve tahmin edebilir, böylece yetkililerin riskleri azaltmak ve vatandaşlarımızın can ve mallarını korumak için proaktif önlemler almasını sağlayabiliriz. SAMPAŞ Holding olarak, afetlere hazırlık, müdahale ve iyileştirme süreçlerini geliştiren son teknoloji dijital ikiz çözümleri geliştirmek için şehirlerimizle el ele çalışmaya devam ediyoruz. Birlikte, iklim değişikliği ve doğal afetlerin yarattığı zorluklara dayanabilecek daha dirençli kentsel ortamlar inşa edebiliriz. Artık, sel ve taşkından etkilenecek evler ve insanlar önceden belirlenerek burada yaşayan insanların, alarm sistemleri, hatta telefon mesajları kullanılarak ikaz edilmesi ve can kaybının önlenmesi mümkündür. Tabii ki bu havzalarda zamanında altyapı yatırımları yapılırsa, değil can kaybı, mal kayıplarını dahi engellenebilir. Vakit geç değil. Dijital ikiz ve akıllı şehir altyapılarını kullanarak iklim değişikliği mücadelesinde bu kayıpları önlemek artık çok kolay. Şehirleri her yönüyle akıllandırmamız, bize gelişme ve büyüme alanında büyük fırsatlar sağlayabilir.”

Afetlere ikiz çözümlü önlem

7 Ülke 16 kurum

SAMPAŞ Holding, C2IMPRESS projesinin koordinatörü olarak 7 ülkeden 16 kurum ve kuruluşu bir araya getiren uluslararası bir yapılanmaya imza attı. 2025 yılında tamamlanacak proje, afetlere dayanıklı bir toplum için çoklu tehlike ve risk durumlarında toplum farkındalığının artırılmasını hedefliyor. İnovatif teknolojilerle desteklenmesi amacıyla Türkiye, Yunanistan, Portekiz ve İspanya’daki taşkın, sel ve bunlarla bağlantılı heyelan ve benzeri afet riski taşıyan kentsel alanlarda erken uyarı sistemi, büyük veri tabanlı afetle mücadele ve karar destek platformları, stratejik planlama çözümleri gibi inovatif uygulamalarla afet yönetimine katkı sağlamayı amaçlıyor.

Afetlere ikiz çözümlü önlem

Çöp körlüğüne dikkat çek!

Adana’nın Yüreğir Belediyesi, her yıl eylül ayının 3. cumartesi günü kutlanan “Dünya Temizlik Günü” dolayısıyla Adana Şehir Hastanesi ve Türk Kızılay’ı Yüreğir Şubesi işbirliğiyle çöp toplama etkinliği düzenledi. Bilinçsiz tüketiminin olumsuz getirisi olan çöp körlüğüne dikkatleri çekmek amacıyla düzenlenen etkinlik kapsamında Kışla Mahallesi çamlık alanda buluşan ekipler, atık farkındalığı oluşturmak için pet şişe, izmarit, poşet gibi doğada uzun yıllar kalan ve çevreye ciddi zararları olan atıkları topladı.

Afetlere ikiz çözümlü önlem

İlk kez Konya’da uygulanıyor

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Konya’da pilot uygulaması başarıyla tamamlanan Türkiye Kart Projesi konusunda, PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’in de katıldığı bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi. Konya Modeli Belediyecilik anlayışıyla her manada önde ve önder olmaya çalıştıklarını belirten Başkan Altay, şöyle konuştu: “Türkiye Kart, sizi bugün Konya’da ama ileride 81 ilimizde tüm toplu ulaşımı tek elden, tek kartla kullanma imkânına kavuşturmuş olacak. PTT Genel Müdürlüğü’müzle birlikte başardığımız bu işle tüm Türkiye, artık toplu ulaşımı tek kartla kesintisiz bir şekilde kullanma imkânına kavuşmuş olacak. Türkiye adına çok önemli bir dönüşüm. Tarihin bu önemli anında ilk uygulamanın Konya’da uygulanıyor olması bizim için çok kıymetli ve önemli. Tüm Türkiye’ye ve şehrimize hayırlı olmasını temenni ediyorum”

Afetlere ikiz çözümlü önlem

Fener Adası’na ücretsiz seferler

Ordu Büyükşehir Belediyesi, Fener Adası’na tekne seferleri başlatıyor. Ordu turizmine katkı verecek olan çalışmaya yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. Kayalık üzerine oluşturulan ahşap zemine yaklaşık 150 kişilik açık alan, oturma alanı, kafe, seyir dürbünleri, balık izleme havuzları ve kuş gözlem noktası inşa edildi. Tekneyle ulaşımın sağlanacağı Fatsa Fener Adası’na 2023 yılı sonuna kadar ücretsiz seferler düzenlenecek.

Afetlere ikiz çözümlü önlem

Son çözüm

Antalya’nın Muratpaşa Belediyesi, Çekya Prag Türk Büyükelçiliği’nin Cumhuriyetin 100’üncü yılı anısına bir parka Atatürk anıtı yerleştirme talebini reddeden kardeş kenti Prag 6 Belediyesi’ne, karşılıklı olarak iki ülkenin kurucu liderlerinin adını taşıyan Türk-Çek dostluk parkları kurulmasını önerdi. Belediye, Büyükelçi Egemen Bağış’la koordinasyon içinde yürüttüğü süreçten sonuç alamazsa kardeş kent protokolünü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e yönelik iftiralar nedeniyle sona erdirecek.

Afetlere ikiz çözümlü önlem

Tepebaşında anlamlı buluşma

Uluslararası Eskişehir Pişmiş Toprak Sempozyumu Her yönü ile dolu dolu geçiyor. Sempozyum kapsamında oluşturulan çocuk atölyelerinde, pişmiş toprağın binlerce yıllık geleneği, çocuklarla buluşturuluyor. Eskişehir Tepebaşı Belediyesi 23 Nisan Çocuk Sanat Merkezi, Bahriye Üçok Eğitim ve Gelişim Merkezi, Çağdaş Okulları, Pilot Binbaşı Ali Tekin İlkokulu gibi birçok kurumdan gelen bin 250 öğrenci, Vecihi Hürkuş Havacılık ve Teknoloji Parkı’nda devam eden sempozyum çalışmalarında çamurdan çeşitli figürler yaptı. Burada pişmiş toprağın farklı yönlerini de keşfeden öğrenciler, uzman eğitmenler eşliğinde, sanatçıların çalışmalarını da inceledi.

Afetlere ikiz çözümlü önlem

OBAK büyüdü!

Eskişehir’de, Odunpazarı Belediye Başkanı Kazım Kurt’un talimatıyla afetlere karşı hazırlıklı olmak amacıyla kurulan Odunpazarı Belediyesi Arama Kurtarma (OBAK) ekibinin, eğitimleri tamamlanan 82 yeni afet gönüllüsüne sertifikaları törenle verildi. Belediye Başkanı Kurt, törende, OBAK gönüllülerine teşekkür etti ve “Yeni dönemde eğitim görerek aramıza katılan arkadaşlara hoş geldiniz diyorum. Başarılar diliyorum. Temennimiz hiçbir felaketin olmaması ve size ihtiyacın kalmaması. Ama kaldığı zaman da farklı bir çalışmaya hazır olduğunuzu biliyorum” dedi.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp