Top
18/11/2017

Tedavi edilmezse büyür

Cinsel ilişki yoluyla bulaşan ve vücuda girdikten sonra cinsel organda siğiller çıkmasına neden olan HPV adlı virüsün pek çok tedavi yöntemi var. Ameliyat ile alınabilir, yakılabilir ya da dondurularak kendiliğinden düşmesi sağlanır. Tedavi edilmezse yayılır...

SORU: HPV sorun olur mu?

32 yaşındayım. Penisimde siğiller var. Tedavi olmazsam bu durum ileride bir sorun yaratır mı?

CEVAP

HPV (Human Papilloma Virüs) bir virüstür. Cinsel ilişki ile bulaşır, vücuda girdikten sonra genital bölgede siğiller oluşturur. Tedavi ile bu siğiller yok edilebilir; ameliyat ile alınabilir, koter ile yakılabilir veya kriyoterapi ile dondurularak kendiliğinden düşmeleri sağlanabilir. Müdahale edilmez ise bu siğillerin büyüyerek tüm genital bölge cildine yayılmaları mümkündür. Bu siğiller yok edilseler dahi vücut direncinin azaldığı dönemlerde tekrar ortaya çıkabilirler.

SORU: Eşimle kaç kez ilişkiye girmeliyim?

54 yaşında ve 2 çocuk babasıyım. Eşimle haftada en fazla bir kere beraber olmak istiyorum. Acaba bu durum normal midir?

CEVAP

İlerleyen yaş ile birlikte testosteron hormonunun düşmesi libidoyu yani cinsel isteği ve cinsel performansı azaltır. Ayrıca ilerleyen yaş ile birlikte uzun süreli partnerlikler, partnerin de yaşlanması gibi nedenler ve sosyal roller de cinsel yaşamı olumsuz yönde etkiler. Genç bir çiftin evliliğin başlarında günde birden fazla olabilecek ilişki sayısı, birkaç yıl içinde gün aşırı, çocukların olmasından sonraki yıllarda haftada 1-2, daha ileri yaşlarda ise daha da seyrelerek sürebilir. Bu sayı partner değişikliği halinde belirgin farklılıklar gösterebilir.

SORU: Erken boşalıyorum

27 yaşındayım, 5 saniyede boşalıyorum. Ama ikinci birleşmede yani yarım saat sonra erken boşalmıyorum. Ne yapmamı önerirsiniz?

CEVAP

Bu durumda bir sorununuz olmadığını düşünebilirsiniz. İkinci birleşmeyi yapabildiğiniz ve bunda erken boşalma sorununuz olmadığına göre herhangi bir tedaviye de ihtiyacınız yok demektir. Eğer erken boşalma olmadan tek bir ilişki yaşamak istiyorsanız sizin durumunuzda önceden bir boşalma sağlamak erken boşalmayı engellemek için yeterli olacaktır. Bu şekilde hallolan sorun için ilaç kullanmaya gerek yok.

SORU: Neden ağrıyor?

25 yaşındayım. Yumurtalıklarımda ağrı var. Bir de sol yumurtalığımda misket büyüklüğünde yuvarlak cisim var. Ağrının sebebi ne olabilir?

CEVAP

Bu tip durumlarda muayene etmeden yorum yapmak çok hatalı olabilir ve hayati tehlikesi olan bazı hastalıkların ihmaline neden olabilir. Durumunuz basit bir kistten kaynaklanabileceği gibi acilen ameliyat gerektiren bir tümör de olabilir. Sizin yapmanız gereken en kısa zamanda bir üroloji uzmanına başvurarak muayene olmaktır.
Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp