Top
Güntay Şimşek

Güntay Şimşek

gsimsek@htgazete.com.tr

28/05/2023

Havayollarında yoğun sezon telaşı!

Salgın havacılık sektörünün belini büktü ve neredeyse tüm şirketler ekonomik açıdan dibi gördü. Şimdi ise ekonomik açıdan artıya geçmenin vakti geldi. Rezervasyonlar baz alındığında birçok seyahat severin bu dönemde uçuş yapacağı ve havacılık sektörünün 2019 rakamlarını geçeceği öngörülüyor. Sektör için yoğun sezon olarak adlandırdığımız dönem başladı. Geçen yıl yoğun sezonda yaşanan kaoslar için önlemler alındı, sektör misafirlerini en konforlu bir şekilde ağırlamayı bekliyor. Bu kapsamda da birçok yeni gelişme yaşandı. Özellikle havayolları yoğun talebi karşılamak ve aksaklık yaşamamak için birçok proje üretti, uygulamaya başladı. Havayollarının yoğun sezon öncesi yapmış oldukları hazırlıklara bakalım, şirketler yolcularını ve kendilerini pozitif seyahat seviyesine çıkarmak için neler yapıyorlar?

Yeni rotalar duyuruluyor

Havayolu şirketleri kendi klasmanındakilerle sürekli rekabet halindeler. Birbirlerinin yolcularını kapmak için birçok farklı fırsat seçenekleri sunuyorlar. Bu seçeneklerden en önemlisi de başka şirketlerin sefer gerçekleştirmediği noktaya uçmak olarak ön plana çıkıyor. Talepler ve sezon dikkate alınarak yeni rotaları belirleniyor. Doluluk oranını en yüksek seviyeye çıkaracak yerler seçiliyor. Karşılıklı görüşmeler yapıldıktan sonra bu rotaların duyuruları yapılıyor, buralarla ilgili fırsatlar yolculara sunuluyor. Yolcularda memnuiyet olgusunu oluşturmak için yoğun sezonda yeni açılan rotalar tanıtılıyor.

Ekip alımı yapılıyor

Havayolları ve havalimanları genelde kış veya ölü sezonlarda daha az yazın ya da haraketliliğin olduğu dönemlerde ise daha çok ekiple yolculara hizmet ederler. Amaç operasyonlarda yolcunun herhangi bir aksaklık yaşamaması. Geçtiğimiz yaz yoğun sezonda Avrupa’da yaşanan kaoslar dikkat çekmişti. Bu yaz hazırlıklar tamam gibi… Daha kalifiye ve daha fazla ekiple sezon açıldı. Mart ayından bu yana birçok havacılık şirketi iş alımı gerçekleştirdi. Ekipler kuruldu, yolculara aksaklık yaşamadan seyahat edebilecekleri bir ortam hazırlandı.

Filo oluşturuluyor

Havayolları yoğun sezon öncesi talepler doğrultusunda filolarını şekillendiriyorlar. Kimi yeni uçaklar alıyor, kimi uçak kiralıyor kimi ise yatan uçaklarını filoya dahil ediyorlar. Yoğun sezonda en çok talep gören noktalardaki açığı kapatmak için filo planlaması yapılıyor. Kış sezonunda dar gövde ile uçulan bazı noktalara geniş gövdeli, çift koridorlu uçaklar dahil ediliyor. Türk Hava Yolları da mesela iç hatlarda Bodrum, Dalaman ve Antalya yerlere büyük uçaklarla seferler düzenliyor.

Hatasız operasyon hazırlanıyor

Havayolları yoğun sezon öncesi havalimanları ile koordineli olarak bu süreci yönetiyorlar. Çünkü yoğun sezonda havalimanında yaşanan bir aksaklık havayoluna da havalimanına da zarar verebiliyor. Her iki taraf da yoğun sezonu fire vermeden atlatmak için birlikte önlemler alıyorlar. Geçtiğimiz yıl yaşanan havalimanı kaosları havayollarını büyük sıkıntıya sokmuştu. Havalimanları yolcuların 3-4 saat önceden havalimanlarına gelmesi için uyarılar yapmıştı. Ancak başta personel eksikliği olmak üzere havalimanlarındaki çeşitli aksaklıklar krizlere sebep oldu. Havayolları operasyonlarını iptal etti, rötarlar yaşandı. Ciddi zararlarla karşılaştılar.

İş birlikleri yapılıyor

Havayolları müşterilerini daha fazla alternatif sunabilmek için sürekli yeni fikirler ve ürenler geliştiriyorlar. Özellikle yeni noktalara yapılacak uçuşlar en önemli alternatif seçenekler arasında yer alıyor. Ancak bir havayolunun kapasite açısından dünyanın her noktasına uçabilmesi mümkün değil. Bu sebeple diğer havayollarıyla yapılan iş birlikleri yani kod paylaşımları neticesinde yolculara daha fazla bağlantı sunulabiliyorlar. Bu tarz ortaklık ve iş birlikleri yoğun sezon öncesinde yapılıyor. Böylece yolcularının başka arayışlar içine girmesi engelleniyor.

İkramlar tanıtılıyor

Geçtiğimiz günlerde Türk Hava Yolları, uçuşlarında sunduğu ikram menülerini yeniledi. Yeni menüler yapılan lansmanla tüm dünyaya duyuruldu. Business class’ta yemek servislerine ev yapımı makarna, mantı ve spagetti seçeneklerinin yanı sıra, zırhla çekilerek kömür ateşinde pişirilmiş Adana kebap, ızgara balık gibi ana yemekler ve birçok farklı yöresel mezeler eklendi. Ayrıca kahvaltı servisinde daha önce sadece iki ana yemek seçeneği sunulurken, yeni dönemde üç farklı ana yemek servis edileceği açıklandı. Diğer bir seçenek olarak da pankek (pancake), krep, french tost gibi tatlı türleri eklenerek menü zenginleştirildi. Daha sağlıklı içeriklerden oluşan kahvaltılık ürünler de yeni menüde yerini aldı. Atilla Doğudan’ın başında olduğu THY iştiraki ikram şirketi Turkish Do&Co, ülkemizin zengin yemek kültürünü uçaklarında sunarak yoğun sezon öncesi rakiplerinden bir adım öne geçebilmek için bu tanıtımı gerçekleştirdi.

Kabin üniformaları, 'Amenity Kit’ler tanıtılıyor

Kabin ekiplerinin üniformaları yıllara sâri uzun zaman aralıklarında yenileniyor. Ancak değişim olacaksa da sezona dikkat ediliyor. Genelde havayolları üniformalarını bilinirliklerinin devam için küçük dokunuşlarla yeniliyor. Fakat özellikle uzun uçuşlarda yolculara verilen kişisel seyahat çantaları ‘Amenity Kit’ler de yoğun sezon öncesi tanıtılıyor. Geçen hafta THY de kıtalararası uçuşlarda business sınıfta uçan yolcularına Ferragamo marka seyahat seti vereceğini duyurdu. Singapore Airlines, Emirates, British Airways gibi havayolları da first ve business class’te ‘Amenity Kit’lerini yenilediklerinde benim gibi havacılık konusunda kalem oynatanlara gönderirler. Böylece seyahatte deneyimleme imkânı olmadan inceleme, değerlendirme şansımız oluyor.

Üst düzey atamalar gerçekleşir

Havayolları yönetimlerinde değişiklikler de sezon öncesi oluyor. Üst düzeyde yapılan değişimle göreve yeni başlayacak olanlarla genelde Mayıs itibarıyla göreve başlıyorlar. Böylece yoğun sezon başlamadan yönetim kadrosu şekillenir. Mesela geçtiğimiz hafta Eski American Airlines CEO’su Doug Parker Qantas yönetimine katıldı. İGA Genel Müdür Yardımcısı Ersin İnankul, alanında dünyanın en büyüğü mühendislik ve danışmanlık şirketi Jacobs’ta Küresel Dijital Havacılık Başkanı olarak Mayıs’ta transfer oldu. TAV’dan ayrılan Sadettin Cesur da Mayıs’ta İGA iştiraki TAYA Ağırlama Hizmetleri & Perakende Grup CEO’su oldu. Son olarak THY’nin başarılı isimlerinden Berlin Müdürü Mehmet Gürkaynak da Emirates’in Türkiye, Romanya Bulgaristan Bölge Müdürü olarak transfer oldu. Sektör yeni transferler olacağını da hatırlatmış olayım.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp