Top
Nagehan Alçı

Nagehan Alçı

nagehan.alci@milliyet.com.tr

18/03/2023

Mansur Yavaş’ın bu açıklamasına diğer liderler ne der?

Dün akşam Habertürk TV’de her zamanki sakin, itidalli ve mütevazi duruşuyla çok önemli açıklamalar yaptı Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş.

Üstüne basa basa bu görevde olmasında Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun açtığı yolun önemini vurgulaması, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı doğrudan hedef almak yerine kendisine aktarılan yanlış bilgiler olduğu tespiti üzerinden yorum yapması, ülkücü olduğunu hatırlattıktan sonra siyasi görüşünün hiçbir şekilde hizmetine yansımadığını vurgulaması bence son derece özgüvenli ve ikna ediciydi.

Ancak Sayın Yavaş masadaki kriz ve ardından kendisi ve Sayın İmamoğlu ile ilgili bulunan cumhurbaşkanlığı yardımcılığı formülü ile ilgili öyle bir şey söyledi ki…

Duyduğumda çok şaşırdım açıkçası…

Mansur Bey “Birkaç gün vaktimiz olsaydı cumhurbaşkanı yardımcısı olarak beni ve Ekrem Başkanı ilan edin, sayın genel başkanlarımız milletvekili olsun ve partilerinin başında kalsınlar diyecektik. Kendi gruplarının başında kalmaları daha mantıklı olur diye düşünüyorum” dedi.

Kısacası diğer beş genel başkanın cumhurbaşkanı yardımcısı olmasını doğru bulmadığını ifade etti.

Bir siyasetçiden hele Sayın Yavaş gibi çok temkinli bir siyasetçiden beklenmeyecek ölçüde açık ve spontane gibi görünen bir değerlendirme bu.

Masada bu formüle başta sıcak bakmayan Sayın Babacan ve Sayın Karamollaoğlu ve 12. maddeyi formüle ederek ortalığı yatıştıran Sayın Davutoğlu acaba Sayın Yavaş’ın bu açıklamasına ne der?

Memnun olmayacaklarına eminim fakat ortada imzalanmış bir mutabakat metni olduğu için bu saatten sonra kamuoyu önünde bir tartışma yaşanmaz.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp