Top
Cem Küçük

Cem Küçük

cemkucuk@gmail.com

13/12/2019

CHP’nin oyu ve Kılıçdaroğlu’nun muhafazakârlarla teması

AK Parti tam 17 yıldır iktidarda. 2023’e vardığımızda 21 yıl iktidarda görev yapmış olacak. Dile kolay. Başkan Erdoğan liderliğinde AK Parti’nin bu süresine bundan sonra başka parti ulaşır mı kestirmek zor. Bu süre zarfında Batı demokrasilerinde kaç Başbakan ve Amerika’da kaç Başkan değişti, hepsini gördük, yaşadık. 
2002’den önce kemikleşmiş bürokrasinin berbatlığı, ekonomik sıkıntılar ve askerî vesayetin baskısı halkı yıldırmıştı. AK Parti bu meselelerin çoğunu atlattı ve başarılı oldu. Tabii 17 sene iktidarda olması AK Parti’nin başarısı olduğu kadar muhalefetin de beceriksizliğinin bir işareti. 
Margaret Thatcher İngiltere’de iktidara 1979 yılında geldi. 1990’da görevi bırakana kadar önemli işler yaptı ve İngiltere’yi ikinci sınıf bir ülkeden birinci lige çıkardı. Muhafazakârları umut hâline getirdi. Hâliyle zamanla yıprandı ve siyaseti bıraktı. İşçi Partililerin sert muhalefeti de bunda etkili oldu. 
Aynı şeyi Türkiye için söylemek mümkün değil. Ne ilginçtir 1950’den beri CHP ya da sol şartlar ne olursa olsun umut olamıyor. AK Parti’nin oyu zaman zaman düşüyor ama sonraki seçimlerde toparlıyor. 
Geçen sene AK Parti yüzde 40’a düştü. Bu sene MHP ile beraber yüzde 52 aldı. Başkan Erdoğan’ın oyu zaten partinin çok üzerinde. CHP 31 Mart’ta büyükşehirleri aldı ama HDP oyuyla oldu bu. AK Parti’nin Kürt seçmenin bir kısmıyla arası ne yazık ki açıldı. Zaten Kürt seçmenin oyunu alabilse büyükşehirleri kaybetmezdi. 
Geçen yılın yaz aylarından beri ekonomideki sıkıntılar malum. Makro seviyede rakamlar iyileşiyor ama halka henüz tam yansıma olmadı. Ancak ne ilginçtir son zamanlarda yapılan kamuoyu anketlerinde rakamlar muhalefetin hâlâ umut olamadığını gösteriyor. Cumhur İttifakı yüzde 50 civarında. AK Parti yüzde 40, MHP 10, 11 bandında. CHP ise 24-25’lerde.
Bu kadar sorunların olduğu bir ortamda bile eğer siz halka umut olamıyorsanız kendinizi sorgulamalısınız. Bugün seçim olsa ittifaklarla sonuçlar değişebilir. Bu ayrı konu. Ancak CHP’nin oyunun asla artmaması onu Kürt ve muhafazakâr oylara mecbur bırakıyor. O yüzden Kemal Kılıçdaroğlu kendisine göre son derece haklı olarak sağ adayları öne çıkarıyor. 
Dün ilginç bir haber vardı. Kemal Kılıçdaroğlu’nun muhafazakâr kesimle yaptığı toplantı herkesin dikkatini çekti. Haber şöyleydi: “İstanbul Çengelköy’de 14 yıldır her ayın ikinci salı günü bir restoranda toplanan İstanbul Platformu’nun bu ayki konuğu Kılıçdaroğlu oldu. Platforma başkanlık yapan eski Adalet Bakanı İsmail Müftüoğlu’nun yanı sıra eski İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu , eski MHP milletvekilleri Ahmet Çakar, Bozkurt Yaşar Öztürk gibi isimler katıldı.” 
Her ne kadar FETÖ’den ceza almış Hüseyin Avni Mutlu gibi bir isim toplantıya katılmış olsa bile muhafazakâr milliyetçi kesimle teması önemli. Çünkü Kemal Bey iktidar olmak için muhafazakârların oyunu alması gerektiğini biliyor. Bu sonucu 31 Mart’ta gördü. Kuru kuruya yapılan Kemalizm övgüsü ya da Atatürk’ün arkasına saklanarak siyaset yapmanın oy getirmediğini görüyor. 
Bütün bu olup bitenlere rağmen CHP’nin oylarında yaprak kımıldamaması da hayli enteresan. Sosyoloji değişiyor, nüfus gençleşiyor ama CHP oyu hep aynı. 2023 seçimlerinde bütün dengeleri ve yeni kurulan partilerin ne getirip götüreceğini hep  beraber göreceğiz...
 
Cem Küçük'ün diğer yazısı
O CIA ajanı kadın ne oldu?
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp