Top
Erhan Telli

Erhan Telli

etelli@htgazete.com.tr

04/03/2018

Aslında zor maçtı

 

Skora bakıp aldanmayın sakın...

Bu kez farklı skorun oynanan oyuna göre aldatmaca olduğundan değil ama bu maçın öncesinin, aslında hiç de maç kadar kolay olmayışından.

Şampiyonluğa yürüyen takımlar için böyle maçlara kafa olarak hazırlanmak zordur aslında... Ligin zirvesindeki takımın oyuncuları, ligin dibindeki takımı küçümser ve iyi konsantre olamazlar genelde. Ligin dibindeki takımın oyuncuları ise böyle maçlara tam bir ‘kurtuluş maçı’ olarak bakarlar... Sürprizlere gebedir böyle maçlar. Büyük takımın hocasının en çok çekindiği maçlar da aslında bu tip maçlardır.

Buradan dönelim bir an için 1996-2000 yılları arasına... Galatasaray’ın üst üste 4 yıl şampiyon olup sonunda UEFA Kupasını kazandığı o müthiş yıllar... Fatih Terim’in takımı öyle bir futbol oynuyordu ki o yıllarda, Sarı-Kırmızılı taraftarlar her maça ‘Acaba bu hafta kaç gol atarız?’ diye gidiyordu. Oynadığı her maça, rakibinin kim olduğuna bakmadan ve en önemlisi de küçümsemeden, aynı ciddiyetle çıkardı o takım... Çünkü Fatih Terim’in takımı, oynadığı futboldan önce kendisi keyif alır, sonra da izleyene keyif verirdi. Dönelim bugüne... Aynı Fatih Terim ve aynı ciddiyet yine sahada yine.

Geçen hafta Bursaspor’a 5 gol atan takım, bu hafta Karabük deplasmanında 7 gol birden atıyor ve taraftarına böylesine keyif veriyorsa, önce kendileri de keyif alıyor demektir.

Bu maçın teknik ve taktik bir yorumu da olmaz bu noktadan sonra...

Sahada olan biten şeyin adı, şampiyonluğa oynayan bir takımın ayak sesleri ve en önemlisi de ciddiyetidir! Yazımı, maçı birlikte izlediğim 6 yaşındaki küçük oğlumun sorusuyla bitireyim: “Deplasman fobisini yendik mi baba?” Bu sorunun cevabını ben değil, Galatasaraylı oyuncular ilerleyen haftalardaki ciddiyetleri ile verecekler!

GOMİS’E YAKIŞIR

Gomis geldiği günden bu yana oynadığı futbol ve attığı gollerle aldığı paranın hakkını sonuna kadar veren tam bir profesyonel... İki maçta attığı 7 gol müthiş... Galatasaray’ın şampiyonlukla süsleyeceği bir sezonda, gol krallığı ona çok yakışır.

 

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları