Top
Rahşan Gülşan

Rahşan Gülşan

rahsangulsan@sozcu.com.tr

31/12/2017

Teknoloji nereye gider?

Artık, teknolojiden en hazzetmeyen, anlamadığını iddia edenimizin bile hayatına teknoloji sızmış durumda. İnternet çağı son birkaç yılda hayatlarımıza girmişken özellikle 2017 artık bunu iyice içselleştirdiğimiz, akıllı telefon uygulamalarının giderek olgunlaştığı, akıllı telefonların müthiş işlem gücü nedeniyle olanakların giderek sonsuz hale geldiği bir dünyada yaşar olduk.

Tamam hala otomobiller uçmuyor ve biz yemeklerimizi birer hap şeklinde tüketmiyoruz. Ama artık hayal bile edemeyeceğimiz şeyleri küçük akıllı telefonlardan yapabiliyoruz.

BİLİM KURGU KONSEPTİ

Gelecek yıl ise artık işlerin dramatik olarak değişeceği ve bu yıl henüz sadece çokça konuştuğumuz bir kavramın hayatımıza gireceği bir yıl olacak. O da yapay zeka! Biliyorum kavram henüz hepimize çok uzak bir bilim kurgu konsepti gibi geliyor. Ve hayatlarımıza nasıl gireceğini merak ediyorsunuz. İnsan daha çok mesela bir otomobil fabrikasının robotlarının yapay zeka sahibi olacağını düşünüyor. Ama işin rengi hiç de öyle değil. Akıllı telefonlarımızdaki yazılımlardan, fotoğraf makinemize hatta otomobillerimize kadar yapay zeka örneklerini görmeye ve deneyimlemeye başlayacağımız bir yıl olacak gibi görünüyor 2018. Bu da korkularımızla daha erken yüzleşeceğimiz anlamına geliyor ki bizi geçen yıl bu konuda en çok korkutan Elon Musk olmuştu.

Elon Musk

Elon Musk

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp