Top
25/09/2023

Yeni dip dalgası ‘faşizm' mi?

İnternette ve sosyal medyada yabancıları hedef gösteren bir dezenformasyon ağına yönelik kapsamlı bir operasyon düzenlendi. Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada 27 kişi gözaltına alındı ve aralarında öne çıkan birçok isim tutuklandı.

Türkiye'de uzun süredir "Atatürkçülük" maskesi arkasına gizlenen, Türkçülük hamasetiyle yabancıları hedef gösteren, nefret suçu işleyen ve özünde de 5. Kol faaliyeti diyebileceğimiz ciddi bir hareketlilik söz konusu.

Siyasi olarak karşılığını Zafer Partisi'nde bulsa da aslında her kesimden siyasi görüşten destek görüyorlar. Her ne kadar bazı kesimler bu akımı "dipten gelen milliyetçilik" olarak tanımlasa da aslında Batı'daki yabancı düşmanı, İslamofobik faşist akımlarla benzerliği daha çok.

Milliyetçiliğin yabancı düşmanlığı ve insani değerler karşıtı olması mümkün değil. Sokakta çocuklarının yanında darp edilen kadınları/anneleri, linç edilen yabancı birini gördüğümüzde, bu şiddet eylemini "faşist" bir asabiyetle açıklayabiliriz. Milliyetçilikle değil. Zira insanlıktan kopmuş bir millet ve milliyetçilik akımı olmaz.

14 Mayıs seçimleri öncesi kendini gösteren ve seçim sonrası da iyice palazlanan bu kışkırtıcı güruh, ağırlıklı olarak internet ve sosyal medya üzerinden faaliyet gösteriyor.

Yalan video ve haberlerin ilk çıkış noktası genelde bu adresler. Türkçülük temalı paylaşımları bu kesimlerin 'milliyetçi' sanılmasını sağlıyor. Bu hesapların ortak yönü "Atatürk" fotoğrafları kullanması.

Hayatın olağan akışı içinde siyasi ve toplumsal bir akımın birdenbire zuhur etmesi mümkün değil. Yabancı karşıtlığı veya Suriyelilere karşı baş gösteren hoşnutsuzluk şüphesiz yadsınamaz; fakat yabancılara karşı duyulan hoşnutsuzluğu düşmanlığa ve şiddet eylemine dönüştürmek için ciddi bir dış müdahale gerekir. Bunu da bazı legal siyasi figürler üzerinden gerçekleştirerek yapay faşist bir dalga üretmeyi başardılar.

Sokakta, metroda, otobüste bunlardan birçoğuna rastlamak artık şaşırtıcı değil. Yabancılara duydukları nefret kadar başörtülülere de düşmanlık besliyorlar. Kendilerini de 'milliyetçi' olarak tanımlıyorlar. Oysa düpedüz faşist bir dalgaya kapılmış gidiyorlar. Kimisi bu gerçeğin farkında kimisi ise maalesef bu gerçeği anlamanın fazlasıyla uzağında!

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp