Top
25/05/2023

Seçim sonuçları konusunda önemli bir bilgi

2014 yılından bu yana, her seçimin tartışma konusu olan sandık başından veri yayınlama meselesi bu seçimde de aynı oldu.

İstanbul ve Ankara belediye başkanları seçim gecesi kamuoyunun karşısına geçip, Anadolu Ajansı’nın AK Parti’yi önde gösterip manipülasyon yaptığını, seçimi etkilediğini iddia ettiler.

Mansur Yavaş o akşam beni de hedef gösterdi. Bu yetmedi, Fox Tv’ye çıkıp (20.05.2023) hakkımdaki asılsız iddialarını sürdürdü.

Benim o gece AK Parti Genel Merkezi’nde 2-3 televizyonu, gazetecileri arayıp talimat verdiğimi ve seçimi etkilediğimi iddia etti.

Hatta mahkemeye vermemi, HTS kayıtlarından bu gerçeğin ortaya çıkacağını söyledi.

Bu bilgileri AK Parti Genel Merkezi’nden bir seveni vermiş.

Ben de kendisini mahkemeye vereceğimi ve bana iftira atıldığının ortaya çıkacağını duyurdum.

SON 20 YILDA SEÇİM SONUÇLARI HEP AYNI BAŞLAR

Ben yıllardır hep şunu söyledim: 2014 yılından önce seçim sonuçlarını sadece Cihan Haber Ajansı (CHA) verirdi. Bir tekeldi ve tüm televizyon ve gazeteler ondan alırdı.

FETÖ’nün en önemli medya organı olan Cihan’ın veri yayınladığı zamanlarda da AK Parti hep önde başlar sonra düşerdi. CHP de hep geride başlar sonra oyları yüksek çıkardı. Fakat hiçbir seçimde "Cihan Manipülasyon yapıyor" diye CHP ortalığı ayağa kaldırmadı.

Bunu bildiği halde FETÖ, Anadolu Ajansı onun tekelini kırdığı için acısını çıkarmak niyetiyle bir yalan uydurdu. AA’nın ve özellikle de benim seçim sonuçlarıyla oynadığımı ve manipülasyon yaptığımı iddia etti.

CHP de buna inandı ve bu manipülasyon yüzünden sandık başındaki müşahitlerinin sandıkları terk ettiğini söyledi. Seçimi bu yüzden kaybettiklerini demeye getirdiler neredeyse.

Şimdi FETÖ’nün ve ona inananların ne kadar büyük yanılgı içinde olduğunu belgeleriyle göstereceğim.

2011 SEÇİMİNDE CİHAN VERİLERİ DE AK PARTİ’Yİ ÖNDE, CHP’Yİ GERİDE GÖSTERDİ

Şimdi 2011 yılında Cihan Haber Ajansı’nın verdiği yayının ekran görüntülerini yayınlayacağım.

Bugün ile tıpa tıp aynı neredeyse.

12.06.2011 Genel Seçimleri

Cihan Haber Ajansı verilerini yayınlayan televizyonlardan birkaçı.

AHBR televizyonu:

Saat 18.27

Açılan sandık oranı: % 23.7

AK Parti: % 55.9

CHP: % 18.7

Bu da belgesi:

FOX TV

Saat 18.27

Açılan sandık oranı % 25

AK Parti: % 55.6

CHP 19.0

Bu da belgesi:

CNNTÜRK

Saat: 18.28

Açılan sandık oranı % 25

AK Parti: % 55.6

CHP: % 19.0

Bu da belgesi:

Bu yayınların olduğu seçim sonuçları ise şöyle gerçekleşti:

AK Parti: % 49.83

CHP: % 25.9

Görüldüğü gibi AK Parti % 55.9 ile başlayıp, % 49.8’e düştü. CHP’de % 18 ile başlayıp % 25.9’a çıktı.

14 MAYIS’TAKİ AA VERİLERİ İLE 2011’DEKİ CİHAN VERİLERİ BİRE BİR AYNI

Şimdi son seçimle karşılaştıralım.

14.05.2023 Cumhurbaşkanlığı seçimi

Anadolu Ajansı verileri

Saat 19.15

Açılan sandık oranı: % 23

Erdoğan: % 54.6

Kılıçdaroğlu: %39.40

Bu da ekran görüntüsü:

Seçim sonucu:

Erdoğan: %49.5

Kılıçdaroğlu: %44.8

Aynı saatler ve aynı sandık oranları baz alındığında AA verilerinde AK Parti, Cihan verilerinden daha düşük bile başlamış ama biz yine de aynı diyelim.

Demek ki tüm seçimlerde AK Parti’nin güçlü olduğu taşra sandıkları az olduğu ve kolay sayıldığı için hep önce açılıyor ve sisteme giriyor ama diğer veriler girildikçe oylar geriliyor.

CHP'de ise tam tersi oluyor, zira daha çok büyük şehirlerde ve merkezlerdeki sandıklarda güçlü olan CHP oyları, sisteme geç giriyor. Bugün de durum aynı.

NEDEN CHP O TARİHTE “MANİPÜLASYON YAPILIYOR” DEMEDİ?

2011 ya da daha önceki seçimlerde Cihan Haber Ajansı verilerinin televizyonlardaki yayınlarına bakıldığında hep aynı manzara görülecektir. AK Parti yüksek başlayıp düşüyor, CHP düşük başlayıp yükseliyor.

Fakat ne hikmetse hiçbir zaman CHP ya da başka bir muhalefet partisi, “Cihan manipülasyon yapıyor” diye ortalığı ayağa kaldırmadı, Cihan Haber Ajansı genel müdürünü hedef göstermedi?

Neden, “AK Parti önde gösteriliyor, müşahitlerimiz bu yüzden sandıkları terk ediyor” denmedi?

Cumartesi günü Fox TV’de Mansur Yavaş, benim ve Ajans hakkında asılsız iddialarını sıraladığında, ona şehvetle destek soruları yönelten gazetecilere soruyorum, sizin televizyonunuzda 2011’de veriler aynıydı. Neden o gün “Cihan manipülasyon yapıyor” diye ekrandan aynı heyecanla yayın yapmadınız?

MUHALEFET FETÖ YALANINA İNANDI, YANILDI

Sebebi şu:

Anadolu Ajansı, Cihan’ın bu veri yayınlama tekelini 2014’te kırdığı için FETÖ’nün en büyük hedefi haline geldi. Sadece seçim yayını tekelini kırmakla kalmadı, Kuzey Irak’ta, Kuzey Afrika’da, Balkanlarda FETÖ’nün ajansı Cihan’ın tüm gücünü ortadan kaldırdı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Resmi Haber Ajansını en güçlü kurum haline getirdi buralarda. Bu benim ömürüm boyunca en büyük gurur kaynağım olarak kalacak.

Cihan 2011 yılından bu yana yurt dışında ve içinde, Anadolu Ajansı güçlenmesin, etkin olmasın diye atmadığı iftira, yapmadığı kumpas, söylemediği yalan kalmadı. Beni hayali “Selam Tevhit Silahlı Terör Örgütü” üyesi gösterip, kurumun ve benim telefonlarımı yıllarca dinlediler.

Hiçbir şey tutturamadıkları için, ellerinde bir tek ‘seçim gecesi manipülasyon’ yalanı kaldı.

Ne yazık ki CHP ve muhalefet bu yalanlara inandı. 10 yıldır seçimler oluyor, on yıldır AA seçim sonuçlarını etkiledi yalanını tekrar ediyor FETÖ ve maalesef muhalefet buna inanıyor.

Bu seçimde de FETÖ’nün en önemli medya tetikçisi Cevheri Güven, Ajans ve benim hakkımda yalanlarla dolu özel videolar çekti, muhalefet taraftarları bunu elden ele dolaştırdı.

Oysa o hainler çok iyi biliyor ki, Cihan’ın yayınlarında da durum aynıydı.

GERÇEĞİ KABUL EDİP BU YALANDAN VAZGEÇİN ARTIK

Gerçek şu ki 21 yıldır yapılan tüm seçimlerde ilk saatlerde açılan sandıklarda AK Parti önde çıkar, CHP geride. Sonra herkes hak ettiği oyu alır.

Bu veriler FETÖ’nün ajansı yayınladığında da aynıydı, devletin ajansı yayınladığında da aynı.

Bundan dolayı sandık başındaki müşahitler orayı terk etmiyor. Muhalefet bu organizasyonu yapamadığı, çalışanları yeterince motive edemediği için terk ediyorlar.

Yüz yıllık parti olan CHP ya da diğer partiler, neden sandık başından veri yayınlayacak bir sistem kuramadılar hala?

2023 yılındaki seçimde bile sistemleri çalışmadı, verileri toplayamadılar ama buna rağmen “Bizim adayımız kazanacak” diye açıklama yapıp ortamı gerdiler.

Öte yandan 2018 yerel seçimlerinde Anadolu Ajansı'nın veri yayını durdurmasını hatalı buluyorum. Bunu bir çok kez söyledim. Ajans bu hatası nedeniyle büyük güven kaybına uğradı. O dönem idarecilerin yaptığı açıklamalar da sorunluydu.

Ancak ne benim dönemimde, ne de şu andaki genel müdür döneminde yayınlar durmadı, hatalı verilmedi. En azından muhalefetin bu ayrımı yapmasını bekliyoruz.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp