Top
Çağdaş Ertuna

Çağdaş Ertuna

cagdas.ertuna@milliyet.com.tr

12/07/2020

Güncel Bodrum raporu

2020 zor bir yıl; karantina sonrası yaz ayları, sosyalleşmeyi özleyenlere ilaç gibi geldi. Peki, ama Bodrum’da bu yaz nasıl geçiyor, pandeminin etkileri nasıl devam ediyor, en çok hangi mekânlar konuşuluyor?

Bodrum’da koronavirüs yokmuş!” Aslında Bodrum’daki ruh halini en iyi bu cümle özetliyor, Bodrum’da gerçekten koronavirüs olmadığı için değil tabii, buraya gelenlerde karantina sonrası normale dönüş, sıcak ve açık havada çok hızlı gerçekleştiği için.

Popüler mekânların işletmecileriyle konuştuğunuzda da görüyorsunuz, geçen yaza göre ciroları yüzde 50 daha yüksek; hatta en pahalı otellerde yer yok; bir aylık ev kiralayanlar, ikinci aya uzatmak istediklerinde ev bulamıyor! Plajlarda, restoranlarda karşılaşan tanıdıklar uzaktan selamlaşmak yerine çoktan sarılıp öpüşmeye geri dönmüş, geri çekilirseniz karşınızdaki suratınıza anlamsız anlamsız bakıyor, sanki siz yabanilik ediyormuşçasına! Bu tabloya baktığımızda gerçekten koronavirüs Bodrum’a uğramamış gibi; her ne kadar bu gerçek hayatta mümkün olmasa da…

Güncel Bodrum raporu

Mekânlarda son durum

Bodrum Loft ve Maça Kızı, bu yaz Bodrum’un en popüler iki mekânı. Maça Kızı’nın Loft projesinden ayrılığıyla rekabet daha da kızıştı. Loft’ta Karaköy’deki Mürver’in ekibi Elia adlı bir restoran da açtı.

Frankie, İstanbul’dan bir diğer transfer! Susona’daki Frankie Beach Club’da günlük canlı müzik performansları da var; dün Ayhan Sicimoğlu sahnedeydi, bugün ise Alya sahneye çıkacak.

Malva, Frankie’nin yaratıcısı Kaya Demirer’in diğer sürprizi; bir destinasyon restoranı olarak planlanmış. Şefi tarafından özel olarak seçilmiş günlük taze malzemelerle yavaş pişirilen lokal lezzetlerin sunulacağı restoranda yerli ve yabancı canlı müzikle eğlence de var. Geçen cuma gecesi Nükhet Duru sahnedeydi.

Bitez’e kadar gitmişken

İstanbul’dan gelen iyi yemek isteyenler için Reşitpaşa’daki Amandabravo’nun yazlığı ise Yalıkavak’ta Boho Hotel’de. Yalıkavak Marina yine her zamanki gibi tıklım tıklım, mağazalar da restoranlar da dolu. İstanbul ayarında bir kafe isteyenler için ise Bitez’de yaz-kış açık olan Vamos en iyi seçenek. Vamos’u The House Cafelerden tanıdığımız Emre Akdeniz işletiyor; yemekler lezzetli, fiyatlar Bodrum standartlarında makul. Bitez’e kadar gitmişken Bağarası’nda da yemek yenilmeli: Kruvasancı, Bodrum’un Mezecisi, Sabriye Profiterol ve tabii Bitez Dondurmacısı da pas geçilmemeli. Bodrum’un Mezecisi’nin tüm yarımadaya paket servis yapması da ayrıca sevindirici bir gelişme; özellikle acılı balkabağı mutlaka denenmeli. Savra, henüz eski günlerine geri dönüş yapamamış, açık ama eski kalabalığı yok. Zai, bu yaz da Bodrum’da kitaplarla ve sanat eserleriyle dolu bir ortamda sakin bir öğleden sonra geçirmek isteyenler için ideal. Bodrum merkezde ise mezeevi Komodor’dan deniz kabuklularını sevenlerin favorisi Orfoz’a seçenek çok.

Detoks zamanı

Bodrum’da akşamları salaş bir balıkçıya da gidilebilir, Mandarin Oriental’deki Kurochan by Ioki’de sushi ve sashimi de yenilebilir. Salaş bir balıkçıdan bile 200 liradan aşağı çıkmak pek mümkün olmuyor, popüler bir restoranda ise kişi başı fiyatlar 700 lira civarında, birer kadeh içkiyle. Tabii bu rakamlar ne içtiğinize göre değişiyor. Bir de Bodrum’da detoksta olanlar var; LifeCo, Le Meridien ve Sianji’de kalıyorlar. Kate Moss’un yıllardır yaptığı gibi önce 1 hafta detoks, sonra üstüne hızlandırılmış gezme, yeme-içme programı yapılıyor.

Bu yaz Bodrum’da şezlong fiyatlarından çok konuşulan sosyalleşmeyi ne kadar çok özlediğimiz oluyor. Ama bir yandan da her şeye yetişmeye çalışan yorgun bünyeler bir konuda hemfikir: Karantina ruhumuza iyi geldi diyorlar!

Tabii, bunu pandemi Bodrum’a hiç uğramamış gibi görünürken söylemek kolay!

Yazıyı Paylaş

Google +

Whatsapp

Yazarın Diğer Yazıları