Top
12/02/2024

İsrail soykırımda ikinci aşamada

Terör devleti İsrail soykırımda ikinci aşamaya geçmek üzere. Bölge devletleri 'barış' masallarıyla oyalanırken Netanyahu sıradaki hedefin Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesi olduğunu açıkladı. 1,5 milyon Filistinlinin toplandığı Refah, İsrail'in Gazze'yi tümden insansızlaştırma hedefinin son halkasını oluşturuyor.

Uluslararası toplum, maalesef İsrail'in şu ana kadar sürdürdüğü soykırım operasyonlarını izlemenin ötesine geçemedi.

Bölge devletleri, ne yazık ki İsrail ile Hamas arasında 'ateşkes' sağlama çabalarının dışında bir aksiyon ortaya koyamadı.

Avrupa'yı arkasına almayı başaran ABD ise 7 Ekim sonrası geliştirdiği diplomasi hokkabazlıklarıyla bölge devletlerini İsrail'in gerçekleştirdiği soykırıma alıştırmayı başardı. Başta büyük korkuya kapılan ABD bile dünyanın Filistin'i gözden çıkarmış bulunduğunu fark etti.

İsrail'e 1,5 milyon Filistinlinin sığındığı Refah'ı haritadan silme cesareti veren uluslararası toplumun işte bu duyarsızlığı ve bölge devletlerinin soykırıma bu alışma halidir.

Filistin'de, bir avuç toprak parçasında bugün dünyanın en büyük trajedisi yaşanıyor. İsrail devleti, on binlerce çocuk ve kadını gözünü kırpmadan katletti. Gazze'de okullar, ibadethaneler, hastaneler devasa bombaların hedefi olurken, evler, yaşam alanları mahalle mahalle patlatılarak topluca yok edildi.

İsrail devleti, bu cesareti mevcut dünya düzeninden alıyor. Filistin'deki on binlerce çocuğu İsrail'in katliam makinesinden kurtaramayan bu dünya düzeni aslında batmayı çoktan hak etmiştir. Bu dünya düzenini ayakta tutan küçük düzenler de yıkılmayı kesinlikle hak ediyor. Bunun 'ama'sı, 'fakat'ı yok!

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp