Top
Ünal Bolat

Ünal Bolat

unal.bolat@tg.com.tr

14/07/2020

"O kitapların parası verildi!"

“Allahü teala kitapları götürdükleri kişilerin de okuduklarıyla amel etmesini nasip etsin...”
 
Geçtiğimiz aylarda Anadolu’nun güzel bir köşesinde yaşanan güzel bir olayı sizlere aktarmak istiyorum. Ehl-i sünnet âlimlerinin yazdığı kitapları milletimizle buluşturmak üzere Ankara’dan bir ekip yola çıkar. Köşe bucak gayretle dolaşırlar. Tek gayeleri insanların hidayetine vesile olmak ve Allahü teâlânın rızasını kazanmaktır. Kolay değildir hani bilmediğin yerlere girip bu büyük eserleri anlatmak...
Karşılaştığı kişilerin kimisi ön yargılı yaklaşmaktadır. Bilmedikleri için kimisi sert tepki vermektedir. Kimi dua etmektedir böyle bir hizmet edildiği için… İnsanların adeti kadar değişik tepkiler alınmaktadır. Bazıları kendince haklıdır. Çünkü insanların dinî duyguları bazen fitne fesat peşinde koşanlar tarafından, bazen çıkarcılar tarafından suistimal edilmiş, dinimiz insanlara doğru kaynaklarından anlatılmamış. İnsanlar da gayriihtiyari ister istemez tepki vermekteler.
Ankara’dan yola çıkmış bu güzel ekip işte her türlü zorluğu bir kenara bırakıp bu güzel eserleri insanlarla buluşturmak ister. Anadolu’dan Türkistan’dan yola çıkan gazi dervişler misali heyecan içindeler…
Sarı Saltuk’u hepimiz biliriz hani. Kendi mesleği de terzilik olan kayınpederim başta olmak üzere bu ekip Anadolu’nun güzel bir köşesinde yer alan bir terzi dükkânına girer. Selam verip hâl hatır sorduktan sonra kitapların öneminden bahseder. Konuştuğu kişi kitap alsa verecek parası olmadığını söyler.
Efendim biz sizin için buralara geldik, büyük İslam âlimlerinin kitaplarını getirdik dese de olumlu cevap alamaz. Bu arada kitaplar sadece maliyetine ve çok ucuza dağıtılmaktadır. Kayınpederim “hayır olsun” deyip kitabı terzi beyefendiye bırakır, dükkândan çıkar. Ondan sonra arkadaşlarıyla toplanırlar. Arkadaşlarından birisi bir yorgunluk anında başını arkasına yasladığında bir anlık bir rüya gördüğünü söyler, Hep beraber dinlerler.
”Efendim rüyamda Enver Ören Abi'yi gördüm. 'O kitapların parası verildi' dedi..."
Kayınpederim de hemen az önce terzi dükkânında yaşadığı olayı anlatınca iki olay birbiriyle örtüşür. Sevinirler, duygulanırlar.
Allahü teala Anadolu’yu karış karış gezen bu gönül erlerine iki cihan saadeti versin. Kitapları götürdükleri kişilerin de okuduklarıyla amel etmesini nasip etsin. Bu vesileyle kayınpederim Mehmet Karaderili ve gayretli ihlaslı arkadaşlarına selam olsun. "Gelişiniz güle güle/Gidişiniz güle güle…"
       Şaban Yıldız
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp