Top
29/05/2023

Bravo Merve şimdi sıra Oscar’da

Cumartesi gecesi harika bir haber geldi ve Merve Dizdar, Türk sineması adına bir ilke imza atarak 76'ncısı düzenlenen Cannes Film Festivali'nde ödül kazanan ilk Türk kadın oldu. Bir kadın olarak gurur duymamak ve alkışlamamak imkansız.

Şahane bir Türk oyuncunun o salonda adının söylenmesi ve o an Merve Dizdar'ın şaşkınlığı hiç unutulmayacak. Gerçek emekle kazanılan başarı bir gün mutlaka mükâfatlandırılır. Merve bunu çok önceden hak etmişti aslında. Yaptığı her işte bunu ciddi ciddi gözler önüne serdi. Şimdiye kadar kötü bir oyunculuk sergilediğini hiç görmedim.

Film ve dizi projelerinin yanı sıra canlı canlı performans sergilediği "Alice Müzikali"nde bile öyle döktürüyor ki, gözleri her daim üzerine çekmeyi başarıyordu. Oyunculuğu her zaman alkış hak eden bir isim Merve Dizdar.

Eski eşi Gürhan Altundaşar'ın söylediği gibi: "Afife Jale ile başlamış sonra Altın Portakal ile devam etmiş ve Cannes. Şimdi Oscar düşünsün..." Merve Dizdar sessiz ve derinden gidiyor. Öyle göze batmadan harika yapımlara imza atıyor. Ve böyle de giderse bir gün Oscar alır. Oscar heykelciğini ülkemize getirir. Adını da altın harflerle yazdırır.

Merve Dizdar, ödül aldığı sırada yaptığı konuşmasında; "Filmde canlandırdığım 'Nuray' karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorunda bırakılmış bir kadın. Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafyada bir kadın olmak 'Nuray’ın ve Nuray'ların duygusunu doğduğu günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor. Bu ödülü, 'Nuray' ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen güzel tüm kız kardeşlerim ve Türkiye’de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum" dedi.

Evet memleketimizde kadın olmak zor. Zaman zaman değil bunu sık sık yazıyoruz aslında. Türkiye'de kadın olmak her daim çabalamak demek. Merve Dizdar da çabalayıp başarıyı elde eden oyunculardan.

Tekrar tekrar tebrikler. Bu ödül ülkemize çok yakıştı.

Bu arada Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üzerine" filminde Merve Dizdar ile birlikte Musab Ekici, Deniz Celiloğlu, Ece Bağcı başrolde. Filmde Türkiye'nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan 'Nuray' ile karşılaşana kadar ayrılabileceğine dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni 'Samet'in yaşadıklarını konu ediniliyor.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp