Top
Ünal Bolat

Ünal Bolat

unal.bolat@tg.com.tr

17/05/2022

Ziyarette dinlediğim hatıra...

“Evin bahçeye giriş kapısında bir adam belirdi. üstü başı fakir olduğunu gösteriyordu...”
 
Tekerek Mustafa ile ilgili hatıramı yazmaya bugün de devam ediyorum...
Küs olan dünürleriyle barışmak üzere benimle birlikte evlerine gittik... Çok geçmeden Tekerek Mustafa’ya 7 aylık torununu getirdiler. Onu kucağına alıp uzun süre oyalandı. Belli ki ilk toruna ilgi öyle olurdu. Sevimli geliyordu. Torununu almaya gelen kızı babasının elini öptü. Barıştıkları her durumdan belli oluyordu.
Kur’ân-ı kerim tilavetinin ardından merasim havasında sohbetimizi yaptık. Çay içerken özlenen sohbet ilerlemişti. Sohbet ortamında anlatılan birkaç konudan bir tanesi, aniden kaybolan bir adamın hikâyesi idi. Hikâyeyi ev sahibi şu şekilde anlattı:
Hocam bir yaz günüydü. Babam ve ben rençperdik yaptığımız için yorulmuştuk. Öğle sıcağında eve geldik. Tarlanın yakın olması nedeniyle evde yemek yememizi, dinlenmemizi ve namazımızı evde kılmamızı daha uygun gördük. Bu amaçla eve gelmiştik. Eve girdiğimizde evin aşırı sıcak olduğunu anladık. Bunun üzerine evin önünde büyük ağaçların altına yaptırdığımız sedirlerin üzerinde dinlenmeye ve namazı da ağaçların gölgesi altında dışarıda kılmaya karar verdik. Yemek ihtiyacımızı giderdik, namazımızı kıldık ve ayrı sedir üzerinde dinlenmeye koyulduk...
Sedir üzerinde yaygı vardı. İçeriden birer küçük yastık almıştık. Biraz uzanarak kestirmek istedik. Evimiz yol kenarında olduğu için az da olsa gelen geçen oluyordu. Burası köyün dışında olan yol kenarı, hâliyle az insan geçiyordu. Biraz dinlendikten sonra evin bahçeye giriş kapısında bir adam belirdi. Adamın üstü başı fakir olduğunu gösteriyordu. Babam, adama hoş geldiğini söyledi ve içeriye davet etti. Çardağı açtık ve adama sedirin üzerine oturması için yer gösterdik. Biraz hâl hatır sorduktan sonra babam adama yeme-içme gibi bir ihtiyacının, bir isteğinin olup olmadığını sordu. Adam, hiçbir ihtiyacının olmadığını ima etti, sadece para istediğini söyledi. Bunun üzerine babam, para olmadığını söyleyip yiyeceklerden ve başka şeylerden ihtiyacını karşılayabileceğini ifade etti.
Adam parada ısrar edince babam bana “oğlum eve git. Etrafı araştır, bozuk falan ne bulabilirsen bulmaya çalış. Ben, var mı yok mu, bilmiyorum. Belki bozuk da olsa demir para olsun düşmüş ya da bir yerlere sıkışmış olabilir. Bazen bu durumlar olabiliyor. İsteyeni boş göndermek doğru olmaz” dedi...
Kimdi bu adam ne için para diye ısrar ediyordu? DEVAMI YARIN
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp