Top
Asu Maro

Asu Maro

amaro@milliyet.com.tr

13/07/2020

Aramızdaki kılık kıyafet polisleri

Olay, hafta içinde Yalova Çınarcık’ta gerçekleşiyor. 71 yaşında bir adam, yolda yürürken 20 yaşında bir genç kadını “Neden şort giydin?” diye rahatsız ediyor. Bu biliyorsunuz artık sıradan bir olay haline geldi. Bir kısım erkek bilmediğimiz bir sebepten kendilerini kadınların kılık kıyafet polisi zannediyorlar. Bu sorumluluk ve yetkiye sahip olduklarından o derece eminler ki, dünyanın en doğal cevabı olan “Sana ne?” onların gözünde tekmeyi, tokadı hak ediyor. Kendilerini gerçekten görev başındaki amir sanıyorlar, karşılarında da “emre itaatsizlik eden” bir kendini bilmez memur var diye düşünüyorlar. Başka türlü insan bu kadar hem suçlu hem güçlü olamaz. 

Nitekim bu adam da şort denetiminin sonunu fiziksel saldırıya bağlıyor, tokat ve yumrukla karşısındaki insana saldırıyor, bir elinde kedi kutusu olduğu için kendisini savunmayı başaramayan genç kadının hastaneden aldığı darp raporuna göre vücudunun çeşitli yerlerinde ezik ve çizikler, burnunda da kırık var. 

Söz konusu 71 yaşındaki vatandaş ne “Hayır vurmadım” diye inkâr ediyor ne ablasının herhalde kendisinin kurtarmak için ileri sürdüğü “psikolojik problemleri” kabul ediyor. O dediğim gibi üzerine düşen görevi layıkıyla yerine getirdiğinden ve haklı olduğundan emin. “Neden giydin dedim, ‘Bana annem babam karışmıyor, sana mı hesap vereceğim?’ dedi, ben de sinirlenip sert olmamak suretiyle tokat salladım” diye güzel güzel de anlatıyor. Ha bir de bardağı taşıran son damla olarak kadının “Sana dava açar donuna kadar alırım” dediğini ileri sürüyor ki esasen olması gereken tam da bu. Artık bu tür saldırıların gerçek bir cezası olmalı ki herkes eline, diline ve tüm diğer uzuvlarına hâkim olmayı öğrensin.

‘Ben daha on beş yaşındayım’

Bu haftanın küçük görünüp mide bulandıran bir diğer olayı Cuma gündüz saatlerinde İzmir Karşıyaka’da bir tramvayda meydana geliyor. İddiaya göre kendisini “Ben emekli hâkimim” diye savunan bir adam, cep telefonuyla karşısında oturan bir kız çocuğunun fotoğrafını çekiyor. Kendisi reddediyor, “Cep telefonumu yeni almıştım, kamerasını denemek için rastgele çektim” diyor ama bir yolcunun cep telefonuyla kaydettiği görüntü epey net bir fotoğraf elde ettiğini göstermekte.

Bana en çok dokunan, “Siz benim fotoğrafımı çektiniz” diye ses çıkarıp şikâyetçi olan cesaretli kız çocuğunun cep telefonunda aradığını bulduğu andaki isyan cümlesi oldu, “Çekmişsiniz işte, ben daha on beş yaşındayım”.

O kadar haklı ki, karşısındaki koca adamın kendisine çocuk gözüyle bakmamasından dehşete kapılmış. Burada tabii ki “Karşınızdaki kadın yetişkinse buyurunuz tepe tepe fotoğrafını çekiniz” demiyorum. Ama çocukları hiç ellemeyin, yeter artık diyorum. 

Hani o kızlar o yaşta evlenmeye hazırdır diyenler, hani doğurmak için en verimli çağıdır diye iddia edenler, hani istismar vakalarında küçüğün rızasından dem vuranlar var, gayet net bir tabloyu bulandırıyorsunuz. Çok rica ediyorum bu konuda bir sessizliğe gömülün artık. Çocuk çocuktur, bunu kendisi biliyor, siz de öğrenin.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp