Top
Yavuz Donat

Yavuz Donat

ydonat@sabah.com.tr

25/02/2021

Oto-Ekonomi

Otomotiv sektörüne korona etkisi... Markalar... Fiyatlar... Piyasa ne âlemde?.. Yerinde araştırdık. Otonomi... Ticaret ve Yaşam Merkezi... 375 bin metrekare. 680 oto galerisi... Teknik servisler... Bankalar... Noterler... Yedek parçacılar... Ekspertiz merkezi... Trafik tescil bürosu. Ağustos 2020... Otonomi, bayram yeri gibiydi... Özellikle de hafta sonları... Günde 500-600 araç satılıyordu. Şimdi... 200-250 araç satılıyor... İki nedeni var... Faizin yükselmesi... Ve hafta sonu sokağa çıkma yasağı.

***

Sınıf sınıf Araçları sıralayacak olursak... 6 sınıf var. 1. A sınıfı... Ucuz... KIA Picanto... Hyundai i10... Fiat Panda... Ve benzerleri. 2. B sınıfı... Fiyat biraz artıyor... Renault Clio... Volkswagen Polo... Hyundai i20 gibi. 3. C sınıfı... Orta sınıf... Toyota Corolla... Fiat Egea... Nissan Qashqai. 4. D sınıfı... Ortanın üstü... Skoda Superb... Mercedes'in C serisi... Volkswagen Passat. 5. E sınıfı... Lüks araç... Mercedes E gibi... Audi A5 gibi... Volkswagen Passat. 6. F sınıfı... Lüksün de lüksü... Volvo XC90... Mercedes CLS. Ocak ayında hangi araçların satıldığını merak ederseniz... Şampiyon... Açık ara farkla... C sınıfı. Onu B sınıfı izliyor. C ile B'yi toplarsak... Satılan araçların yüzde 90'ına yakın. D sınıfı... Yüzde 8'de. E ve F sınıfları... Alıcısı az... 'Lüksün de lüksü... Örneğin F sınıfı... Satış yüzde 0.50.'

***

İkinci el Geçen yıl... Korona... Otomotiv fabrikalarında üretim durunca... 1. İkinci el araç fiyatları artmıştı. 2. Ve ikinci el araçta, satış patlaması yaşanmıştı. Bugün... İkinci el araç fiyatı geçen yıldan düşük. En çok tercih edilen araçlara gelince: Rengi beyaz olacak... Otomatik vites... Bin 400 veya bin 600 motor... Ve fiyatı 100 bin ile 200 bin lira arasında.

***

Hacı Murat Otonomi'de 12 bin araç var... Çoğu ikinci el. Klasik araç da çok... Pahalı... Birinin önünde fotoğraf çektirdik... Hatıra. Anadol... Hacı Murat (Murat 124)... Onlar da mevcut. Ve bir ayrıntı: 2020'de satılan her yüz araçtan 80'e yakını '5 yaşın üzerinde.'

***

Umudumuz mart Otonomi'de... Korona önlemleri tam puan... Maske, mesafe, temizlik konusunda sorun yok. Galericilere sorduk: - Sorunlarınız? En ağırlıklı yanıt: - Cumartesi-pazar gelen çoktu... Diğer şehirlerden gelenler vardı... Satış iyiydi... Ama hafta sonu yasağı Otonomi'yi çok etkiledi. Otonomi... Mart ayını bekliyor. Umut... Hafta sonu kısıtlamasının kaldırılması... Tamamen kaldırılmasa bile yumuşatılması.

***

Beklenti Otonomi'de yok yok... Lokanta... Kafe... Sosyal tesisler... Market... Aklınıza ne gelirse. Ama... Market hariç, diğerleri kapalı. 'İflas eden' yok ama... Sıkıntıda olan çok. Onların beklentisi de aynı... Mart ayı... Korona kısıtlamalarının gevşetilmesi.

***

Üç büyük Pahalı araçlarla ilgilenenlerin renk tercihleri... Sanki aralarında sözleşmişler gibi. Mercedes... BMW... Audi... 'Üst modelleri.' Ve... Tercih edilen renkler: İlk sırada beyaz... Sonra gümüş rengi... Ve üçüncü olarak da siyah.

***

'Fiyat düşmez' Otonomi'nin Başkanı Aydın Erkoç, 'İkinci el araçta fiyatlar daha fazla düşmez' dedi: Zaten, birkaç ay öncesine oranla yüzde 25'e kadar düşüş var. 3 ay sonrası mayıs... Yaza girerken araç piyasası canlanır... İkinci el satışında yükseliş olur. Şubat, mart araç almanın tam zamanı. Şimdi araç da çok, marka da... Yaz vakti bu kadar fazla seçenek olmaz.

***

Top çevirenler Otonomi hareketli... 'Mini anket' için uygun ortam. 'Yeni anayasa' konusunu birkaç kişiye sorduk. Aldığımız yanıt bir 'Soru' oldu: - Sahi siz Meclis'in bunu başaracağına inanıyor musunuz? 'Hayır' dedik... Ve... Karşılıklı gülüşmeler. İkinci soru... 'Erken seçim.' Yine gülüşmeler... Erken seçim olayını 'Ciddiye alan yok.' Terör... 13 şehit... Gara Operasyonu... Bu konu açılınca... Suratlar asıldı... Herkes öfkeli... Bir galeri sahibi dedi ki: - Yuvarlak konuşanlara kızıyorum... Terör örgütü ve onun destekçileri hakkında top çeviriyorlar... Açık açık ve yüksek sesle tepki göstermiyorlar... Lafı geveleyip duruyorlar.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları