Top
29/11/2023

Küresel siyasetin el kitabı ya da İsrail tabusu

Küresel sistemin tabularından biri İsrail'in dokunulmazlığıdır. İçinde yaşadığımız küresel düzende İsrail aleyhindeki her şey "büyük günah" olarak tabu haline getirilmiştir.

İsrail-Filistin savaşı uluslararası sisteme dair bir gerçeği daha iyice gözler önüne serdi. İsrail'e yönelik her ifade ve yaklaşım küresel sistemin dışına atılmayı beraberinde getiriyor. Doğal bir düzenleme gibi. Siyaset, ekonomi, medya, akademi, sanat dünyası ve akla gelebilecek her alanda İsrail'in özel bir korumaya tabi tutulduğu görülüyor.

İsrail'in etrafında inşa edilen kutsal bir koruma duvarı her gün biraz daha yükseliyor.

Bu tabunun sisteme ne zaman girdiğinden pek emin olmasam da İkinci Dünya Savaşı sonrası kurulan yeni küresel sistemin başta gelen tabularından birinin Yahudilik ve İsrail konusu olduğu açıkça görülüyor.

Dünyada siyasete giriş el kitabının ilk dersini "İsrail" tabusu oluşturuyor. Küreselcisi, liberali, milliyetçisi fark etmez; bütün siyasi ekollerin başta gelen kuralı her şart ve koşul altında "İsrail"i savunmaktır.

Bu siyasi ekolleri üreten de kuşkusuz mevcut dünya düzeni. Fabrika ayarlarını ilk baştan böyle kuruyorlar. Batı'da olduğu gibi dünyanın bir çok ülkesinde siyaset ve devlet yönetimi seri üretilen bu tip politikacılara teslim ediliyor. Üretim tarihleri farklı olsa da menşeileri aynıdır.

Yarım asırdan biraz fazla bir sürede "Anti semitizm" adı altında inşa edilen bu dokunulmazlık zırhı, yer yüzünün gelmiş geçmiş en büyük gaddarlığına imza atan İsrail devletini hâlâ koruma kollama işine yarıyor. 6 binden fazla çocuğu, bile isteye, canavarca hislerle katlettiler. İsrail devleti, sistematik bir katliam makinesi gibi çalışıyor.

Küresel düzenin hakim devletleri de kuruluşundan günümüze bu işgal ve soykırım makinesinin destekçisi konumundadır.

Yalnız 7 Ekim, bu korkunç cinayet mekanizmasının daha görünür olmasını sağladı. Dünya düzenine hakim devlet anlayışıyla, yönetilen kitlelerin farklılaşması ilk kez bu kadar, 7 Ekim'den sonra yaşandı.

Her tabunun bir sonu vardır; dünyanın hakim güçlerinin durduramayacağı, engelleyemeyeceği tek gerçek de budur.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp