Top
Tolga Ersarı

Tolga Ersarı

tolgaersari@hotmail.com

26/02/2019

İki Zıt Devre

Beşiktaş- Fenerbahçe derbisi, birbirinin tam zıddı iki devreye sahne oldu. İlk devrenin hakimi Beşiktaş, bunun karşılığını üç golle aldı. İkinci yarıysa oyuna hakim olan Fenerbahçe, tarihi bir geri dönüşe imza attı.

Elbette bu durumun yaşanmasında teknik direktör tercihlerinin büyük etkisi oldu. Ersun Yanal’ın maça başladığı on bir çok doğru değildi. Orta sahada sıkıntı yaşayan Fenerbahçe’de Moses da etkisiz kaldığı gibi, Gökhan Gönül’ü hiç kovalamadı. Bunun neticesinde Gökhan Gönül sağ kanadı adeta kulvar yaptı. Nitekim Beşiktaş’ın ilk golünü atan Gökhan Gönül, ikinci golde de penaltıyı kazandıran isim oldu.

Öte yandan Soldado da topla çok fazla buluşamadı. Kısacası Fenerbahçe çok kötü bir ilk yarı oynadı ve bunun sonucun da soyunma odasına 3-0 mağlup girdi.

Ersun Yanal’ın ikinci yarıya başlarken yaptığı değişiklikler çok olumlu bir şekilde kendisini gösterdi. Sağ beke geçen Dirar, oldukça etkili oldu ve tartışmasız bir şekilde ikinci yarının en iyi oyuncusuydu. Öte yandan Valbuena da Fenerbahçe’ye hareketlilik getirdi.

İkinci yarının başındaki değişikliklerle birlikte oyun üstünlüğünü eline alan Fenerbahçe, Zajc’la bulduğu ilk golden sonra maça daha fazla tutundu. İşte Şenol Güneş burada oyuna müdahale etmeyerek önemli bir hata yaptı. Şenol Güneş, Güven ve Lens’i oyundan çok geç çıkarttı. Öte yandan orta sahayı kuvvetlendirecek Medel hamlesini yapmamasını da hata olarak değerlendiriyorum.

Sonuç olarak bu hatalar Beşiktaş’a pahalıya patladı. İkinci yarı oyunun hakimi olan Fenerbahçe, 3-1’den sonra daha da artan motivasyonuyla skoru beraberliğe taşımayı başardı.

Beraberlik iki takıma da yaramıyor olabilir. Ama 3-0’dan dönen Fenerbahçe, bu derbinin kazançlı olan tarafıdır. Beşiktaş’ın ise, hem 3-0’dan rakibini döndürmesi hem de liderle arasındaki puan farkının on bire çıkmasından dolayı kaydeden taraf olarak değerlendirilmesi doğru olacaktır.

tolgaersari@hotmail.com

https://twitter.com/tolgaersari

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp