Top
17/10/2022

Bu enkaz nasıl kaldırılacak?

20 yıllık yönetimin memleketimizde yarattığı tahribatın özellikle sadece ekonomide olduğunu sananlar fevkalade yanılıyorlar. Durum böyle olsaydı yeni yöntemin işi kolaydı. Cumhuriyetimizin ekonomisinin düzenlenmesi için Birinci Milli İktisat Kongresi'ni düzenleyen İzmir'de halen sürdürülmekte olan cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ışık tutacak İkinci Milli İktisat Kongresi'nden çıkacak sonuçlara göre uzun aradan sonra liyakatli kadrolara işi teslim edersin ekonomi sorunu çözülür. Bu nispeten kolay olandır.

Ama tahribat ne yazık ki ekonomi ile sınırlı değil.

Hayatın hangi alanına baksam yapı-bozucu gücün eski Türkiye diye adlandırdığı günlerde aklınıza gelebilecek her alanda var olabilen potansiyel kalite ve modern gelişme nüvesi nerdeyse bilinçli bir program çerçevesinde ortadan kaldırılmış ve hayatın tümü sadece lümpen kalabalığın zevk alabileceği bir düzeysizliğe bir tür 'başarıyla' ulaştırılmış.

Tahribat sadece eğitim, sağlık, üniversiteler gibi kurumsal düzeyde değil, aynı zamanda ahlak, rasyonel düşünce, kaliteli hayat anlayışı, yani insanı modern ve düzgün yapan hemen her şey bir şekilde yeniden tanımlanmış ve kavramların içi boşaltılmış.

Bunlar soyut kavramlar değil, eğer bu ülkede kaliteli, modern düşünceli gençlerimiz olmasını istiyorsak bütün bu tahrip edilmiş kavramlar yeniden ele alıp üzerinde toplumsal anlaşma sağlanacak biçimde yeniden tanımlanmak ve hayata geçirilmek zorunda. Eğer bu yapılmazsa görev tanımı gereği benim asıl önem verdiklerimle değil hemen 'büyük' işlerle uğraşmaya zorunlu olarak girişecek yeni yöntemin demokrasiyi kurabilmesi ve özlediğimiz kaliteli ülkeyi yeniden kurabilmesi mümkün olamayacak maalesef. Evet bu kadar kötümserim çünkü hangi alana bakarsam bakayım bilinçli ve planlı yapılmış olması gereken tahribatın o kadar büyük olduğunu görüyorum ki, seçimden sonra gelebilecek yeni yönetimin bu ülkeyi yeniden düzenlemesinde işinin çok zor olduğunu görüyor ve korkuyorum.

Bugün size baktığım o alanlardan sadece bir tanesi hakkında yazacağım ama bana inanın konu ne olursa olsun yaratılan enkazı aynen görebiliyorsunuz.

Bugün benim vereceğim sadece bir örnekten ibaret ama buna benzer binlercesi olduğunu bilin ve eğer yeni bir yöntem gelirse ona sabır ve güç dileyin.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp