Top
20/11/2023

“Medeniyet imkân değil vicdan meselesidir”

Gazze'de insanlık tarihinin en vahşi soykırımlarından biri yaşanıyor.

Okullar hedef alınarak bombalanıyor.

Hastanelerin bombardımana tutulması yetmiyormuş gibi hastaneler basılarak sağlık çalışanları ve hastalar dışarı çıkarılıyor.

Gazze'de haber yapan gazeteciler ve aileleri hedef alınarak şehit ediliyor.

Elektrik, su, gaz, akaryakıt, gıda, sağlık malzemeleri gibi insani ihtiyaçların Gazze'ye ulaştırılmasına işgalci İsrail izin vermiyor.

Gazze'de İsrail'in işlediği savaş suçlarının durdurulmaması nedeniyle sadece insanlar ölmüyor, insanlık onuru, insan hakları, uluslararası hukuk, uluslararası kuruluşlar ve uluslararası toplum da ölüyor.

Türkiye ve bazı ülkeler dünyanın geleceğini tehdit edecek bu durumu ortadan kaldırmak ve işgalci İsrail'in soykırımını durdurmak için her çabayı gösteriyor. BM ve diğer uluslararası kuruluşların mekanizmalarının işgalci İsrail'i durduramayacak derecede iflas ettiğini görüyoruz. Cumhurbaşkanı Erdoğan, 44 gündür muhataplarıyla telefon diplomasisinin yanı sıra yüz yüze de görüşmeler yapıyor. Bu kapsamda son görüşmesini Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ve Almanya Başbakanı Scholz ile yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Başbakanı Scholz'un İsrail'e şartsız destek veren sözlerine karşı insanlığın ortak vicdanının sesi olan şu ifadeleri kullandı: "Burada da açık ve net konuşacağım. Çünkü 7 Ekim tarihi bir başlangıç olarak anlatılıyor. 7 Ekim'den sonraki süreç hiç konuşulmuyor. Şu an itibarıyla 13 bin Filistinli çocuk, kadın, yaşlı ne yazık ki öldürülmüştür. Bunun yanında artık neredeyse Gazze diye bir yer kalmadı, her taraf yerle yeksan oldu. Şu anda yatıyorlar, kalkıyorlar, Hamas, Hamas... Hamas'ın silah varlığı ve gücü ile acaba İsrail'in silah varlığı, gücü mukayese edilebilir mi? Şu anda İsrail'in nükleer silahı var mı? Var ama bunu İsrail'e sorarsanız 'var' demez. Çünkü onlar yalanı çok iyi kullanırlar."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Scholz ile düzenlediği ortak basın toplantısında yaptığı konuşmayla dünyanın vicdanını temsil ettiğini bir kez daha gösterdi. Suskun dünyanın gözü önünde gerçekleşen Gazze soykırımını durdurmak için söylediği sözler ve Batılı ülkelere yönelik eleştirileri dünyanın vicdanlı insanlarının duygularına tercüman oldu. Yöneticileri İsrail'e destek veren ülkeler dâhil olmak üzere dünyanın neredeyse tamamı Gazze'de yaşanan soykırımı durdurmak için günlerdir ayakta. Bugünlerde geleceğe dair umudumuzu koruyan da dünyanın vicdanlı insanlarının İsrail'in soykırımına karşı ayakta olması.

Almanya'nın suskunluğunun nedeninin Holokost olduğuna işaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi: "Bu çocuklar nasıl vuruluyor? Hastanelerde bunlar nasıl öldürülüyor? Bunlar karşısında biz elimiz, kolumuz bağlı mı duracağız? Buna karşı hiç sesimizi çıkarmayacak mıyız? Eğer burada elimiz, kolumuz, dilimiz bağlı kalırsak bunun tarihe hesabını veremeyiz. Onun için bir borçluluk psikolojisi içerisinde İsrail-Filistin savaşını değerlendirmemek gerekir. Bakın ben rahat konuşuyorum. Çünkü bizim İsrail'e borcumuz yok. Biz Holokost cenderesinden geçmedik." Bu sözleri Almanya'da Almanya Başbakanı ile yapılan basın toplantısında yüzüne karşı söylemeyi bırakın arkasından bile söyleyemeyecek liderlerin sayısının çok fazla olduğu bir dünyada Erdoğan cesaretiyle dünyanın güç odaklarını da sarsmaya devam ediyor. Türkiye'de her türlü vesayet odaklarını tek tek yıkarak ayakta kalan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Daha Adil Bir Dünya Mümkün" teziyle dünyanın vesayet odaklarının da sorgulanmasını sağlıyor.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp