Top
Ahmet Demirbas

Ahmet Demirbas

ahmet.demirbas@tg.com.tr

17/09/2022

Kıyametin kopması ve bazı safsatalar!..

Kıyametin ne zaman kopacağı açıkça bildirilmedi. Fakat Peygamber efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” alametlerini haber verdi...
 
 
Geçmişte bazı kimseler "Maya Takvimi’ne göre kıyamet kopacak" dediler. Paniğe kapılanlar oldu. Bir kısım insanlar kıyametin kopmasını deprem gibi bir şey  sanıyorlar galiba?! Çünkü böyle haberlerden sonra "güvenli" diye bazı yerlere göç edenler oldu? Şimdi bir de "Kıyamet 120 yıl sonra kopacak" diyenler çıktı!..
Kıyametin kopmasının alametleri vardır. O alametler çıkmadan kıyamet kopmaz. Muteber kitaplarda şöyle yazıyor:
Kıyametin ne zaman kopacağı açıkça bildirilmedi, kimse de anlayamaz. Fakat Peygamber efendimiz “sallallahü aleyhi ve sellem” birçok alametlerini ve başlangıçlarını haber verdi:
Hazret-i Mehdi gelecek, İsa aleyhisselam gökten Şam’a inecek, Deccal çıkacak. Yecüc ve Mecüc her yeri karıştıracak. Güneş Batı'dan doğacak. Büyük zelzeleler olacak. Din bilgileri unutulacak. Fısk, kötülük çoğalacak. Haramlar her yerde işlenecek, Yemen’den bir ateş çıkacak. Gökler ve dağlar parçalanacak. Güneş ve Ay kararacak. Denizler birbirine karışacak ve kaynayıp kuruyacaktır. (Herkese Lazım Olan İman)
Allahü teâlâ kıyametin kopmasını murat ettiği zaman, İsrafil aleyhisselam Sûr'a üfürür. O anda dağlar uçar, bulutlar gibi yürümeye başlar. Denizler birbirinin üzerine taşar. Güneşin nuru gider, kararır. Dağlar toz hâline gelir. Âlemler [ve gezegenler] birbirine girer. Yıldızlar, dizili incinin kopup dağıldığı gibi dağılır. Gökler gül yağı gibi erir ve değirmen döner gibi deveran eder ki, şiddetli bir şekilde hareket eder. Allahü teâlâ, göklerin parça parça olmasını emreder. Yerde ve gökte diri olarak kimse kalmaz, her canlı ölmüş olur. (Kıyamet ve Âhiret)
İmam-ı Rabbanî hazretleri buyuruyor ki:
Kıyamet kopacağı zaman, yıldızların yerlerinden ayrılıp dağılacağı, göklerin parçalanacağı, yeryüzünün ve dağların paramparça olacakları Kur’ân-ı kerimde açıkça bildirilmektedir. Âyet-i kerimelerde mealen buyuruldu ki:
(Sûra bir kere üfürülünce, yeryüzü ve dağlar, yerlerinden kaldırılıp silkilecektir. O gün kıyamet kopacak, gök yarılacak ve dağılacaktır.) [Hakka 13-16]
(Her şey yok olacak, yalnız O kalacaktır!) [Kasas 88]
Kur’ân-ı kerimde, bunlar gibi, daha nice âyet-i kerimeler vardır... Mahlûkların yok olacaklarına inanmak, yoktan var edildiklerine inanmak gibi, imanın şartıdır. (Mektubat-ı Rabbani)
           ***
Bir kimse, Peygamber efendimize, "Kıyamet ne zaman kopacaktır?" diye sordu. Resûlullah efendimiz ona (Kıyamet için ne hazırladın?) buyurdu. O kimse, "Fazla ibadetim yok. Fakat Allah ve Resûlünü seviyorum" dedi. Peygamber efendimiz buyurdu ki:
"Herkes sevdiği ile beraber olacaktır. Sen de, ahirette sevdiğinle beraber olacaksın." (Buhari)
 
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp