Top
02/10/2023

Atamızın evine yelken açıyorlar

Her yıl ekim ayında binlerce denizci ve deniz tutkununu bir araya getiren The Bodrum Cup için geri sayım başladı. Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla birlikte kutlanacak festivalin 35’inci yılında yarışlara Selanik ve İstanbul rotaları dahil edildi.

Her yıl ekim ayında binlerce denizci ve deniz tutkununu bir araya getiren, bu yıl Maximiles Black’in isim sponsorluğunu üstlendiği Akdeniz’in en büyük yelken festivali The Bodrum Cup için geri sayım başladı. Opet ve Tüpraş’ın ana sponsorluğunda gerçekleştirilecek festivalin 35’inci yılı, Cumhuriyetin 100’üncü yılıyla birlikte kutlanacak. Bu yıl yarışlara Selanik ve İstanbul rotaları dahil edildi.1989’dan beri her yıl ekim ayının üçüncü haftasında düzenlenen The Bodrum Cup, 35’inci yılını kutladığı bu yıl, Türkiye İş Bankası’nın kart markası Maximiles Black’in isim sponsorluğu, Opet ve Tüpraş’ın ana sponsorluğunda Bodrum’da denizcilik ve yelken tutkunlarını buluşturacak.

Haberin Devamı

Atamızın evine yelken açıyorlar

Selanik’ten başlayacak

Cumhuriyetin 100’üncü yılı dolayısıyla önceki yıllardan farklı olarak festivalde bu yıl Selanik ve İstanbul rotaları da olacak. 2 Ekim’de Selanik’te Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu ev ziyaret edilerek başlayacak olan Maximiles Black The Bodrum Cup, 8 Ekim’de Dolmabahçe Sarayı önünde yapılacak anma selamlamasıyla devam edecek. Onlarca yarışçı 17 Ekim’deki start için tam 35 yıldır heyecanlı yarışlara sahne olan sulara, Bodrum’a dönecek ve kazananların kupaları 21 Ekim Cumartesi gecesi büyük bir konserle sahiplerine teslim edilecek. Bu yıl yelken yarışları kapsamında belirlenen rota, Bodrum’un tarihi limanından başlayarak Çökertme, Kissebükü ve Gümüşlük’e uzanacak ve ardından Bodrum’da tamamlanacak.

1500 Yelkenci

35’inci yılında isim sponsoru Türkiye İş Bankası’nın kart markası Maximiles Black; ana sponsorlar Opet ve Tüpraş; platin sponsorlar Amerikan Hastanesi, Anadolu Sigorta, Four Seasons Hotels Istanbul, Metro Türkiye; gold sponsorlar Ağanlar, Hapimag Sea Garden Resort Bodrum, İş Yatırım, İş Portföy, Radisson Collection Hotel Bodrum, Setur Marinas ve TAV Havalimanları ile dünya çapında yelken tutkunlarını Bodrum’u keşfetmek ve festival kapsamında yarışlara katılım göstermek üzere bir araya getiren The Bodrum Cup’a, Selanik-İstanbul-Bodrum etabında 23 yat ve 300’ün üzerinde yelkenci, Bodrum etabında ise 100’ün üzerinde yat ve 1500 yelkenci ile binlerce kişinin katılması bekleniyor.

Haberin Devamı

İstanbul’da açıklandı

Maximiles Black 35. The Bodrum Cup’ın tüm detayları “Halas” teknesinde düzenlenen bir toplantıda paylaşıldı. Toplantıya, The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, Muttaş Genel Müdürü Sedat Bayrak, İMEAK Deniz Ticaret Odası Bodrum Şube Başkanı Orhan Dinç, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, Opet Sürdürülebilirlik ve Kurumsal İletişim Müdürü Ayşenur Aydın, Koç Healthcare CEO’su Dr. Erhan Bulutcu, Anadolu Sigorta Genel Müdürü Mehmet Tuğtan, Metro Türkiye CFO’su Aslı Aracıoğlu, İş Yatırım Genel Müdürü Riza Kutlusoy, İş Portföy Genel Müdürü Burak Sezercan ve Setur Marinas Kurumsal İletişim Direktörü Deniz Karakış ve TAV Kurumsal İlişkiler Direktörü Erhan Üstündağ katıldı.

Haberin Devamı

Atamızın evine yelken açıyorlar

(Soldan) Eren Aka, Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Sezgin Lüle, The Bodrum Cup Organizasyon Komitesi Başkanı Süleyman Uysal ve The Bodrum Cup Onursal Başkanı Erman Aras

Yelkencilik Bodrum’un bir parçası

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras, kendisini Bodrum Cup ekibinden biri olarak hissettiğini belirterek, Bodrum ve Cumhuriyet için çalıştıklarını söyledi. Sadece yarış, eğlence için değil, yaşam, dünya ve çocukların geleceği için bu organizasyonu gerçekleştirdiklerine değinen Başkan Aras, şöyle konuştu:“Bu işe görev olarak değil, duygusal olarak yaklaşıyoruz. Bodrum Cup sadece Bodrum’un değil Türkiye’nin bir markası oldu. Cumhuriyet’imizin 100’üncü yılında Selanik ve İstanbul’un yarış parkuruna dâhil edilmesi, bizler için ayrı bir mutluluk ve gurur kaynağı oldu. Bodrum, sadece eğlence ya da turizm yeri değil, aynı zamanda zengin bir kültürel ve tarihi geçmişe sahiptir. Bodrum’un geldiği yeri unutmamak lazım.

Atamızın evine yelken açıyorlar

Başkan Şahin’e BM’den önemli davet

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri António Guterres tarafından gönderilen mektupla BM Yerel ve Bölgesel Yönetimler Danışma Grubu’na üye olarak atanarak New York’a davet edildi. Başkan Fatma Şahin’in New York’ta katılacağı toplantılar ile çalışma gruplarında SKH’ler için yerel yönetimlerin ulusal hükümetlerle uyum içinde çalışabilmekteki  önemli rolünü anlatacak. Başkan Şahin’in ayrıca, danışma grubu üyesi olarak karar alma sürecine katılarak tavsiye ve tecrübe aktarımında da bulunması ön görülüyor.

Atamızın evine yelken açıyorlar

Başkan ile 25 dakika

Fatih Belediye Başkanı M. Ergün Turan, kütüphanelere kayıtlı gençleri dinlemek, onların düşüncelerini doğrudan almak ve tecrübelerini paylaşmak amacıyla her salı “Başkanla 25 Dakika” programıyla Fatih Merkez Kütüphanesi’nde gençlerle bir araya geliyor. Gençlerle samimi ve içten bir sohbet ortamı oluşurken; karşılaştıkları sorunlar, beklentileri ve önerileri konuşuluyor. Gençlerin Fatih’e yapıcı katkılar sağlamalarını teşvik etmek ve onların fikirlerini dinlemek amacıyla Fatih Merkez Kütüphanesi’nin huzurlu atmosferinde gerçekleşen toplantıda, gençler geleceğe yönelik projeler ve toplumsal meseleler hakkında fikir alışverişinde bulunuyor.

Atamızın evine yelken açıyorlar

Milas ve Seyhan kardeş şehir oldu

Adana’nın Seyhan ilçesi ile Muğla’nın Milas ilçesi kardeş şehir oldu. Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay, Belediye Meclis Üyeleri ve birim müdürleri kardeş şehir protokol imza töreni için Milas’a geldi. Milas Belediyesi Başkanlık makamında Belediye Başkanı Muhammet Tokat ve Seyhan Belediye Başkanı Akif Kemal Akay tarafından imzalanan protokolle Milas ve Seyhan kardeş şehir ilan edildi. İmza öncesinde kısa bir konuşma yapan Milas Belediye Başkanı Muhammet Tokat, “Seyhan Belediyesi’yle kardeş belediye olmak ve önümüzdeki süre içerisinde iş birliğini daha da geliştirmek, bizleri sevindiriyor. Gururla ve sevinerek bu imzayı atıyorum. Hayırlı olsun” dedi.

Atamızın evine yelken açıyorlar

Başkan Gültak’tan festivale davet

Akdeniz Belediye Başkanı M. Mustafa Gültak, bu yıl 21-22 Ekim’de 4’üncüsünü organize edecekleri Geleneksel Karaduvar Balık Festivali’ne bütün vatandaşları davet etti. 2019 yılından bugüne, her yıl 100 bini aşkın insanı ağırlayan balık festivali, bu yıl Akdeniz Belediyesi’nin Karaduvar sahiline kazandırdığı 23 dönüm büyüklüğe sahip Sardalya Park’ın yanında düzenlenecek. Balık festivali ve üzüm şenliğinden sonra Akdeniz’de gül festivalini yapmayı da hedeflediklerini kaydeden Başkan Gültak, “Türkiye’de kesme gülü en çok üreten birinci veya ikinci il Mersin’dir. Birçok kimse bunu bilmez. Peki, nerede üretiliyor bu güller? Akdeniz’de, seralarda... Yani yılın her gününde sevdiklerinize verdiğiniz o güllerin patenti büyük ihtimalle Mersin’dir. Dolayısıyla gül festivalimiz ile güllerimizi de tüm Türkiye’ye tanıtmış olacağız” diye konuştu.

Atamızın evine yelken açıyorlar

Merkezefendi’ye ışık saçacak

Eğitime her zaman destek olan Merkezefendi Belediyesi, ilçe genelindeki çalışmalarını sürdürüyor. Merkezefendi Belediyesi’nin vizyon projeleri arasında yer alan, Selçukbey Mahallesi’nde yapımı sürdürülen Bilim Merkezi’nde çalışmalar titizlikle yürütülüyor. Çalışmalar sona erdiğinde Merkezefendi’ye bambaşka bir hava katacak olan Bilim Merkezi 4 bin 492 metrekare kapalı alandan ve Bodrum Katı, Yer Katı ve Gök Katı olmak üzere üç kattan oluşuyor. Merkezde evren, galaksi, yıldızlar, Uzay Bilimleri ve Havacılık ile ilgili simülasyonlar ve düzenekler; gök cisimlerine ait yapay olarak hazırlanan görüntülerin özel yansıtıcı ve efekt kullanarak, kubbe halinde bulunan tavanlara yansıtarak gösterileceği, izleyicilerine uzaydaymış hissi verecek olan planetaryum, Mars Simülasyonu ve topraksız tarım ile ilgili çalışmalar yer alıyor. Ayrıca eğitim ve kütüphane olarak hizmet verebilecek çok amaçlı bir salon, robotik, fizik, kimya, biyoloji laboratuvarları ve teknik hacimler gibi sosyal alanlar da bulunuyor. Merkezefendi Belediye Başkanı Şeniz Doğan, “Önemli projelerimizden biri olan ve geleceğe âdeta ışık tutacak merkezimiz, bilimin yuvası olacak” dedi.

Siz sorun yetkililer yanıtlasın

Sevgili okurlar! Yaşadığınız şehirde, sokağınızda, cadde ve kaldırımlarda gördüğünüz aksaklıkları, trafikte karşılaştığınız sorunları, yaşadığınız problemleri sorumlulara duyurmak, şikâyetlerinizi onlara iletmek ve çözüm bulunmasını istiyorsanız, bize iletin. 0530 954 59 59 numaralı telefonumu günün her saatinde arayabilir, whatsapp’tan veya eren.aka@milliyet.com.tr elektronik posta adresine şikâyetinizi fotoğraflarıyla birlikte iletebilirsiniz...

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları
  • 01/12/2023

  • 27/11/2023

  • 24/11/2023

  • 20/11/2023

  • 17/11/2023