Top
Ünal Bolat

Ünal Bolat

unal.bolat@tg.com.tr

29/09/2020

"Biz baş edemedik o kendisi geldi!"

“Usta kendisine verilen parayı almadığı gibi kendisi şifa bulduğu için para vermek istiyor...”
 
Rahmetli Bülend Gençer abinin ilk takvim hazırlandığı 1982 yılıyla ilgili hatırasını anlatmaya devam ediyorum...
“Doktor, Ferit Usta'yı muayenesinde tansiyon, şeker, ateş ve ölümüne yönelik bütün hastalıklar olduğunu söylüyor. Abiler getirmek istemiyor ama usta o hasta hâliyle ısrarla gelmek istiyor ve zorla arabaya biniyor geliyor.
Bülend Abi de “Ustayı bu hâlde niye getirdiniz?” diye onlara kızıyor. Abiler de “biz baş edemedik kendisi geldi” diyorlar.
O hasta olan usta sıkıntılı hâli ile makineyi tamir ediyor. O ara ikinci makine da arızalanıyor. Usta onu da tamir etmeden gitmek istemiyor. Bu kıymetli ve mübarek hizmetlerin ve büyüklerin bereketine içtiği ilaçların etkisiyle hasta olan usta şifa buluyor. O ara arızalanan ikinci makineyi de tamir etmeden gitmiyor...
Usta, makineleri tamir ettikten sonra doktor tekrar muayene ediyor ustanın ateşi, tansiyonu, hatta şekeri dahi düzelmiş. Bülend Abi iki gündür uykusuz olduğu için o ara eve çıkarak bir saat uyuyor. Ustaya verilmek üzere para bırakıyor. Abiler onun bıraktığı parayı vermek istiyorlar ancak usta o parayı almadığı gibi kendisi şifa bulduğu için para vermek istiyor...
Bir saat sonra gelen Bülend Abi ustanın durumunu soruyor. Abiler, gittiğini söylüyorlar “parayı verdiniz mi?” diyor, “usta almadı, hatta o bize para vermek istedi” diyorlar.
“Ustanın sağlık durumu nasıl oldu?” deyince “usta şifa buldu ve ateşi, tansiyonu hatta şekeri dahi düzeldi” diyorlar.
Netice itibari ile büyüklerimiz buyurdular ki: “Allahü teâlânın dinine Allah rızası için yardım edene Allahü teâlâ yardım eder... Cenab-ı Hakk, dine hizmet edene mutlaka ve mutlaka, kesin yardım eder...” Sonra büyüklerden duyduğu şu sözü de naklettiler:
“Müslümanın başına gelen her şey hayırlıdır. Benim başıma da bu kaza gelmeseydi biz bu hizmetlerde bulunamazdık.”
Mübarek Hocası, bir arkadaşa “Bülend Abi bu kazadan kurtulamazdı fakat Efendi hazretlerine muhabbeti Bülend Abi'yi bu kazadan kurtardı” diye naklettiler. “Bu hizmetler bizim gıdamızdır” buyurarak son sohbetinde de çok sevdikleri büyüklerden bahsederek hepimize dua ederek tamamladılar.
Böylece cuma günü vedalaştık. Cumartesi günü Bağlum’dan ayrıldılar.
Son zamana kadar hizmetten ayrılmayan Bülend Abi'nin son sözü de son sohbetleri de hizmetler oldu. Ve o gün öyle bir şey dediler ki… DEVAMI YARIN
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp