Top
Rahşan Gülşan

Rahşan Gülşan

rahsangulsan@sozcu.com.tr

10/12/2017

Bu robot yaşlılara şefkat gösterecek!

Las Vegas Tüketici Elektroniği Fuarı (CES) yaklaşırken firmaların fuarda tanıtacağı yenilikler yavaş yavaş ortalığa dökülmeye başladı. Bu sızıntılardan en ilginci Honda'nın fuarda göstermeyi planladığı dört mini robot konsepti.
Honda'nın, yıllar önce yarattığı ve ülkemizi ziyarete gelip insanların elini de sıkan Asimo'yu muhtemelen çoğunuz hatırlarsınız. Asimo, robotların insanlara benzeyeceği, onlar gibi yürüyüp hareket edeceği savından yaratılmış bir vizyonun eseriydi. Ama artık tasarımlar başka yönlere dağılmaya ve karşımıza hem fonksiyonları hem de tasarımları ile çocukluğumuzun robotlarından çok farklı tasarımlar çıkmaya başladı.

s22

Hepimizi korkutan Boston Robotics robotları bir yana Honda'nın henüz isimlerini sadece rakamlar olarak bildiğimiz robotları insanlara yardım amacıyla tasarlanmış. Aslında bu biraz da giderek yaşlanan Japon halkının ihtiyaçlarından kaynaklanan bir ihtiyaç. Bu dört robottan en ilginci insanlara “Şefkat” gösteren robot. Gülümseyen bir yüzü olan 3E-B18 çeşitli yüz ifadeleri yaparak insanlara kendini iyi hissetirmeyi amaçlıyor. 3E-B18 ise yürüme sıkıntıları olanlar için bir çeşit kolay oturulan mobil sandalye görevi görüyor. Üçüncü robot ise daha önce basına gösterilmiş bir robot. Çeşitli amaçlarla kullanılabilen değişken bir kargo kapasitesine sahip. Dördüncü ise yapay zekaya sahip bir arazi aracı. Muhtemelen doğal afet gibi olaylarda arama kurtarma yapması planlanıyor. Bir robottan şefkat beklemek kulağa çok tuhaf ve soğuk gelse de yalnızlığın pençesindeki yaşlı insanlar için kalp ısıtıcı olabilir…

Dokununca geri çekiliyor!

TOFAŞ'ın Bursa'daki fabrikasında kullanılan ‘Cobot' isimli robotlara ani durumlarda dokunulduğunda, robot yaptığı işi tamamen bırakıyor ya da kenara çekiliyor.

TOFAŞ'ın Bursa'daki fabrikasında kullanılan ‘Cobot' isimli robotlara ani durumlarda dokunulduğunda, robot yaptığı işi tamamen bırakıyor ya da kenara çekiliyor.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp