Top
Umay Villa

Umay Villa

umayvilla@gmail.com

21/05/2016

Kilo koruma programı

Yedi günlük programın ilk iki gününde, sizinle paylaştığım detoks programıyla önce vücudunuzdaki ödem ve toksinlerden arındınız sonra da yağ kaybetmeye başladınız. Şimdi de sıra bu kiloları korumaya geldi. İşte kilo korumaya dair uymanız ve uygulamanız gerekenler…

Formunuzu korurken…

– Cumartesi günü spor yapmayın. Haftanın bir gününde dinlenin.
– Gün boyu istediğiniz her şeyi ama az miktarda yiyin. Akşam saatlerinde karbonhidrat tüketmeyin. Karbonhidrat alacaksanız kahvaltıyı ya da öğle yemeğini tercih edin.
– Her gün en az 2.5 lt su için.
– Pazar günü yine aynı beslenme şekliyle devam edin fakat bu programa mutlaka en az 60, en fazla 90 dk spor ekleyin..
– Her sabah uyanır uyanmaz ılık, limonlu bir bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin.
– Erken yatıp erken kalkmak metabolizmanızı hızlandırır. Bu da yağ yakma hızınızı arttırır.
– Bir eczanede ya da spor salonunda yağ ve kas ölçümünüzü yaptırıp vücudunuzdaki değişimi kendi gözlerinizle görün.

14

Hormonlarınıza kulak verin

Vücudumuzu yöneten önemli bir faktör hormonlardır. Özellikle uyku ve iştahı da etkileyen serotonin hormonu büyük önem taşır. Mesela sıcacık ekmeğe dayanamayıp yarısını yediğinizde vücutta insülin salgılanmasına neden olurken aynı anda geçici bir mutluluk veren serotonin hormonu salgılanır. Geçici diyorum çünkü farkındaysanız 30-45 dk sonra ani yorgunluk, isteksizlik, enerji azalması yaşarsınız.
Stresli durumlarda, uykusuz kalınca beyindeki serotonin hormonu miktarı azalır, ilk olarak etrafınızdaki abur cuburlara saldırırsınız, sonra da beklenen problemler başlar. Kilo vermeye karar verdiğinizde öncelikle uykunuzu düzene sokmalı, özellikle 23.00- 06.00 saatleri arasında uyumalısınız.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları