Top
Yetenekli Kalemler

Yetenekli Kalemler

yeteneklikalemler@tg.com.tr

11/07/2020

En değerli hazinem

 
Türkiye gazetesi benim için değerli bir hazine kıymetindedir. Bu gazeteye sevdam yaklaşık 40 yıldır abone olan dedem sayesindedir. Her daim ilkeli gazetecilik anlayışıyla halka doğru haberleri ulaştıran, objektif bakış açısını kaybetmeden hakkı adaleti gözeten tek gazetedir benim Türkiye’m! 50 yıldır Hak istikametinden sapmayan gazetemizin başarısının temelini merhum Enver Ören Amca atmıştır.
Yokluklardan refaha ulaşırken nice engellemelerle karşılaşan Enver Amca asla pes etmemiş. Sarsılmaz imanı, örnek karakteriyle, duruşuyla rehber olan güzel bir adammış. Onu görüp tanımasam da hayatına dair yazıları okuduğumda “işte beyefendi böyle olur” diyorum. Çalışanlarına da baba şefkatiyle yaklaşan farklı bir patronmuş. Elbette bu kadar güzel karaktere sahip olması Ehl-i sünnet itikadından ayrılmamış olması, Efendimizi örnek almaya çalışmasından. Böyle bir gönül adamının kurduğu gazete de başarısını sürdürecektir...
Bu gazetenin kıymetini ergenlik yıllarımda bilemedim belki de. Dedem her gün “orta sayfayı okudun mu?” derdi ama o zamanlar umursamazdım. Ama şimdi anlıyorum annannemin neden gazeteyi eline alır almaz ilk önce orta sayfayı (Bizim Sayfa'yı) açtığını. Oradaki din bilgileri, evliya kerametleri, menkıbeleri kıssalar belki de pek çok insanın hidayetine vesile olmuştur. Şimdi ben de çok etkilendiğim bölümleri kesip defterlere yapıştırıyorum. Gazetemizin sayesinde zengin bir kütüphaneye de sahip olduk. O kitaplar ansiklopediler büyükdedemin evinde duruyor. Onları saklayıp çocuklarıma okutturacağım. Kitap okuma alışkanlığım eskisi kadar çok olmasa da Türkiye gazetesi okuma alışkanlığım bitmedi. Her sabah erkenden kapımıza bırakılan gazeteyi alır ve çayımı yudumlarken keyifle satır satır okurum. Bütün köşe yazarlarımızı iyi takip ediyorum. Hepsi birbirinden değerli yazarlarımıza başarılar diliyorum... Asla başka bir gazete okuma isteğim olmamıştır. Abonelere hediye olarak verilen Türkiye Çocuk dergilerindeki ibretlik hikâyeler, masallar çocukların iyi yetişmesi için çok değerli. O masalları okumaktan yetişkinler bile zevk alabilir. Biz okuyuculara bir köşe bıraktığınız için de ayrıca teşekkür ediyorum.
          Zuhal E.
 
 
ŞİİR
 
 
       YEMEK ADABI
 
Besmeleyle başla, gözet rızayı!
Hak yolunda harca, gücü kuvvatı!
Rahman’dan bilmek farz, doyup kanmayı!
Ey Müslüman söyle, haberin var mı?
 
Helallerden ye iç, terk et haramı!
Önce kanaatkâr ol, bırak isyanı!
Allah için harca, gücü kuvvatı!
Besmeleyle başla, gözet rızayı.
 
Elhamdülillah de, yemek sonrası!
Tuzla başla tuzla, bitir lokmayı!
Unutmayın asla, el yıkamayı!
Besmeleyle başla, gözet rızayı...
 
Sağ elini kullan, ye iç devamlı!
Topla ye sofrada, kalan artığı!
Misvakla kürdanı, kullan devamlı!
Besmeleyle ye iç, sen her lokmayı...
 
Yere sermek sünnet, şahin sofrayı!
Çiğnemeden yutmak, çok çok zararlı!
Sünnet-i seniyye, Kur’ân ahlâkı!
Allah’tan bilmek farz, doyup kanmayı!
 
        Alişahin Sarıbeyler Savaştepe/Balıkesir
 
 
 
UNUTULMAZ TARİHLER
 
TEBRİZ’İN FETHİ: Kanuni Sultan Süleyman’ın Tebriz’i fethi de tarihte önemli fetihlerdendir. 1534-1535 kışını Bağdat’ta geçiren Sultan, burada Osmanlı devlet teşkilâtını tesis ettirdi. Bağdat’ın mübarek beldelerini, Kerbelâ’da hazret-i Ali ve Hüseyin’in makamlarını ziyaret etti. Geylân’da Abdülkâdir-i Geylânî hazretlerinin kabrine türbe ve yanına imaret, İmâm-ı A’zam’ın kabrine türbe yaptırdı.
Safevî tehlikesini kesin olarak bertaraf etmek isteyen Kânûnî, Şah Tahmasb’ın Van istikâmetinde olduğu haberi üzerine, harekete geçti. 1 Temmuz 1535’te Tebriz’e gelen Osmanlı Sultanı, devamlı kaçan Şah Tahmasb Safevî’yi takip için İran içlerine kadar girildiyse de karşı çıkan olmadı. Avrupa devletlerinde ve Safevîlerden elçi heyetlerini kabul eden, Sultan Süleyman Han, dönüşünde de Mevlânâ Muhammed Şems-i Tebrizî’nin makamı dâhil mübarek beldeleri ziyaret ederek Tebriz-Diyarbakır-Antakya-Adana-Konya yoluyla 8 Ocak 1536’da İstanbul’a geldi.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp