Top
Levent Tüzemen

Levent Tüzemen

levent.tuzemen@sabah.com.tr

29/01/2004

Sami Yen'e dönün

Galatasaray yönetimi "Rüzgar panelleri Trabzon maçına yetişecek" demişti. Ligin devre arası oldu, bir ay süre geçti, Rize maçında rüzgar panellerinin yerinde yeller esiyordu. Balmumcu'dan yola çıkarken yaprak kımıldamıyordu, Olimpiyat Stadı'na ulaştığımızda rüzgar insanı uçuracak güçte esiyordu. Bu ne beceriksiz bir yönetim?

1 milyon 500 bin Euro panellere değil de Sami Yen'in onarımına harcansaydı Galatasaray hem sefilleri oynamaz hem de rezil olmazdı. Yönetime asıl faturayı maça gelmeyen taraftarlar ödetti. Ne diyelim, böyle başa böyle traş. Terim, "Galatasaray hedefsiz, amaçsız ve vizyonsuz kalamaz" demişti.

Türkiye Kupası, Avrupa'ya çıkış için hem en kısa yoldu, hem de lige havlu atan Galatasaray'ın öncelikli hedefiydi. Hakan Şükür ilk kez bir maça yedek kulübesinde çıkıyordu. Falsolu esen rüzgarda topa hakim olan, fizik olarak ayakta kalan takım maça ağırlığını koyacaktı.

***
Rize'nin hocası Hikmet Karaman, Galatasaray'ın Antalya'daki tüm idmanlarını izlemişti. 2. dakikada Bratu'nun kaçırdığı golden sonra "Galatasaray oyuna hakim oluyor" diye düşünüyorduk ki Mondragon'un ihaneti sahne aldı. Cem Papila, Beşiktaş-Samsun maçında çıkardığı kartlarıyla arkadaşlarının da yüreğini cesaretlendirmişti. Koray Gencerler'e küfür eden Mondi'nin "Ben Türkçe bilmiyor" savunması bence tam bir yalan. Çünkü Kolombiyalı Antalya'daki idmanlarda arkadaşlarına çok güzel şaka yollu Türkçe küfürler ediyordu.

Müthiş rüzgarda 10 kişi mücadele etmek mucizeydi. Terim 3-5-1'e döndü ama top yapabilen, tekniği yüksek araya akıllı paslar atan Volkan'ı çıkarması yanlıştı. Karan çıkabilirdi. Volkan çıkınca Galatasaray orta alanda topu kullanma konusunda fakir kaldı. Bütün yük Batista'ya bindi. Hücuma çıkarken kaptırılan toplar Rize atağına dönüşüyordu. Gelen gideri aratır derler, hayalet Ümit Karan'ın yerine giren Hakan Şükür de sahada yoksulları oynadı.

***
Terim'in Ayhan'ı almasına anlam veremedim. Bence "Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu" gibi bir değişiklikti. Ayhan girecekse Volkan neden çıktı? Tercihini Necati'den yana kullansaydı hücumu zenginleştirebilirdi. Batista'nın sakatlanması 9 kişi kalan Galatasaray'ın sonu oldu.

Ve Galatasaray tarihi yenilgiyle hedefi kupadan safdışı kaldı. Terim öfkelenip asla yeni operasyona gitmemeli. Hemen yönetimin karşısına dikilip lig maçlarının Ali Sami Yen Stadı'nda oynanması için bastırmalı. Çünkü bu takımın Olimpiyat Stadı'nda seyirci bulması ve maç kazanması çok zor. Canaydın da burnunun dikine gideceğine Sami Yen'e geri dönüş için adımlarını atmalı yoksa Galatasaray tarihine kara harflerle geçecek başkan olur.

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları